חדש בבלוג

בלדי טעים עגבנייה זה

חציל בלדי, חומוס בלדי, עגבנייה בלדית – מה זה כל הבלאדי בלדי הזה? איפה מוצאים אותו ובשביל מה הוא טוב? אנחנו כאן כדי לעשות כבוד ולעשות קצת סדר.

[את הכותרת יש להגות במבטא אנגלוסכסי כבד]

את החצילים הבלדיים רוב החומוסאים – וכל הבשלנים באזור שלנו – כבר מכירים. אלו אותם חצילים מוזרים למראה, שמזכירים קצת בצורתם צדפת ענק. יש אנשים שנרתעים מהם, כשהם פוגשים אותם בשוק או אצל הירקנים הערבים, אבל מי שניסה יודע שאין אין ואין עליהם. הם בהירים, אווריריים ונטולי גרעינים או מרירות, ואחרי צלייה קלה (בעזרת המדריך לקליית חצילים שלנו, כמובן) הם יעניקו לכם עונג בל יישכח.

אם אתם אוהבים לא רק לאכול חומוס אלא גם להכין אותו בעצמכם, אולי שמעתם שבין זני החימצה שבארצנו ישנם

עגבניה בלדית, מבט מקרובכאלה שמכונים בלדיים – כמו החצילים – וגם להם יש איכויות מיוחדות, במיוחד בהכנת חומוס. באופן ספציפי, ישנם זנים בהירים וקטנטנים במיוחד, שטעמם עדין וקליפתם דקיקה – ממש מתמוססת – ובהרבה חומוסיות מובחרות משתמשים רק בהם.

וכמובן, ישנן גם עגבניות בלדיות – כמו אלו שבתמונה משמאל (הקליקו להגדלה. כדאי!) שקניתי ביום שישי בשוק הכרמל בתל-אביב. הן נראות עגבניות די רגילות, אולי קצת פחות מושלמות מאי אלו עגבניות מתורבתות שפגשתם בסופר (בדרך-כלל עגבניה בלדית תהיה די עלובה למראה – אלו עוד נראות טוב). קניתי אותן במחיר של שני שקלים לק"ג (!) בשלות מאד, בשלב שבו אותן עגבניות-סופר הן כבר שקיק מים תפל. הטעם? גן-עדן.

אבל מה זה בלדי בכלל? בלדי או "אנדמי" (Endemic), בפשטות, הוא "מקומי" או "עממי". בניגוד אגב לשאמי, מיובא. עגבניות בלדיות, אם תרצו, הן בעצם עגבניות מגידול מקומי. הזנים הבלדיים של ירקות, פירות וקטניות הם

עגבניות בלדיותלעיתים קרובות פחות נוחים לגידול או פחות עמידים למזיקים ובלתי מהונדסים גנטית – לטוב ובעיקר לרע – ואפילו בעלי זמן מדף פחות ארוך, רק מה – הרבה יותר טעימים.

חברי גילי סופר, שמלבד עבודת הקודש שלו בתחום איכות הסביבה הוא גם חקלאי חובב, אומר שלגדל עגבניות זה חתיכת עוגה (יענו, ורי ורי איזי). פשוט תוקעים זרעים באדמה ומשקים ויש שיח. אז אחרי שאוכל כמה עגבניות ואשמור את הזרעים שלהם, אני חושב שאעבור בחצרות השכנים ואחזיר את הזרעים הבלדיים היקרים האלה לאדמה. גם אתם יכולים לעשות את זה – בחצר הבית שלכם או בתים סמוכים, על איי תנועה או בגינה של תחנת המשטרה בדיזינגוף (שפעם מצאו בה שיח קנביס. סיפור מרתק כשלעצמו). ככה יהיו לכולנו הרבה עגבניות בלדיות לאכול.


6 תגובות על בלדי טעים עגבנייה זה

 1. Abbu Rani Fan Club Band
  16 ביוני 2008 ב-00:17 //

  בלאדי זה בשבילי, בלעדי אצל הערבי

 2. תהיה מוכן ששיחי העגבנים יכסו לך ולשכניך את כל הגינה תוך שבוע. זה חתיכת צמח אלים

 3. לפי הספר של ולטר פרנקל, ההיסטוריה של העגבניה לוטה בערפל, אך ידוע שהיא הופיעה לראשונה באירופה עם חזרתו של קולומבוס מאמריקה.
  אני מניחה שאם באלדי משמעתו מקומי, הרי שהרבה מהירקות והפירות שבארצינו אינן באלדים מובהקים.
  איכשהו תמיד חשבתי שבאלדי זה מגידולי בעל ושהם יחסית בריאים וקרובים לרוח האורגנית אם כי לא טהרנים. מעניין אם לפי מה שאתה מפרט העובדה שמדובר בזנים שהם יותר רגישים למזיקים ומחלות אומרת שהם גם יותר מרוססים נגדם.
  הרעיון של זריעת עגבניות בחצרות השכנים כ"כ מקסים שאני מתכוונת בהחלט ליישמו.
  זכור לי שבתור ילדה גדל בחצר הבית התל אביבי שבו גדלתי שיח עגבניות, שמאז ועד היום לא פגשתי בטעימה ממנה.
  בספרו של הנ"ל, מוסבר כי לעגבניה ייטב אם הענפים הצדדים יוסרו בעודם צעירים, תוך טיפוח גבעול מרכזי שיתמך בקשירה לחוט עליון. אבל עליה וקוץ בה, יש לזרוע את העגבנייה בפברואר על מנת לפגוש אחת בשלה ביולי. אז כנראה לעונה הבאה.

 4. אני בכלל לא בטוח שעגבניות בלדיות מרוססות יותר. שיחי עגבניות, באופן כללי, הם לא שיחים רגישים במיוחד ועגבניות לא מרוססות בדרך-כלל לא נהרסות לגמרי כתוצאה ממזיקים אלא פשוט נעשות פחות יפות – מגיעות עם פסים או כתמים וכו'.

 5. אני מאוד מקווה.

  בכל מקרה זריעה בחצרות תהיה אורגנית באלדית 🙂

 6. העניין עם זנים מקומיים זה שהם שומרים על מגוון גנטי רחב מאוד. בעבר היו יותר זנים של עגבניות (או כל ירק אחר) כי כל חקלאי שמר את הזרעים של עצמו. אומנם לעגבניה לא היו שורשים באיזור, אבל כמה מאות שנים הצליחו לייצר כמה וכמה זנים שונים.
  אותו הדבר עם תירס במקסיקו וגואטֶמלה.
  העניין שהיום יש יצרני זרעים שמוכרים זרעים שעברו הנדסה גנטית או השבחה סלקטיבית מואצת והדגישו בהם תכונות אחרות של הירק. עמידות למזיקים, עמידות לקור, חיי מדף ארוכים, צבע אדום בוהק בכל מחיר, ומרקם קשיח לא בהכרח תורמים לטעם של העגבניה.
  לכן דווקא העגבניות של פעם, שחסרות את כל התכונות המשופרות יכולות להיות טעימות יותר.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*