חדש בבלוג

החומוס מעלה הילוך

חומוס להמונים קבע לאחרונה מספר ציוני דרך חשובים. לא על כולם אפשר לספר, אבל אפשר וכדאי לעדכן אתכם קצת על מה שקרה, קורה ויקרה בבלוג החומוס הראשון בעולם.

קודם כל, אם הגעתם לכאן בטעות, אז אולי עדיף שתתחילו לפי סדר: כתתו את עכברכם לדף האודות של הבלוג. משם כבר יהיה לכם קל להמשיך.

אם נעדרתם מהבלוג לאחרונה, בודקים את העדכונים בעצלות דומה לזו שבה העדכונים עצמם מופיעים, אז זה הזמן ליישור קו (המתמידים שבאים כל יום יכולים לדלג שתי פיסקאות קדימה):

מתכונים. לבקשת הקהל (וגוגל), הבלוג שם דגש בימים האלה על תוספת של מתכוני חומוס חדשים. מלבד המתכונים הבסיסיים לחומוס, פלאפל ומסבחה, הצטרפו אלינו לאחרונה מתכוני החומוס עם בשר/כבד של חייש, מתכון אורז עם חומוס וגם מתכון לארבעס.

בקטגוריית סיפורי צפת תמצאו שני טקסטים ראשונים של הסבא של חומוס להמונים, זאב גלילי. זהו טור קבוע, שסוקר אחד מסלעי קיומה של הקולינריה הארץ-ישראלית: המטבח של "הישוב הישן", שהחומוס והטחינה הם חלק ממנו, לצד מאכלים אשכנזיים, ספרדיים וערביים – מגפילטע וחמין, דרך פול ואורז, ועד פסטלס ומג'דרה. יהיו מתכונים וסיפורים וכתיבה יפה יפה, מרגשת ומעורר תיאבון.

המשימה הגדולה של הבלוג, הענקת כיסוי הולם לממלכת החומוסיות הישראלית, בעינה עומדת. כאן יש דרך ארוכה ארוכה לעשות, ואנחנו – עם 13 ביקורות בינתיים – נמצאים רק בתחילתה. מערכת הבלוג חוזרת וקוראת לחומוסאים מיומנים הפזורים בקצוות הארץ, מגמלא ועד עציון גבר, לשלוח את ידם בעט ולקלוט בעדשת מצלמתם פניני חומוס, ולשגר אלינו.

כולכם מוזמנים להמשיך לשלוח רעיונות, ביקורות, הצעות, תלונות ובקשות (אנחנו לא מספיקים לענות על הכל, אבל באמת משתדלים). ולהתכונן לזה שבלוג החומוס עומד להעביר הילוך ולשעוט קדימה. בתור התחלה, אתם מוזמנים להתחיל לבקר כאן לעיתים קרובות יותר, נגיד, פעם ביומיים לכל הפחות. יהיה בשביל מה.

17 תגובות על החומוס מעלה הילוך

 1. אולי תנסחו שאלון שיקל על סוקרי החומוסיות? כך יהיה גם קל יותר להשוות ביניהן.

 2. אוריאל שכטר
  10 בינואר 2007 ב-17:37 //

  בהצלחה

 3. שני דברים,
  א) רצתי לספר לכם שהיום הייתי בפאלפל ג'ינה (ליד אצטדיון בלומפילד) וטעמתי את אחד מהפלאפלים התל אביבים הטובים שאכלתי (אני מהצפון ורגילה לסטנדרט אחר… למי שמכיר את "הזקנים", בת"א אני אוהבת מאד את פלאפל הכיכר עם הפיתות המשובחות שלו בככר רבין, ופלאפל הקוסם בשלמה המלך והשירות הנפלא).
  המחסן של החברה שבן זוגי עובד בה נמצא ליד פלאפל ג'ינה והוא אוכל שם די הרבה וסיפר לי בשבחי המקום, אבל כשהלכנו לשם היום אחרי שטרפתי את המנה שלי גערתי בו שלא אמר עד כמה הפלאפל הזה מצויין, נימוח, טרי, ומלא טעמים.
  אחרי שניג'סתי לו (לבן זוגי) קצת חזרתי ולקחתי 20 כדורים הבייתה, המוכר שאל אותי איזה צבע אני מעדיפה, אבל אמרתי לו מה שנתת לי לאכול, אבל משאלתו אני מניחה שיש כמה טעמים. מיהרתי אז לא התעמקתי. גם בבית הפלאפל היה מצויין.
  במקום מכינים (על פי הכתוב) פיתות, והפיתות של הפלאפל אכן היו בשרניות ונהדרות, וניכר בהן שאינו תעשתיות.
  ספיישל הבית הוא פלאפל מחוזק שהוא סביח עם פלאפל. במקום למיטב ראייתי מוכרים פלאפל וסביח בנפרד או יחדו כאמור. מנה סביח כמדומני 12, פלאפל 12 ומחוזקת 13. כדור בודד לקחת עולה 0.75 אג'.
  המקום נעים, נקי, גדול ומרווח עם שפע חמוצים סלטים ורטבים בעמדת החמוצים.
  למיטב הבנתי מהשקית לפלאפל ג'ינה שלושה סניפים, הסניף בו הייתי ליד בלומפילד כמדומני השלבים או השובלים, במנחם בגין, ברחוב שוקן. מומלץ מאד, אני מקווה שהשירות והטעם הם כך בכל סניפי הרשת. מאד נהנתי! ייתכן שלא חידשתי דבר אבל אני מקווה שגם אתם…
  2) הדבר השני, נעים לדעת כקוראת קבועה שהבלוג פתוח לכולם לכתיבה, אשתדל לסקור בהקדם את חומוס נטו בירמיהו והכנאפה בשד' חן, שעל שניהם כבר כתבתי בתגובות, ושאני מאד אוהבת, ונעדרים תדיר מתגובות התל אביבים בבלוג (מעבר להערה המבאסת שכתבו שבוע שעבר על הכנאפה בביקורת על תנעמי), ואם אפשר ביקורת שלילית אז אולי גם אספר את סיפור אבו דאבי העצוב שלי, שגם אותו איזכרתי בתגובות.
  שמחה לקרוא אתכם, מקווה שתגובתי הנרחבת הזו עניינה אף אתכם,
  Mיקי

 4. לגבי פלאפל ג'ינה:
  אני במקור חיפאי ובתור שכזה אני לא מצאתי פלאפל באזור המרכז שמגיע לרמה סבירה
  כל מי שאי פעם אכל בפלאפל אוריון לא יכול להגיד שג'ינה הוא פלאפל טוב.
  ג'ינה הוא פשוט גרוע. בנוסף הוא גם גרם לי לקלקול קיבה.

  במרכז יודעים להכין חומוס – בכך אין ספק.
  בחיפה לא מצאתי חומוסיה המגיעה לרמת החומוס במרכז.

  אל תבינו אותי לא נכון, יש בצפון חומוס טוב, אבל בכפרים – למשל במג'דל כרום בתחנת הדלק פז חובה לעצור ולאכול. הם גם יכולים ללמד את התל אביבים איך מארחים.

 5. שי – רעיון טוב. יבוצע.
  מיקי – סבבה, אם כי עדיף בתיאום מראש.

 6. לכנאפה בשרדות חן יש מסבחה סולידית וכנאפה די טובה, ראויים לביקורת חיובית.

 7. חייש – לטעמי לכנאפה יש משואשה מצויינת, אחת הטובות, והיא היא ההיי לייט של המקום בעיני, ועדיפה עשרות מונים על המסבחה. גם אני בטוחה שראויים לביקורת חיובית.
  שוקי – עלי לציין שתגובתך הכה קצרה לרשומית שלי, די ביאסה אותי.
  Mיקי

 8. מיקי – בתור מישהו שלא ממש ידוע כשתקן, וגם כותב את רוב הטקסטים באתר הזה, אני משתדל לתת לאנשים אחרים להתבטא ולהתנסח בקיצור בתגובות. אלא אם כן מישהו כמובן שואל לדעתי או מבקש את תגובתי, או שואל שאלה חשובה, או שיש לי הסתייגות דוחקת ממשהו שנאמר. בדף הבית ישנו לינק שכותרתו "צור קשר" בשביל מי שרוצה להאריך בשיחה יותר.

 9. לדורון – לגבי פלאפל ג'ינה: אכלתי כמה פעמים ולמרות שיש לי קיבה מאד רגישה לא חוויתי חוויה דומה לשלך. לטעמי, זה פלאפל טעים ונקי שאין בו דופי.

 10. לדורון,
  א. איך הצלחת להגיב ישירות אלי? עוד לא הבנתי איך מגיבים פה פר תגובה, ונראה שאתה הצלחת.
  ב. ולתוכן דברייך, כמו שאמר שוקי, חוויתי חוויה שונה לגמרי משלך, היה לי נקי וטעים, ומוצלח ביותר. וכצפונית שחושבת יחסית כמוך על פאלפליות תל אביביות (פרט לאלו שציינתי בתוכן דברי), נראה לי שנפלת על יום רע אולי?
  ג. לגבי אוריון, למיטב זכרוני יש בפלאפל שלהם ביצים, ויש בזיו ממול משהו נטול ביצים, לכן העדפתי אותו. בכל מקרה זה לא משתווה לזקנים. אני במקורי מהגליל כך שיש לי גם חווית חומוס טובה וגם חווית פלאפל טובה מהצפון. אבל אין ספק שבפלאפל הצפון מנצח.

  לשוקי, דווקא בגלל שנראה שאינך שתקן, הופתעתי מתגובתך הכה קונקרטית ויבשה, והתבאסתי ממנה כי חשבתי אולי אמרתי משהו לא טוב… עכשיו אחרי תגובתך זו הבנתי את הגישה עצמה
  רק טוב לכל, ונטול קילקולי קיבה 😉
  Mיקי.

 11. בפעם הראשונה שאכלתי בפלאפל ג'ינה ליד בלומפילד היה מעולה.בפעמים האחרות שמתי לב שהכדורים גדולים מדי ולא עשויים בפנים.כנראה שהתור מאלץ אותם להוציא את הכדורים מהר מדי מהשמן.לעת זיקנתי….אני חושב שפלאפל כדאי לאכול ככדורים נפרדים לייד חומוס,טחינה ,פול,סלטים.כך מרגישים את הטעם הנפלא.בפיתה, עם כל הבלאגן בפנים הטעם הולך לאיבוד.

 12. תמיר – יש משהו במה שאתה אומר. הרי זו המצאה של ישראלים, לפתוח את הפיתה ולמלא אותה. אני חושב שזה התחיל כדי לפתור את הבעיה של דוכנים – לא מסעדות – שלא היה להם איפה להושיב את הלקוחות. בדיעבד, זה כנראה התאים לקצב הישראלי, שאין בו זמן לעצירות מיותרות.

 13. אגב כנאפה – החומוס שלהם בינוני לטעמי, לא יותר. הכנאפה הייתה פעם נהדרת. בפעם האחרונה שאכלתי הייתה פחות טובה.

 14. שי – ההצעה שלך נכנסה לתיקיית "בקשות הקהל" ברשימת הטו-דו האינסופית שלנו. אבל הרעיון טוב, תודה.

 15. רק שלא תהפכו פופולריים מדי ותתפתו לקבל חסות מ"סלטי מיקי" או משהו כזה. שמרו את החומוס במקומו – מעדן עממי ולא מסחרי.

  טעים פה לאללה, המשיכו לעשות חיל.

 16. טוב, בטעות שמתי בתגובתי קישור לאתר לא נכון. לא משנה… קישור או לא, איך שלא מסובבים את זה המסבחה של אבו-חסן זה הדבר הכי טוב בעולם.

 17. סתם אחד – אם סלטי מיקי מוכנים לשלם לנו את חשבון החומוס אז אולי, אבל אם הם ירצו שנאמר שחומוס מקופסא זה דבר טעים נשלח אותם לשתות את המים של יפו.

השאר תגובה