חדש בבלוג

הג'נטריפיקציה של הסובייקט החומוסאי

או: כשחומוסאים עוברים דירה.

לא, לא טעיתם, זהו בלוג החומוס ואנחנו לא באמת הולכים להמשיך להשתמש כאן במילים כמו ג'נטריפיקציה, ראיפיקציה או רה-כוסיפיקציה.

אבל בכל זאת, למקרה שאתם ממש מתעניינים: ג'נטריפיקציה הוא כינוי לתופעה שאינה ייחודית לערי ישראל, משחק כיסאות מוזיקליים במסגרתו אוכלוסיות חדשות וחזקות יותר מבחינה כלכלית, דוחקות אוכלוסיות ותיקות לשכונות פחות טובות או החוצה מהעיר.

תמיד יש מי שמבקש להציג את התופעה כביטוי לתהליך חיובי ומועיל של התחדשות. בפועל, זה אומר שבזמן שהאחוזון העליון בא לגור בבית שלך, ואתה עובר לגור בסלאם, מישהו מוצא את עצמו ברחוב, או גרוע מזה – בפריפריה.

במקרה של חומוסאים תל-אביבים, יישום הג'נטריפיקציה הלכה למעשה אומר צמצום המרחק האפקטיבי מאבו חסן. נחמה פורתא, או אפילו פורתא וחצי אם מחשיבים את העובדה שמדובר בתופעה רחבת היקף – צרת רבים אמיתית.

לא שאנחנו מתלוננים – כיף לגור בדרום תל-אביב. זה החלק הצבעוני, החושני והסקסי יותר של העיר. גם החלק המלוכלך יותר, אבל כשאנחנו חשים סקסיים לא אכפת לנו להיות מלוכלכים.

סחבק עושה צדק חברתי

צדק חברתי – אמרה לנו זוגתנו בוקר אחד לפני כחודשיים – צריך להתחיל בבית. לא יכול להיות ששוב יעלו לנו את שכר הדירה, כשהמזגנים לא עובדים, המקלחון שבור והגג דולף. יש גבול כמה פראיירים אנחנו יכולים להיות. מספיק שאנחנו גרים בסלאם.

סחבק הנהן בצער. דווקא אהב את התקרות הגבוהות והמרצפות המאוירות ואת שאר הבצלים והשומים של רחוב החמוצים. אבל כן, נאלץ להודות שהדירה הגדולה והישנה הזו כבר לא מתאימה, ושאין כבר כוח לסדקים בקירות, לטיח המתקלף ולקור הכלבים השורר בה בחורף.

וכך, למרות שמעברי דירה הם מהדברים הפחות חביבים עלינו, מצאנו את עצמנו כמה שבועות אחר-כך קילומטר אחד דרומית מערבית, קרובים מתמיד לאבו חסן.

כשחומוסאי עובר דירה

לכל מיני אנשים יש כל מיני שיקולים לבחור במקום מגורים כזה או אחר. יש אנשים אוהבים לגור קרוב למשפחה ואחרים שהכי חשוב להם לגור קרוב לגן של הילד. יש אנשים שרוצים להיות במרחק הליכה ממקום העבודה, או מהכל, או שמשאת נפשם היא דירה עם חניה צמודה.

כמובן שחומוסאים אמיתיים לא מוטרדים מכל הזוטות הללו, והפרמטר העיקרי שמעניין אותם הוא המרחק האפקטיבי מחומוסיות שונות. לאן אפשר להגיע ברגל, מה נמצא בטווח רכיבה על אופניים או נסיעה קצרה במונית שירות וכיוב'. גלוקליזציה במיטבה.

אז אם נדמה לכם שאני כותב עכשיו ממקום חמים יותר, עם אוויר טוב ותאורה נעימה, יש מצב שאתם צודקים, אבל תביאו בחשבון שזה אולי גם כי נכנסו לי עוד כמה חומוסיות טובות לטווח. הדירה החדשה, למקרה שתהיתם, סבבה לגמרי.

6 תגובות על הג'נטריפיקציה של הסובייקט החומוסאי

 1. חצרות יפו?

 2. לא עד כדי כך קרוב.

 3. "כמובן שחומוסאים אמיתיים לא מוטרדים מכל הזוטות הללו, והפרמטר העיקרי שמעניין אותם הוא המרחק האפקטיבי מחומוסיות שונות. "
  so true!

 4. שוקי
  ברכות על המעבר שהוא למעשה דקונסטרוקציה של הפרפוזיציה או כל צירוף לשוני אחר שתבחר ובלבד שיכיל את הסיומת "ציה".

 5. מברוכּ ובהצלחה

 6. שמעון שוואעי
  7 בינואר 2012 ב-19:09 //

  לרגע אחד בחיי כמעט שכרתי דירה ברחוב שבטי ישראל, מרחק פיתה מקודש הקודשים. מי יודע אם הייתי מצליח להגיע בבוקר לעבודה.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*