חדש בבלוג

כמה זמן חומוס ביתי נשמר במקרר?

ושוב, יש לנו כותרת עם וואחד שאלה – כזו שסחבק שומע לפחות 6.4 פעמים בחודש (ניחוש מלומד). אז מה, לא טרי לא הולך? התשובות עלולות לזעזע את כל מה שהאמנתם בו.

קודם כל ולפני שננסה לענות על השאלה המאתגרת, חשוב להזכיר: כל חומוס הוא משהו אחר. יש כל מיני ז'אנרים ומתכונים ושיטות הגשה, כך שצריך להיזהר בהכללות – ובפוסט הזה יהיו כאלה, בלי עין הרע, לא מעט.

אתם יושבים? מחזיקים חזק? נושמים עמוק? אז יאללה: רוב החומוס שאכלתם בחיים שלכם לא היה טרי. אדרבא: יש סיכוי טוב שלו הייתם אוכלים אותו כשהיה טרי יותר, הוא היה לכם פחות טעים.

במילים אחרות, התשובה לשאלה שבכותרת הפוסט היא: חומוס שהוכן נכון, לא זו בלבד שלא יהיה טעים פחות, אלא יהיה טעים יותר אחרי יום-יומיים בקירור. הדגש הוא כמובן על ה"נכון".

איך מכינים חומוס באמת

מתכון הבית של בלוג החומוס עדיין מתעדכן מדי פעם, ונעשה הדוק ומדויק ככל שנוקפים הימים. אנחנו אומרים את זה גם שם, למרות שאולי לא במילים האלה: עדיף לתבל את החומוס כמה שפחות בשלב ההכנה, ולהוסיף את עיקר התיבול בהגשה.

לדוגמא: הדרך להשיג טעם עז של כמון בלי להרוס את החומוס, היא לפזר הרבה כמון למעלה רגע לפני שמגישים. הדרך לקבל חמיצות מודגשת ו/או חריפות עדינה, היא עם הרוטב. בשביל ארומה של שום מוסיפים שיני שום לסיר הבישול, ואם רוצים גם את הטעם העוקצני של השום הטרי הוא צריך להיות על החומוס ולא בתוכו.

כן, אפשר לתבל את החומוס קצת יותר ולהגיש אותו מייד וישנם מקומות שגאוותם היא על החומוס הטרי – לרבות כאלה שכותשים אותו במקום. זה עניין של מתכון ואופן הכנה, ובעיקר של הרבה פחות תיבול בסופו של דבר, כי החומוס ממשיך להשתנות גם אחרי שמפסיקים לטחון.

מה קורה לחומוס במקרר

גם בחומוסיות שנוהגים להכין בהן חומוס פעמיים ביום (וזה הרבה), רוב החומוס מבלה את רוב הזמן במקרר, מטעמי בריאות הציבור. אם הוא מגיע לשולחן בטמפרטורת החדר, זה רק משום שהוציאו אותו מוקדם מספיק מהמקרר. הגרגרים יכולים להגיע מסיר חם שנמצא על הכיריים, ואם יש פול אז בוודאי ובוודאי שהוא חם. החומוס עובר דרך ארוכה יותר מהסיר לצלחת.

החומוס בחומוסיה מוגש, בדרך-כלל, אחרי שבילה כמה שעות במקרר והשעות האלו עושות לו בעיקר טוב – אם לא תובל מדי. הטעם שלו ממשיך להתפתח, להתעדן, והוא נוטה להיות פחות כבד ויותר "נקי" אחרי ש"עמד". זה, בנוסף ללילה שבו הגרגרים מבלים בקירור בין הבישול לטחינה, מה שעושה לפעמים את ההבדל בין חומוס כבד עם טעמי לוואי קלים לחומוס מעודן שמשאיר נימת טעם מתקתקה.

החומוס גם נעשה סמיך יותר בשעות שאחרי ההכנה, ולכן יש להכין אותו מלכתחילה במרקם דליל יותר. זו, אחת הסיבות שרוב החומוסיות לעולם לא יגישו לכם את החומוס שלהן מייד אחרי ההכנה – הוא נוזלי מדי.

אז כמה זמן לעזאזל זה יוצא?

החומוס שתכינו יהיה הכי טעים כמה שעות אחרי ולפעמים יום אחרי. אם אתם מצננים אותו היטב הוא יישאר טעים גם אחרי יומיים ואפילו שלושה – ייתכן שגם יותר, אני לא יודע כי מעולם לא הצלחתי להכין כל-כך הרבה חומוס שהוא שרד למשך כל-כך הרבה זמן.

16 תגובות על כמה זמן חומוס ביתי נשמר במקרר?

 1. נראה שיש איזושהי בעיית הקלדה בפסקה האחרונה, המשפט האחרון נראה כאילו הוא מתחיל מהאמצע.

 2. לגמרי מסכים.
  למרות שאני אוהב לאכול חומוס ישר מהמעבד מזון,
  החומוס יותר מעודן אחרי יום-יומיים במקרר..

 3. מסכים גם כן.החומוס מתעדן יותר יום למחרת.אצלי גם אחרי 5 ימים הוא לאמתקלקל כי אני משתמש במלח לימון ומחלק את הקילו שהכנתי לשתי קןפסאות.הלימון האמיתי רוצח את החומוס והופך אותו מריר לאחר יומיים.

 4. אבו חומוס
  23 במאי 2010 ב-14:55 //

  מנסיוני הדל בעניני חומוס [ 40 שנה ] , חומוס ביתי או כזה שנרכש בחומוסיה טוב ל 24 שעות . ברור שכדי לשמר חייבים להחזיק במקרר , מומלץ להוציא מהמקרר כחצי שעה לפני האכילה .

 5. Abbu Rani Fan Club Band
  23 במאי 2010 ב-23:59 //

  מניסיוני, הכי כיף לאכול חומוס מיד כשמכינים אותו – יש גם חומוסיות שמגישות ישר מהבלנדר, בעתות לחץ או מוקדם מאוד בבוקר.

  אחרי כמה שעות, לא כל שכן אחרי קירור, החומוס עובר איזו טרנספורמציה כימית שמשנה את הטעם שלו. אחרי יום הוא עובר עוד טרנספורמציה, ואחרי יומיים רוב החומוסים כבר מתקלקלים.

  אני מעדיף את הגרסה הטרייה. טרם נתקלתי בבעיות נזילות.

 6. אני נאלצת הפעם לחלוק עלייכם ובגדול
  חומוס שנעשה נכון הכי טעים מייד עם ההכנה
  ישנם 3 חומוסיות בארץ שאני אוכלת בהם ( למזלי שנים מהן ממש ליד הבית ) שמגישות את החומוס רק חם וטרי ישר מתוך המכונה
  אחת זאת סוהילה כוהנת החומוס שלי שמוכיחה שגם נשים מכינות אחלה חומוס ( מאז שגיליתי אותה לא ביקרתי אצל סעיד אם אני בעכו רק אצלה ) והיא בכלל מגישה את החומוס נקי בלי שמן בלי רוטב ובלי שום תוספת עליו והוא לא פחות ממדהים ומוכיח שאין כמו חומוס חם וטרי ישר מהמכונה
  השניים השניות הן יוסף החומוסייה בפרדס חנה שמגישה חומוס חם שנטחן לכל הזמנה וחומוסיית הבלו בס שמגישה חומוס חם ישר מהמכונה

 7. תשובה: לפחות 4 ימים.
  אף פעם לא קרה לי שחומוס שהכנתי התקלקל, פשוט כי הספקתי לאכול אותו בזמן. השיא שהחומוס שרד במקרר היה שבוע. צריך לשים לב שלא כל שינוי בטעם אומר שהחומוס מקולקל. חומוס מקולקל יהיה חמוץ מאוד בטעם שאי אפשר לטעות בו – יצא לי לטעום, לצערי, חומוס מחומוסיה שהתקלקל.

  אני לא יודע למה אנשים אומרים 24 שעות, אולי החומוס בילה יותר מדי זמן מחוץ למקרר.

 8. נקווה שהרבה זמן, לאור המצב הנוכחי.

 9. רמלה-מסכים
  1 ביוני 2010 ב-20:39 //

  יפית: החומוס טעים אבל אחרי קרירור מספיק שעה הוא יותר טעים אני קניתי פה ברמלה ממסעדת סלים פעם אחת חומוס חם כי הגעתי מיד אחרי ההכנה ,לרוב הוא קר ויותר טעים

 10. מניסיון של שנים, החומוס מקבל את הטעם האמיתי שלו לאחר יומיים במקרר.

 11. ערן - בשלן מתחיל
  14 במאי 2011 ב-22:05 //

  אם בישלתי את הגרגירים ואני רוצה להשאיר לבוקר להכניס למקרר עם או בלי המים?

 12. רבותי תופתעו, קונה חומוס בחליל ברמלה על בסיס קבוע, לעיתים קורה שאני נוסע לחו"ל וחוזר כעבור מספר שבועות והחומוס לא משנה את טעמו, אנשים הרימו גבה אז עבדתי עליהם וננתי להם כאילו טרי , עפו ל זה.

 13. זה עלול להשתבש יום אחד…

 14. יש שני סודות שאני רוצה לחלוק איתכם על מנת להאריך את חייו של החומוס:
  1. כפי שכבר ציין פה מישהו, הלימון רוצח את החומוס ומחמיץ אותו תוך יומיים. שימוש במלח לימון (בעדינות!) נותן טעם זהה ומשמר את החומוס
  2. על כל קילו חומוס יבש לשים כף יפה של שמן זית בתוך החומוס. שמן זית חומר משמר מצוין
  3. אתן טיפ נוסף וחשוב (שלא קשור להארכת חיי החומוס אבל ישפר לכם את טעמו פי 100): אל תשימו שום בחומוס!!! לא יודע מי התחיל עם הנוהג ההזוי הזה. בחומוס אמיתי אין שום. תנסו פעם בלי ותבינו לבד

 15. ד"ר יאנג
  30 ביוני 2016 ב-11:58 //

  אבו דניאל הנכבד
  סחטיין על הטיפים, אבל אני משתמש במלח לימון רק בשביל לנקות חלודה. ומה יש לך נגד שום?

 16. השום בתוך החומוס הורג את החומוס. הערבים לא משתמשים בשום את זה הביאו לנו הרומנים והפולנים.
  חיב שום אל תכניס אותו לחומוס, שים אותו קצוץ בצד ושישימו אותו אלה שרוצים.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*