חדש בבלוג

יום העצמאות: איזה חומוס לקחת למנגל

יום העצמאות הוא אחד הימים היחידים בשנה בהם חומוסאים רבים מסכימים, בלית ברירה, לאכול חומוס מקופסא. כמו בכל שנה, גם השנה, יצרני הסלטים טרחו למתג מוצרים ייעודיים ליום-העצמאות. לקחנו ארבעה מהם למבחן טעימה. המסקנות לפניכם.

יום העצמאות הוא חגיגה גדולה ליצרני הסלטים המצוננים. בראש ובראשונה בזכות החומוס שהפך עם השנים למצרך חובה בפולחן הלאומי החשוב מכל (להלן: המנגל). נכון, החומוס בקופסא לעולם לא יהיה טעים או בריא כמו חומוס טרי, אבל "חומוס דונט טראוול וול", כמו שהיה נוהג דודו גבע זצק"ל לומר. החומוס המצונן והמשומר מתאים יותר לנסיעה הארוכה בדרך לפיסת אדמה פנויה, שבלעדיה החג אינו שלם כידוע.

עבדכם הנאמן מבלה הפעם את החג בבית, עם אשת חיקו וחומוס מעשה ידיו (אי"ה. הגרגרים כבר בהשריה). בכל אופן, מתוך נדיבות לב ובמסגרת שת"פ עם ערוץ הצרכנות של ynet, הגיעו לידיו ארבעה מוצרי חומוס ייעודיים שהושקו במיוחד לכבוד החג. הציונים שקיבלו הם בסולם אחר מהמקובל בבלוג הזה: 1-3 גרגרים. הם משקללים ענייני טעם ומרקם, ערך קלורי והרכב תזונתי. דברים שכדאי להביא בחשבון כשבוחרים מה להעמיס על האוטו בדרך למנגל. וכמובן, את השיקול החשוב מכל: מה הכי מזכיר חומוס אמיתי.

המוצרים שנבדקו:

סדרת חדש לעצמאות (צבר)
חומוס בטעם של פעם, 800 גרם 2.5 גרגרים
עם פטריות ובצל מטוגן, 500 גרם 1.5 גרגרים
חומוס מסבחה, 500 גרם 2 גרגריםסדרת אחלה מנגל (שטראוס)
חומוס עם שום, 500 גרם 2 גרגרים
מקרא:

3 גרגרים קרוב לדבר האמיתי
2 גרגרים אפשר לאכול
גרגר חומוס אחד, בודד וגלמוד לא לגעת

חומוס בטעם של פעם

"חומוס בטעם של פעם" מבית צבר הוא המוצר היחיד בסקירה שכולל "רק" חומוס, אבל הוא גם זה שהכי מזכיר את הדבר חומוס בטעם של פעם צברהאמיתי (כלומר, הכי מזכיר חומוס אמיתי). המיתוג ה"אותנטי", מסימני התקופה (כנראה כתשובה להצלחת המותג "חומוס מסעדות"), משני לעיקר: זה חומוס עדין יחסית ולא-משתלט, כזה שלא יהרוס לכם את הטעם של סטייק טוב שיאייש פיתה משותפת.

לא ברור לאיזה "פעם" כיוונה צבר בשם, אבל הפעם הזה כלל כנראה יותר טחינה – זה ניכר בטעם, במרקם וברשימת המרכיבים. תכולת השומן דווקא נמוכה יחסית (15.5 אחוז) וכך גם הערך הקלורי (228 ק"ק ל-100 גרם). באופן כללי יותר, טחינה היא אחד המקורות היותר בריאים לשומן אבל גם המרכיב הכי יקר בחומוס. נדיבות היא לדעתנו מרכיב חובה בכל חומוס, אפילו חומוס מקופסא.

מסבחה בטעם של מלח

המסבחה זוכה בימים האלה לעדנה, אחרי שהישראלי הממוצע למד סופסוף את ההבדל בינה לבין חומוס גרגרים (שהוא, כידוע, לא מאכל מסורתי אלא צורת הגשה שהתחבבה על הקהל היהודי). החומוס צבר, חומוס מסבחהמסבחה של צבר נראה, אם כן, כמו מוצר נכון בעיתוי נכון. לא דומה מדי למסבחה אמיתית, אם להודות על האמת, אבל התיבול מצליח איכשהו לחקות את התטבילה, רוטב הפלפלים הירוקים המסורתי.

המסבחה של צבר מתובלת יחסית, אפילו מתובלת מדי, ובעלת תכולת הנתרן הגבוהה בסקירה (570 מ"ג ל-100 גרם, כמעט 50 אחוז יותר מהמוצר של שטראוס). מצד שני, ולמרות הכותרת – זהו המוצר הטעים ביותר בחבורה.

עם כל הכבוד לפטריות

חומוס עם פטריות ובצל מטוגן, הוא עוד מוצר מסדרת "חדש לעצמאות" של צבר שאמור להזכיר מנה אהובה צבר, חומוס עם פטריותמהחומוסיות, אבל אחרי שני האחים המוצלחים יחסית הוא נתגלה כאכזבה. לתוספת יש טעם לוואי קל אך עיקש שממשיך כל הדרך אל הפיתה.

אולי זה גם קצת עניין של טעם, אבל לטעמנו זהו המוצר הפחות מוצלח בסקירה הזו – הוא פחות טעים, פחות משתלב וכנראה גם פחות בריא בגלל תכולת השומן (26.5 אחוז) והערך הקלורי (311 ק"ק) הגבוהים ביותר.

חומוס עם שום זה אחלה?

טעם השום שנכתש זה עתה הוא עוד אחד מהטעמים שנעדרים בדרך-כלל מהסלטים המצוננים. חומוס עם שום אחלה מנגל, חומוס עם שוםמסדרת "אחלה מנגל", הוא ניסיון אמיץ וכמעט-מוצלח לפצח את האתגר. עיסת השום הכתוש אמנם לא נראית מבטיחה וטעמה קצת כבד, אבל השילוב עם החומוס עובד איכשהו.

עם יותר שום ממלח ויותר מים מטחינה, זה מוצר שונה מאד מהמתחרים. טכנית, ייתכן שזה גם הופך אותו למוצר הכי בריא – לפחות במה שקשור לקלוריות, שומן ותכולת נתרן. הוא עדיין לא טעים כמו מנת חומוס אמיתית עם תלולית שום טרייה, אבל לפחות ישרוד את הפקקים עד המנגל.

3 תגובות על יום העצמאות: איזה חומוס לקחת למנגל

 1. מישהו טעם חומוס של "נאש נאש" ?
  קראתי שהוא הכי פחות גרוע מבין התעשייתיים,
  אבל אני לא מצליח למצוא איפה מוכרים אותו…

  בסניף "עדן מרקט" ( הסופרמרקט האורגני ) בסניף רמת גן
  קניתי חומוס שהם מכינים בעצמם בסניף… חביב למדי..

 2. אצלנו בבית, שם שוכנת לבטח תמיד קופסת חומוס תעשייתי בהישג יד, דווקא הושגה תוצאה הפוכה – המסבחה לא הלהיבה כלל, והחומוס עם הפטריות נטרף עד מהרה. מיותר לציין כמובן שמדובר בצורכי סנדוויצ'ים ונשנושים, והנ"ל לא בא על חשבון מנת חומוס אמיתי שבועית (לפחות)…
  לגבי נאש נאש – אני ממש לא אוהב את החומוס שלו. עוד מאז שהוא היה מוכר אותו במסעדה שלו (שאפילו עבדתי בה כמה חודשים). חומוס אנמי.

 3. חומוס נאש נאש משווק ברשת שופרסל.
  קניתי מספר פעמים כשבאתי לסופר רעב.
  השיקול העיקרי היה שזה מותג לא מוכר שרציתי לנסות, ותכולת השומן היא הנמוכה ביותר – 8-10% שומן, בד"כ.

  הסלטים טעימים מאוד, אך יקרים כמעט כמו סלטי משני.
  הם ממליצים על חימום החומוס במיקרוגל ואכן זה עושה בחומוס שלהם פלאים.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*