חדש בבלוג

כשהסינים יתחילו למכור חומוס

תנובה נכנסה השבוע לטריטוריה הכמעט בלעדית של אסם ושטראוס, כשהחלה לספק למכולות ברחבי הארץ מוצרי חומוס בקופסא. הספקולציה שלנו: היום בישראל, מחר בסופרים של ברייט פוד בארה"ב. 

חברת תנובה החלה בימים האחרונים להפיץ את מוצרי החומוס בקופסא של "מעדניית הגליל", מיתוג חדש למוצרי "יד המלך" של ויטה-פרי הגליל מקבוצת חצי חינם. בשלב זה הגיעו לשוק שני מוצרים, חומוס במשקל 400 ו-150 גרם בתמחור אופייני של 9.90 ש"ח ו-4.90 בהתאמה. בהמשך יגיעו סלטים נוספים.

תנובה מייעדת את המוצרים בעיקר למכולות ומינימרקטים, וזו כנראה רק סיבה אחת לכך שברשתות השיווק לא משתגעים על המהלך. כלכליסט מפרש אותו כתגובה לחדירה של רשת שופרסל, באמצעות המותג הפרטי שלה, לתחומים שבאופן מסורתי היו שייכים לתנובה. הכל במסגרת המלחמה על הצרכן, שצמצם בשנה החולפת את קניית המזון ב-1.7%.

חומוס אסלי, בעצם חומוס יד המלך בעטיפה אחרת

במוצרים, כשלעצמם, אין חדש – אותו טעם של חומר משמר, למרות התכולה הגבוהה יחסית (19%) של טחינה. האריזות שונות מהסלטים של "יד המלך" אך דומות לאלו שמפיצות כבר למכולות ולרשתות הפרטיות סלטי צבר (אסם) ואחלה (שטראוס).

ויכול להיות שלמהלך הזה ישנן לא רק השלכות מקומיות.

כזכור לקוראי הבלוג, אסם ושטראוס מתחרות זו בזו לא רק בישראל אלא גם בארה"ב, שם שתיהן מושקעות במותגי החומוס Tribe ו-Sabra (בהתאמה). מי שיכול להתחרות בהן על השוק החומוס בקופסא הישראלי ירצה מן הסתם, בשלב כלשהו, להתחרות גם על השוק האמריקני הצומח שכבר היום גדול מהשוק הישראלי, ועדיין רחוק מאד ממיצוי.

תנובה, למי ששכח, נמצאת מזה חצי שנה בבעלות של חברת ברייט פוד הסינית, ענקית מזון שבין השאר מחזיקה ב-6 רשתות מזון סיניות ונמצאת במה שנראה כגישושים לקראת כניסה לשוק האמריקני. אז כמה זמן ייקח לדעתכם עד שהסלטים של ויטה-פרי גליל יהיו גם סלטי הבית של רשת סופרים אמריקנית בבעלות סינית?

עוד דבר שיכול לקרות, עכשיו כשברייט פוד בעסקי החומוס, הוא שהיא תתחיל למכור חומוס לסינים. היא כבר מקיפה בסין רפתות כדי לייצר שם מוצרי חלב. כמה זמן ייקח עד שתתחיל לטפח שדות חומוס?

 

5 תגובות על כשהסינים יתחילו למכור חומוס

  1. הפוך. כתבת :אסם ושטראוס מתחרות זו בזו לא רק בישראל אלא גם בארה"ב, שם שתיהן מושקעות במותגי החומוס Sabra ו-Tribe (בהתאמה). אבל המותג סברה בארהב הוא בבעלות חלקית של שטראוס.

  2. לגבי אמריקה – ההנחה שלך סבירה מאוד. הכי מצחיק שזה בטח ימכר כמזון בריאות.
    לגבי השוק הסיני עצמו: בזה כבר קשה לי להאמין. אני די בטוח שחומוס לא יתאים לחך שלהם. חומוס צריך להיות מאכל אמריקאי או אירופי מאוד מאוד פופולרי כדי שהם ירצו לאכול אותו.

  3. בקשר לחומוס "יד המלך" ובכלל כמעט כל הסלטים שלהם עשו מהפך לפני כמה שנים והיום אני מעדיף אותם על שאר ה"אחלה" "צבר" "מיקי" וכ"ו – באמת טעים לחומוס מקופסא

  4. לאן נעלם חומוס אסלי?

    פתאום אי אפשר להשיג אותו בארה"ב. 🙁

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*