חדש בבלוג

עוגיות חומוס – עם חמאה, בלי גלוטן

היו לנו כבר עוגות, סוכריות וגם גלידת חומוס. הפעם: עוגיות. "המגדניה של תמר" שמתמחה במאפים נטולי גלוטן, מציעה בין השאר עוגיות מדלן מחומוס וחמאה. נתן טעם וחזר לספר.

נתן רועי

עוגיות המדלן שמככבות ביצירה האלמותית של מרסל פרוסט "בעקבות הזמן האבוד" (ד"ר עדה צמח תרגמה: "חפש הזמן האבוד"), הפכו למיתולוגיה. יש לזה ריח צרפתי, אנין, נימוח בפה.

לא שיערתי שאופתע עוד אחרי העוגייה ההיא. ומעשה שהיה כך היה.

יצאתי עם האשה לחוף יפו כדי לראות את הטיילת. ביום חם, חייבים לומר, הטיילת בוערת. אז הלכנו לנגב חומוס ב"אבו אל עבד" על רחוב יפת. המזגן עבד יפה, השירותים נקיים, החומוס סביר. והסלט הערבי קצת התרכך בגלל החסה. החריף שכב כמה שעות במקרר ואיבד מחריפותו. אבל ידענו שעוד נכונו לנו ימים יפים של סליחה ושל חסד.

צבי פלג, עם עוגיות החומוס של תמר

צבי פלג, עם עוגיות החומוס של תמר.

קמנו ושמנו פעמינו לנמל יפו. בהאנגרים הגדולים של הנמל הישן הוקמו מסעדות. גם "הזקן והים". ומאחורי "הזקן והים" הוקם "שוק" עם באסטות מצוייצות. קצת עלוב בהשוואה לזה של נמל-תל אביב. עושה רושם שהשוק הזה לא התרומם.

בקצה השוק הקטן עמד אדם נחמד ומכר עוגיות. אנחנו ועולם העוגיות Best Friends כי העוגיות (עוגיות המדלן, אלא מה) הם "המתוקים" של סוף הארוחה שלנו. כל ארוחה שבסיומה כוס תה מקבלת את התוסף ההכרחי – עוגייה.

ואז, להפתעתנו, האיש הנחמד הציע לנו עוגיית… חומוס. האשה אמרה לי "טעם" ואני, כדרכי בקודש, עושה מה שהאשה אומרת. והעוגייה נהדרת.

עוגיות חומוס, המגדניה של תמר

גאווה לאומית: עוגיות חומוס.

לא תאמינו, עוגיית החומוס נימוחה בפה וטעמה לא מתוק מדי ולא נעדר טעם. נעימה בפה, נעימה למראה.

שמו של האיש הנחמד צבי פלג, והוא מוכר את העוגיות שאופה בתו תחת השם "המגדניה של תמר".

"זה התחיל בכך שהבת רצתה ליצר עוגיות טעימות למי שסובל ממחלת צליאק" הסביר לי. "היא עשתה ניסויים רבים עם קמח חומוס והגיעה לנוסחה של העוגייה שאתם אוכלים כעת… ויש לה הזמנות רבות של חולי צליאק אבל גם של אנשים שסתם אוהבים עוגיות חומוס".

צבי גם נתן לנו לטעום לחם נטול גלוטן  שעשוי מקמחים שונים, כולל קמח חומוס. צורת הלחם יפה מאד (ואומר זאת, מי שאוהב לאפות לחם) ומהטעימה מתברר שגם איכותו נהדרת. הוא רך גם כמה ימים לאחר האפייה (דבר נדיר למאפה אורגני ללא חמרי אפייה).

אם כן, קמו מתחרים לעוגיית המדלן של מרסל פרוסט ומי שרוצה לטעום יוכל לטעום את עוגיית החומוס של תמר בשוק החקלאים של נמל יפו. אנחנו היינו ביום שישי.

שימושי:
המגדניה של תמר

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*