חדש בבלוג

מעצמת חומוס? מעצמת סטטיסטיקות מומצאות

סטטיסטיקות מומצאות הן לא תופעה חדשה בתקשורת הישראלית, במיוחד כשמדובר בחומוס. חבל. זה לא שחסרים דברים אמיתיים שאפשר לומר על חומוס.

"ישראל היא מעצמת חומוס" הכריזה מוקדם יותר החודש כותרת ב-NRG. כמו החומוסאי הסביר, מיהרתי להקליק ולקרוא:

"מגזין הטיולים הבינלאומי המוביל לונלי פלאנט מכתיר את ישראל כמעצמת חומוס אזורית. סקר שפרסם המגזין שערך מותג החומוס האמריקאי סברה, המוחזק על-ידי חברת שטראוס, קובע כי הישראלי הממוצע צורך כפליים חומוס משכניו הערבים בירדן, ברשות הפלסטינית, במצרים, בסוריה ובטורקיה."

מלכי החומוס? מלכי הקומבינות.

מלכי החומוס? מלכי הקומבינות.

איך אומרים – "פה חשדתי".

האם ייתכן שחברת Sabra האמריקנית, ששטראוס שותפה בה עם ענקית המזון פפסיקו, ערכה סקר רב-מדינתי יקר בין תושבי כל מדינות המזרח התיכון רק בשביל לגלות איפה אוכלים יותר חומוס?

לרגע חשבתי שאולי בכלל מדובר בפתיחת סיבוב חדש ב"מלחמת החומוס" – שאולי פפסיקו ושטראוס יזמו מהלך יחסי ציבור שישכנע את האמריקנים שהחומוס בכל זאת ישראלי, למרות שהלבנונים הם אלה שמחזיקים נכון לעכשיו בשיא גינס האווילי (לייצור כמות מטורפת של חומוס שייזרק לפח אחרי שתלך התקשורת).

ליתר ביטחון, חיפשתי ומצאתי את המקור (כנראה) בלונלי פלאנט, תחת הכותרת "Hunting for hummus in Israel". זמן הפרסום: עשרה ימים לפני הידיעה ב-NRG. זו, אני מנחש, הפיסקה הרלוונטית:

"according to Israel-based hummus manufacturer Sabra Salads, Israelis consume twice as much hummus as their Arab neighbours"

המאמר, של העיתונאי הבריטי דן סייברי-רז שחי בישראל, מדבר קצת על תרבות החומוס המקומית וממליץ על כמה חומוסיות נבחרות.

אבל שימו לב לזה: הקישור שבציטוט, כמו במקור, מפנה לאתר באנגלית של אסם, חברת-האם והמשווקת הבינלאומית של סלטי צבר הישראלית.

כאן המקום להזכיר: סלטי צבר, המייצרת את המותג "חומוס צבר" היא שותפה במותג הסלטים האמריקני Tribe ואילו דווקא שטראוס, מתחרתה המקומית עם "חומוס אחלה", היא שותפה ב-Sabra האמריקנית.

איך זה קרה מלכתחילה – זה כבר סיפור לפוסט אחר (שיכול להיות שכבר פורסם בבלוג הזה ואנחנו לא זוכרים).

בינתיים, מעניין לשאול מה קרה בדרך מלונלי פלנט ל-NRG, שגרם לכך שהקרדיט על הסקר עבר מאסם/צבר לשטראוס/אחלה, ואיפה הסקר המדובר – בהנחה שהוא בכלל קיים. איך ייתכן שדבר קיומו לא פורסם קודם בארץ? (חפשו).

אולי אני סתם חשדן, אבל איכשהו פשוט קשה לי להאמין שאסם עשתה סקר במדינות ערב והנתון של פי שניים חומוס נשמע לי מצוץ מהאצבע. כלומר, יכול להיות שהוא נכון אבל תמיד יותר קל להמציא נתון מאשר ממש לבדוק. לא ככה?

10 תגובות על מעצמת חומוס? מעצמת סטטיסטיקות מומצאות

 1. אםעודדרמת החומוס שהם מוכרים נחשב חומוס, אז זה אוכל.

 2. תמוה. אני מציע לשכור סטטיסטיקאי מהימן לבצע סקר רב-אזורי שעם קצת מזל יוביל לשלום. הצעות? אולי בן משפחה מוכשר כלשהו שלך?

 3. העיקר חסר. האם פנית לשטראוס בניסיון להבין מאיפה הנתונים שלהם? האם יש נתונים מהימנים על כמות החומוס שאוכלים בארצות סביבנו?
  אם יתברר שלנתונים של שטראוס יש בסיס, כל הכתבה הזו חסרת תוחלת וטעם. טוב, טעם יש לפחות.

 4. נתנאל ברנדל
  28 באוגוסט 2012 ב-23:57 //

  אולי בישראל צורכים חומוס סברה יותר מבמדינות השכנות…

 5. הנה הסקר האיזורי שלא האמנת בקיומו

  בהתחשב בכך שהמצרים אוכלים פול, הסורים אוכלים זה את זה,
  רוב הירדנים הם בכלל פלסתינים ואף אחד ממילא לא מוכן
  לסקור בלבנון השיעית – הוכחנו בזאת שישראל היא מעצמת
  החומוס של המזה"ת – ומכאן ברור שהיא מעצמת החומוס
  העולמית!!

 6. אכן אנחנו באמת מעצמת טחינה באופן חד משמעי ! צריכת חומוס גם כן גבוהה ביותר ולכן אפשר לומר בוודאות ייתרה שישראל מעצמת חומוס וטחינה בקנה מידה לעומת מספר תושבים – מדהים

 7. איתן מקטמון
  10 בספטמבר 2012 ב-01:01 //

  לפי דעתי הטענה מבוססת על השוואה בין נתוני צריכה של יהודים וערבים בתוך ישראל, ואז זה בכלל לא מופרך שהיהודים אוכלים פי שניים יותר חומוס תעשייתי של אוסם מאשר הערבים, שלמזלם לא צריכים להתמודד עם התועבה הזאת.

 8. אההה.. סברה = חומוס של חברות-על ישראליות ? הגיוני.
  אני חי בארה"ב ומכיר היטב את חומוס סברה. מדי פעם, כשאני נשבר ואין לי כח להכין חומוס לעצמי, אני קונה את חומוס סברה, וזה תמיד מזכיר לי את יציקות הבטון שמוכרים בארץ בתור חומוס (צבר , אחלה וכו') , עכשיו ממש פתרת לי תעלומה.
  בדיוק כמו החומוס מכולת בישראל – רעיל, מלא תוספות מנפחות ויקר ללא סיבה (אוקיי, אולי צריך להחשיב את מחיר הדלק, אבל למה לחומוס יש טעם של דלק ?)
  יופי של פרטים, תודה !

 9. Actually, I have seen here (Scotland, UK) Sabra Hummus in the shop and it says it's made by Osem

 10. שירה, זה מעניין מה שאת מספרת. יכול להיות ששטראוס-פפסיקו לא רשמו את השם באיים הבריטיים ואסם הקדימה אותם. יש תמונה?

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*