חדש בבלוג

פלאפלאס: הפלאפל הכי טוב באתונה

זה לא כל-כך קשה להכין את הפלאפל הכי טוב באתונה, אבל המנות של פלאפלאס עומדות בשורה אחת עם הפלאפליות היותר טובות שתוכלו למצוא בישראל. 

Fallfellas Street Food
כתובת: 
Aiolou 51, Athina 105 51, Greece
שעות פעילות: ב'-שבת 11-24:00
טלפון: 9809 0323 21 30+
ברשת: פלאפלס בפייסבוק

פלאפלאס, דוכן פלאפל קטן וסופר פופולרי במרכז אתונה, שייך לשני צעירים, אריס וגיורגוס, שמפעילים אותו מאז 2013 בעזרת צוות מצומצם ומיומן להפליא של עובדים שגילם הממוצע כמדומני לא הרבה יותר מ-25.

הם זכו להצלחה מסחררת למין הפתיחה. אם בהתחלה אפשר היה לחשוב שזה חלק מהייפ חסר אופק, עוד דוכן של אוכל אתני בבעלות היפסטרית שילך וידעך אחרי ההצלחה הראשונית – אז עם הזמן הלך והתחוור שיש כאן נוסחא שעובדת. גם היום, שלוש וחצי שנים אחרי, ממשיך להשתרך מול הדוכן שלהם תור ארוך, במשך ברוב שעות היום וימות השבוע.

פלאפלאס, הפלאפל הכי טוב באתונה

אגב, תורות זה דבר שכמעט לא רואים באתונה. אולי בגלל שהאתונאים לא אוהבים לחכות ובגלל שתמיד יש מקומות אחרים שאפשר ללכת אליהם. פשוט, במקרה של פלאפלאס אין עוד מקומות – לא כאלה.

ישנם באתונה עוד עשרות מזללות ובתי אוכל שמגישים פלאפל. רובם די גרועים או פשוט לא מספיק טובים. האוכל של פלאפלאס נמצא בליגה משלו, ויש הסכמה די גורפת שמדובר לא רק בפלאפל הכי טוב באתונה אלא באחד מדוכני אוכל הרחוב הטובים ביותר ביוון – עם כל הכבוד לכל הסופלקי והספנקופיטות.

חלק מההצלחה קשורה, כנראה, גם למיקום המצוין – במדרחוב של רחוב איולו שבשכונת אגיה איריני, כמה מאות מטרים צפונית לתחנת מונסטירקי ומרחק צעידה קלה מהשוק המרכזי של אתונה (ששווה ביקור בפני עצמו). גם מהרחוב המרכזי ארמו, בדיוק ליד האזור עם חנויות המותגים.

היפסטרים יוונים מכינים פלאפל

בכל אופן, ניכר שפלאפלאס הוא בית האוכל הכי פופולרי בסביבה, ללא כל תחרות. וזה קודם כל, כנראה, בגלל שהוא מציע אוכל טוב מאד וזול יחסית, אפילו במושגים של אתונה שהיא מערי הבירה הזולות ביותר בגוש היורו.

בשביל המנה המושקעת והגדולה בהחלט בפיתה, תשלמו רק 2.5 יורו (10.5 ש"ח). על מנה עצומה בלאפה תשלמו 3.5 יורו (15 ש"ח).

המנות מוגשות בסגנון דומה לזה שאפשר לראות בכמה מקומות נוספים באתונה. הפיתה (בעצם פיתה לבנונית גדולה שקופלה כסירה) פתוחה לרווחה – הרבה יותר ממש שאפשר להכניס לפה ממוצע, אפילו אם הוא של ישראלי שמנוסה בדחיסת מנות פלאפל – ומשמשת כמעין צלחת.

בעצם, מדובר במעין חצי-מנה כפולת גודל. ה"סירה" מלאה מלאה בכל טוב – רצועות עבות של חסה רעננה, פלחי מלפפון פריכים, קוביות עגבניות עסיסיות, וכן חצילים מטוגנים (בחצאי פרוסות ששרו במרינדה ואז נטבלו בקמח וטוגנו), הרבה טחינה, מעט יוגורט חמצמץ ורוטב שמאד מזכיר עריסה, בחרפרפות פלפלית עוקצנית ועם הרבה פפריקה מתוקה למעלה.

מנת פלאפל של פלאפלאס באתונה

בתוך הסלט המשגע הזה מפוזרות קציצות פלאפל לוהטות עם ארומה קלה של כמון. ומכיוון שאין שום דרך להכניס מנה כזו לפה, היא מוגשת עם מזלג חד-פעמי.

המנה של פלאפלאס שונה לא רק בצורה אלא גם בטעם, ולא רק ממנת הפלאפל הישראלית, אלא גם מהפלאפל הלבנוני שניכר שהוא מקור ההשפעה העיקרי שלה. המעורבות של יוגורט במנה הזו עלולה להישמע מרתיעה, אבל זה עובד.

בפלאפלאס מגישים גם סלט טאבולה, חומוס (סביר) וכדורי בשר בפיתה, במחירים שבין 2.5 ל-4.5 יורו (המנה הכי יקרה היא לאפה עם כדורי בשר). לא טעמתי הכל אבל די ברור מה מנת הדגל של המקום וזו גם המנה העיקרית שאנשים מזמינים.

אם אתם מגיעים לאתונה אל תוותרו על ביקור בפלאפליה הזו.

4 תגובות על פלאפלאס: הפלאפל הכי טוב באתונה

  1. הרעיון של "הסירה" מעניין. אם הבנתי נכון חצי הפיתה משמשת מעין צלחת ולמעשה אוכלים עם מזלג פלאפל בצלחת עם תוספות כשהצלחת נאכלת גם כן… הרגת אותי עכשיו 2 בבוקר והבאת לי חשק לפלאפל….

  2. האם נכון שיש מבשלי חומוס ששמים 20 אחוז שועעית לבנה בעיסה?

  3. למן הפתיחה ולא למין הפתיחה.
    יש הבדל מהותי.

  4. בהמשך ליואב:
    אירו ולא יורו (אירו כמו ההתחלה של אירופה, שכן euro זה כמו ההתחלה של europe).
    אבל אין הבדל מהותי.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*