חדש בבלוג

היסטוריה בפיתה: פלאפל נעים, בני ברק

אם אתם מגיעים לבני-ברק ו/או לאזור מכון מור, אל תחמיצו את דוכן הפלאפל הקטן והמפתיע הזה. גם בשביל הנוסטלגיה וגם בשביל הטעם

פלאפל נעים
כתובת:
מנחם בגין 8 בני ברק
שעות פעילות: ראשון-חמישי 8:30-16:00
טלפון: 054-2353287

בחודשים האחרונים יוצא לי מדי פעם להזדמן לבני-ברק, העיר שבפאתיה גדלתי. בדרך-כלל אני לא נשאר לצהריים, ואם כן אז אני משתדל שזה יהיה בסניף המקומי של בהדונס, אבל הפעם התחשק לי פלאפל.

בני-ברק של היום, חשוב לומר, לא דומה לעיר שהייתה פעם. היא התפתחה מאד אך גם נעשתה צפופה יותר (והיא תמיד הייתה צפופה). מצד אחד, היא מושכת פודיז שמגיעים אליה לסיורים קולינריים, ומצד שני לא נשאר הרבה ממוסדות הפלאפל המפוארים שהיו בה פעם.

לפני כמה שנים כבר הקדשתי פוסט לתפקידה ההיסטורי של העיר כמעצמת פלאפל. גם היום יש בה כמה פלאפליות ראויות, אבל כמעט אף אחת מאלו שהיו שם בשנות השמונים.

מקרה יוצא דופן וייחודי הוא פלאפל נעים, מקום שהופתעתי לגלות שעדיין קיים.

פלאפל נעים: מקום עם היסטוריה

פלאפל נעים הייתה אחת הפלאפליות הראשונות בבני ברק (טכנית, מדובר בשכונת פרדס כץ). המקום קיים לפחות 60 שנה, ויש הטוענים שבזמן הזה הטעם לא השתנה. הוא היה מקום מפגש עבור דורות של תלמידים בתיכון רמז הסמוך, שחלקם מוסיפים לפקוד את המקום עד היום (את הפלאפל לא את התיכון).

מדובר בדוכן שכבר לא רואים כמותו, אפילו לא בבני ברק. סככת פח קטנה על מדרכת רחוב מנחם בגין (לשעבר המכבים) ותחתיה דלפק עמוס בצפיפות. בצדו האחד משטח עבודה ובו גומחות טיגון, לצידן כלי נירוסטה עם סלטים, כרוב כבוש, כרוב אדום, בצל סגול ופטרוזיליה קצוצה. מעברו השני קערות עם שני סוגי חריף, חמוצים, פלפלים חריפים ובקבוקים עם טחינה ועמבה ועוד חריף.

לפני עידן ועידנים עמד שם סבא נעים, איש חם וטוב לב בחלוק לבן. "עמבה, בובה?" נהג לשאול בחיוך עשרות פעמים ביום, רגע לפני שהושיט את המנה לעוד תלמידה, ולמי שגילה שאין לו מספיק כסף אמר תמיד "תביא מחר". היה עומד שם שעות רבות בכל יום, בערב לאור מנורת לוקס.

עדיין מנה מנצחת

סבא נעים כבר עזב זה מכבר לעולם שכולו טוב. היום עומד שם הנכד, ששון, דור שלישי לפלאפליה.

הוא מכין את מנת הפלאפל המשפחתית בתוך כחצי דקה. חורץ בסכין את הקצה העליון של הפיתה השמנמנה; משליך לתוכה כדורי פלאפל קטנים; עורם סלטים וכרוב ופתיתי בצל סגול ופטרוזיליה קצוצה ויוצק טחינה. הקציצות המהבילות, זהובות בחוץ וגם בפנים, והכל טרי ועסיסי. תענוג.

יש גם סביח וגם מנת פלאסביח שכוללת בדיוק את מה שאתם חושבים ועולה 25 ש"ח (מנת פלאפל/סביח עולה 20 ש"ח, חצי מנה ב-12 ש"ח). אפשר לקבל אותן בפיתה רגילה או בפיתת כוסמין (תוספת של 5 ש"ח), ויש שתייה קלה (8-10 ש"ח), וזהו.

ממש מול הדוכן ישנה גינה קטנה שאפשר לשבת בה ולאכול בנחת. תכננו מראש על מנה וחצי.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*