חדש בבלוג

מיוחד לל"ג בעומר: חומוס בקופסת שימורים

אם נולדתם ב-30 השנים האחרונות יכול להיות שבכלל לא נתקלתם בתופעה הזו, אבל היא אמיתית לגמרי: ממרח חומוס בקופסת שימורים. אחת התרומות המביכות של מדינת ישראל לעולם הקולינריה, ובכל זאת – פצצת נוסטלגיה.

נתחיל בזה: אם מעולם לא טעמתם חומוס מקופסת שימורים, אז כנראה שבאמת לא הפסדתם כלום. בואו נאמר שהחומוס המודרני בקופסת הפלסטיק יכול היה להיחשב למעדן ואף לפנינה בריאותית בהשוואה אליו

שימורי חומוס
חומוס בקופסת שימורים. כבר לא מוצר פופולרי כמו פעם, אבל מסתבר שעדיין אפשר למצוא אותו על המדפים.

– ולמרות זאת, הייתה תקופה שבה אפשר היה למצוא אותו כמעט בכל בית.

למוצר המקורי של חברת "תלמה" היו שתי גירסאות: "חומוס" ו"חומוס עם טחינה". כמו שאפשר להבין: ב"חומוס" לא הייתה טחינה. מצד שני, גם כמות הטחינה בחומוס עם הטחינה הייתה, איך לומר… הומיאופתית.

במתכונים של תקופת הצנע נהגו להסתפק במועט – כף או שתיים של טחינה וסגרו עניין – ושימורי החומוס שהומצאו מעט אחרי שימרו את רוח התקופה אל תוך שנות ה-60' וה-70' (שנות ה-80' כבר היו שייכות לחומוס בקופסת הפלסטיק).

אבל קופסת שימורי החומוס לא נעלמה – עדיין אפשר למצוא את המוצרים הישנים (או חיקויים שלהם) על מדפי המרכולים אם ממש מחפשים. בארה"ב הם זוכים בשנים האחרונות לעדנה במוצרים שמתחזים למזון גורמה (כנראה שעדיין אין בהם טחינה, אבל יש עגבניות מיובשות, שום צלוי וצ'ילי).

לא טעים אבל מאד נוסטלגי

אולי זה רק אני, אבל אצלי הזיכרון של שימורי החומוס קשור חזק מאד לל"ג בעומר (וכמובן: לחצאי פיתות, ימי הולדת וטיולים).

למעשה, אני זוכר ל"ג בעומר ספציפי אחד, מכתה ד' או ה', שבו (לא רק בו אבל דווקא אותו אני זוכר) עשינו מדורה על "גבעת הארנבות", בסמוך לבית-הספר היסודי "יבנה"  ברמת-גן בו למדתי.

ג', הילד המופרע של הכתה, הביא בובת סמרטוטים גדולה והסביר שמדובר בהיטלר ועלינו לשרוף אותו במדורה (מסתבר שאנשים היו עושים דברים כאלה פעם).

שאר הילדים חשבו שזה רעיון מטומטם ואמרו לו שאין מצב (די בוגר לילדים בני 10, אני חושב) ואני חשבתי שזה מאד מוזר ואכלתי חצי פיתה עם פרוסת מלפפון חמוץ (בחומץ, שנחצה לאורכו לרבעים).

19 תגובות על מיוחד לל"ג בעומר: חומוס בקופסת שימורים

 1. קודם כל מכרו חומוס בקופסאות שימורים גם בשנות ה-80.ואכן,זה היה של תלמה.
  יותר מזה,בקיוסק של מנש,מול בית ספרי,מכרו חומוס ברבע לחם.החומוס היה מקופסת שימורים ולמען האמת,הוא היה לי טעים יותר מכל חומוס אחר.אז מכרו גם חומוס בקופסאות פלסטיק.

 2. החנויות של הטורקים בגרמניה מוצפות בכאלה. גם ברוסיה ראיתי לא מעט. לא בטוח שאנחנו המצאנו את זה : )

 3. הכי, הכי…. טיולי צופים, שנות ה-60 (עתיק…) – היה ציוד חובה!!!!

 4. ואם כבר נוסטלגית שנות ה-80, אז היה גם חומוס של תלמה באבקה, רק לפתוח את השקית..להוסיף מים והחומוס מוכן.

 5. נכון,כמה אהבתי אןתו.בל"ג בעומר:חומוס בקופסה עם פיתה ומלפפון-גם אני בחומץ-תפוח אדמה במדורה והשיא:קפה שחור שרק אז יכולנו לשתות כי בל"ג בעומר מותר.
  כמה נוסטלגיה שנשכחה!!!

 6. סיפור אמיתי שקרה בשנת 2005 או 2006 – היינו בטיול של העבודה בנגב, ואחרי מסלול שהיה מאתגר עבור חלק (נראה לי נחל גוב), הבדואי שנשכר לצורך הובלתנו והאכלתנו פרש מחצלת וערך לנו ארוחת צהריים צנועה אך נחמדה למראה. כמובן שהיא כללה חומוס. אחרי ההליכה המעייפת במדבר, כולם שמחו למראה האוכל, והיו כמה שהתמוגגו במיוחד מהחומוס. "טעם כזה לא טעמתי מזמן", "זה מזכיר לי את הילדות", "זה מאוד שונה מהחומוס שקונים בסופר". שלחנו שליחה לברר, והתברר למה הטעם כל כך מיוחד ונוסטלגי – הבחור פשוט השתמש בחומוס משימורים.

  ולעמי – גם בסוף שנות התשעים בטיולים של הצופים אכלו חומוס משימורים. זה פשוט החומוס היחיד ששורד בתרמיל כל היום, גם בשיא הקיץ.

 7. החומוס הזה מתקשר אצלי לטיולים שנתיים בבית הספר.
  היום לעומת זאת נתקלתי בדבר הזה http://bneybraki.com/%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%AA-100-%D7%97%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%A1-%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%AA.html
  עומד בסופר ליד קופסאות הטחינה הגולמית. ללא קירור. להכנהת מהירה של חומוס. מה זה הדבר הזה?

 8. אמנם לא גורמה אבל זה היה טעים!
  חמצמץ בצורה שתגרום לך לחשוב האם זה מקולקל אבל טעים.
  ובכל מקרה זה טעם של נוסטלגיה להרבה אנשים…כמעט כמו השוקו העמיד בקופסת קרטון החומה שהיה עושה כאב בטן 🙂

 9. לאנה. מדהים שהוא שרד גם את (עד) שנות ה-90….

 10. המוצר הזה נפוץ מאוד כמעט בכל סופרמרקט גדול בצפון אמריקה.

 11. עד גיל 30 לא אכלתי חומוס בגלל טעמו של החומוס מקופסאות השימורים! הייתי בטוח , בגלל שזה מה שהיה במסיבות יום ההולדת שזה טעמו של כל חומוס ופשוט לא הייתי מוכן לאכול חומוס שנים. כשניסיתי בפעם הראשונה בגיל 30 חומוס בחומוסייה הייתי בהלם, לא הבנתי מה הקשר בין שני המוצרים.

 12. גילי111
  11 במאי 2013 ב-12:51 //

  אני אוהב מאוד את הטעם של חומוס מקופסת שימורים..אבל אני זה לא דוגמה..יש לי פטיש רציני למאכלים מקופסאות שימורים..אני אפילו אוהב לוף..

 13. נתקלתי בחומוס עם טעם דומה כשטיילתי בירדן . שם מוכרים חומוס בקופסאות שימורים . וחייבת להודות שהיה לי טעים …

 14. (לפחות) עד לפני 8 שנים אפשר היה למצוא את החומוס הזה במנות הקרב של צה"ל. הדרעק הזה התחרה ראש בראש עם הדרעק מקופסת הלוף.

  יכול להיות שזה עדיין קיים, אבל מאז שהשתחררתי לא ראיתי מנת קרה, אז אני לא יודע (אגב, יש שמועה שצה"ל לא צועד על מנות קרב בשוטף).

 15. חומוס מסעדות של צבר, זה התשובה של המאה ה-21 לזה. פויה.

 16. (לא אומרים איכס על… טוב, לא משנה)

  וברצינות: בין מוצרי החומוס בקופסא יש כאלה שהם ירודים במיוחד בגלל שחלק מהטחינה מוחלפת בשמן צמחי זול, אבל גם יש מוצרים שמבחינת ההרכב שלהם די דומים לחומוס אמיתי והבעיה איתם היא טעמי הלוואי של החומרים המשמרים. פרקטית, הדרישה למתח רווחים גבוה ולחיי מדף אינסופיים היא זו שהופכת את המוצרים האלה לגרועים, וזה כבר חלק מבעיות הרבה יותר רחבות שלא בהכרח קשורות ליצרנים.

 17. נתן אברמוביץ
  25 באוגוסט 2017 ב-20:29 //

  מאוד מאוד מתגעגע לטעם המופלא של החומוס הזה שליוה את כל ילדותי במיוחד קר מהמקרר על לחם טרי. תענוג. כמה חבל שאין יותר ?

 18. כל ה" קשישים " במרכאות או בלי מרכאות מזכיר את טיולי בית הספר החומוס בקופסה שמחתי למצוא זאת שוב בשמורי המרכז אבל לאחר שפעמיםפ קניתי והיו כתמים כהים על החומוס וזרקתי ,הפסקתי לקנות. חבל שאין בקרת מוצר מתאימה

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*