חדש בבלוג

כרם התימנים: שלמה & דורון

כמו חומוסיות אחרות בכרם התימנים, גם זו של שלמה (ודורון) מתמחה בז'אנר החומוס-פול. אבל חומוסאים רציניים חייבים לעצמם טעימה אחת לפחות של מנת החומוס העירומה, במקום הוותיק והנחשב הזה.

חלק מפרוייקט כרם התימנים

שלמה & דורון, התענוג שבניגוב
כתובת:
ישכון 29, כרם התימנים, תל-אביב
שעות פעילות: א'-ו' 7:00-15:00
טלפון: 052-4572629
כשר למהדרין

4 גרגרים

אחד מאותם מקומות עטורי תהילה של כרם התימנים, היא המסעדה של שלמה, שלימים הפכה לחומוסייה של שלמה ודורון, בנו.

היא שוכנת ברחוב ישכון (ע"ש יעקב שלמה כהן ז"ל, דמות בולטת בהתאחדות התימנים בתל-אביב), מול מסעדת צארום הידועה במרקים ובתבשילים שלה, כשריחות הפתיליות והתבלינים של שני המקומות מתערבבים זה בזה לניחוח מהביל ומשכר. מעבר לפינה, ברחוב יחיא קאפח, שוכנות מסעדת המרקים של שמעון, ומסעדת ציון והחומוס של זכי. ברחוב המקביל, מל"ן (פדויים), יושבים "הסורים".

 

החומוס של שלמה

דורון שור, דור שלישי של המסורת הקולינרית הזו, הוא היום הרוח החיה של המקום וזה שאחראי על השדרוג החזותי, ועל הקופי הטרנדי: "התענוג שבניגוב". על החומוס, מכל מקום, יש מי שיעיד שהוא אותו חומוס שהיה שם גם כשהסבא, שהקים את המקום ב-1937, עוד היה בחיים.

על החומוס הזה, ועל החומוס שבכרם בכלל, מקובל לומר שהוא רק מצע ל"דבר האמיתי" שהוא הפול. חומוס-פול או קומפלט, הם ללא ספק המומחיות של המקום (ולמהדרין: גם פול חם על מצע של טחינה, מתובל היטב ומשכר בטעמו). מצד שני, לחובבי חומוס ההארד-קור מובטחת חוויה מאלפת כשלעצמה.

זהו כמעט היפוכו של החומוס היפואי, עתיר הטחינה והחלק; אצל שמעון, החומוס הוא סמיך וגס ועשיר בטעמים, למרות שלא כבד, במפתיע. הוא מגיע לשולחן מתובל בהרבה כמון ולימון ופפריקה, עם תלולית אדומה של חריף, מלווה בפיתות רכות, פלחי בצלים ולימון ופלפל ירוק חריף טרי. לצדם, קעריות של חריף ושל סחוג ירוק (תגידו "זחוק"…).

(זה אולי המקום להוסיף, בהמשך לסקירה הקולינרית המקוצרת שליוותה את הפוסט על כרם התימנים, שגם "החריף" הוא לא מאכל קדמון אלא ווריאציה מקומית שבין הסחוג האדום לעריסה הצפון-אפריקנית. הוא נולד, ככל נראה, לצד דוכני הפלאפל; עד היום יש הרבה מקומות שעדיין מכינים אותו בשיטה המסורתית שהיא תמצית כור ההיתוך הלבונטיני שלנו: מערבבים סחוג אדום עם קטשופ ורסק עגבניות).

 

שלמה ודורון, הכרם

יש הרבה חומוס בכרם, והרבה דברים טעימים שאינם חומוס, אבל במקום של שלמה (ודורון) אתם חייבים לעצמכם לפחות ביקור היכרות. יש חניון ברחוב הכובשים, ואם אתם מיטיבי לכת תוכלו להשליך את הרכב גם בחניון של רחוב המכבי (מחבר את טשרניחובסקי וקינג ג'ורג' ליד שוק בצלאל). או להשאיר אותו בחניון שליד הכרמלית, להגיע או לחזור דרך השוק, ולקחת אתכם מיכל מהטחינה הטובה – אל הילאל ולפעמים אל-ארז – שאפשר למצוא בדוכנים הדרומיים.

30 תגובות על כרם התימנים: שלמה & דורון

 1. החומוס טעים, אבל ניגבתי טובים יותר. מצד שני – 2 בשורות יש במקום: פעם ראשונה בסחטתי לימון על מנה, וניגבתי עם פלפל ירוק טרי. המרענן הרשמי של החומוסים. מנטרל חלק מהכבדות של המנה.מעבר לזה, הקבבים במקום חלומיים. מהיותר טובים שנכנסו לי לפה

 2. וכדי לבקש גם קצת סמנה על התערובת….:-)

 3. אהרון קיש
  22 בדצמבר 2007 ב-16:26 //

  4 פעמים הלכתי לכרם התימנים, פעמיים בעצתכם. מה לתימנים ולומוס, אילו סודות צמחו באינטראקציה הבין-תרבותית הזו, שאלתי את עצמי כל פעם מחדש. והתאכזבתי לגלות שלא הרבה. בכל מקום (חוץ מאחת שהגישה חומוס צבר לכל דבר) המנה מגיע פושרת, שוחה במיצים נייטרלים שמוסיפים בעיקר נוזליות, מרקם מיימי-מחוספס שלא הולך לכאן או לכאן, ושימוש מניפולטיבי בכמון בשביל האקזוטיות. גם החבר'ה הנ"ל וגם ידידנו הסורי (שהוא אכן טוב מהם, אבל לא בסדר גודל) מ-ת-ק-מ-צ-נ-י-ם בכמויות שמניחים על הצלחת השטוחה– תופעה שמאפיינת יותר מדי חומוסיות יהודיות. יש כל-כך הרבה מקומות להמליץ, למה דווקא ליצור פה הייפ?

 4. אהרון – באמת יש הרבה מקומות להמליץ עליהם, וכתבנו כאן 40 פוסטים בהם הזכרנו בערך 60-70 חומוסיות, לפני שהגענו לכרם. יש, אגב, אנשים שחושבים שהיינו צריכים לעשות את זה קודם.

  אישית, גם אני מעדיף חומוס ערבי כמעט בכל מצב, אבל מכאן ועד לפסול לחלוטין את הכרם ואת החומוס התימני יש דרך ארוכה. אני חשב שכדאי שתנסה קצת להיכנס לפרופורציות, כי לדעתי אתה מגזים – יש אנשים ששונאים אוכל תימני ויש אנשים שאוכל תימני, ובאופן ספציפי חומוס ופול תימניים וכרם התימנים, הם בדיוק מה שעושה להם את זה. אתה כנראה קרוב יותר לסוג הראשון, אז יאללה, קיבלת שחרור מהכרם – בקרוב יהיו כאן מקומות אחרים.

 5. קמצנות מאפיינת גם חומוסיות ערביות.והראיה אבו חסן.מנה קמצנית בעליל.לשם איזון בעבר גם אני אכלתי אצל שלמה ודורון ואצל הסורי בכרם.אכלתי חומוס ללא פול כדי לבדוק הכצעקתה.ובכן אצל שלמה ודורון היה סביר לא יותר.אצל הסורי היה מחפיר.השארתי המנה שילמתי והלכתי.אין גרגרים תוספת…יכול להיות שהוא מקבל הממרח ממקום אחר?אכלתי השבוע אצל אסף בירמיהו.לטעמי מצויין.הוא אחד היחידים ששומר על רמה קבועה.

 6. קצת סטיה מהנושא.מתנצל מראש.מאז שגיליתי את עובד והסביח אכן חיי הפכו מלפני המנה ואחרי המנה כדברי הרבי עובד.כתושב רמת גן 25 שנה אף םעם לא הבנתי התורים ומה זה בכלל.לאחר הכתבה של אבו שוקי מלפני כשנתיים אכן הלכתי לטעום.לקחתי את אישתי.מה אגיד ומה אומר.ההרגשה דומה לגיל ההתבגרות שבו אתה קם בבוקר ומגלה שבנות זה כיף…הרגשה של אורגזמה ראשונית…משהו שעוד לא היה…מאז, עובד הוא לא ברירת המחדל. הוא הברירה היחידה…כמה פעמים קרה שאנו בתל אביב רעבים ומתכננים מה לאכול.בוחנים מספר אפשרויות ולאחר דקה שתיים במין קוד מוסכם ,ללא מילים,נכנסים לאוטו ודופקים סביח אצל עובד.אין אצלו נפילות.אין שינוים.תמיד מדהים.לפני זמן מה החלטתי לבדוק את הסביחים של פרישמן ושל טשרניחובסקי.דחילק.חיקוי עלוב.אמנם פיתה ,חצילים ,ביצה.אבל לא דומה. אכן אלוהים נמצא בפרטים הקטנים…בביקורי האחרון התוודאתי לפניו על הבגידה."כל שבוע באים אלי עשרות אנשים ומספרים לי על נסיון עם סביח אחר"הפטיר ביובש.אכן הרבה מסעדות הפסידו הרבה כסף מאז ראינו את האור…

 7. תמיר, אין אצלך שום דבר באמצע בין אורגזמה לעלוב ומחפיר?
  לגבי החומוס של הסורי – אתה סתם מלכלך. ברור שהם מכינים בעצמם וברור שהחומוס לא טעים בלי התוספות כי הוא לא מתובל וכי זה חומוס שנועד להיות חלק ממנת חומוס פול. לפרק אוכל לגורמים ולאכול חלק זה בשביל כוסיות. תאכל את המנה בשלמותה ותהנה.

 8. לא מאמין שאתה אבו שוקי המקורי…כיוזם,הוגה,חוזה,בונה,מתכנן,ארכיטקט,חוקר,אביו הרוחני של בלוג החומוס הראשון ביקום, אתה יוצא חוצץ נגד חומוס נקי?????אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו מנגבי הקיר?אויבנו הרי מנסים להטעות אותנו עם תוספות מסוות…ואנו חסידים שוטים של הממרח המופלא הזה מתים על קידוש החומוס. וינוסו אויבנו מפנינו…הרי רק בטעימה נקיה נדע הכצעקתה.כשאני מגיע לבית תפילה חדש איני בא להנות ממנת חומוס.אני בא לעבודה!אני בא לעשות חקר!האם אכן זהב טהור או חיקוי עלוב.חומוס שלא טעים בלי תוספות???זה לא חומוס!זו עבודה זרה.

 9. אני לא יוצא חוצץ נגד חומוס נקי. אני פשוט מכבד את ההמלצה של מי שמכין את החומוס לגבי הדרך הנכונה לאכול אותו. אני גם יכול לומר לך שכשאני מכין חומוס, אני כמעט לא מתבל אותו כי התוצאה הרבה יותר טובה כשמוסיפים את התיבול על המנה לפני ההגשה.
  ואוסיף דוגמא שאותך לא משכנעת אמנם, אבל בעיני רבים תהיה הוכחה ניצחת: אבו חסן. החומוס שלו, בנפרד, ממש לא משהו. המנה השלמה – מעולה. עובדה.

 10. אכן אבו חסן הוא דוגמא קלאסית לחומוס בינוני מינוס שמצליח להתחפש לחומוס סביר לאחר התוספות.איני יוצא חוצץ נגד התוספות.ברם נתחיל מהזהב הטהור ואחר כך נבנה ממנו תכשיט.

 11. אבל כידוע, אתה די בודד במערכה הזו נגד אבו חסן. ועל כך נאמר: אחרי רבים להטות.

 12. החומוס של שלמה ודורון הוא החומוס מספר אחד שטעמתי
  אני מעריך חומוס נטו וזהו החומוס האיכותי ביותר שיש.
  ובניגוד לשכן שלו "המצרי" אצל שלמה ודורון מפנקים בכמות באיכות ובשרות.
  יוס

 13. החומוס אצל שלמה ודורון הוא רק המצע למנת הקומפלט המעולה ביותר צפונית לצנעה.

  נסו לבקש מנה "כמו לזקנים" ותקבלו מנת פול מהביל, ללא קליפות, שוחה במיץ לימון סחוט וסמנה או שמן זית. מעל רק קמצוץ של טחינה וחומוס.

  וחוץ מזה, תמיד מחייכים. כבר מעל לשלושים שנה שאני אוכל שם ותמיד מחייכים. זה לא סוד שהזקנים של הכרם נמצאים רק שם. הם בוודאי יודעים משהו.

  והסלוף מיוצר במקום, ממש ליד. והסחוג הירוק…

 14. חומוס ליגה, מספר אחד

 15. אין על הפול של שלמה ודורון, אני אוכל במקום כ- 20 שנה , בהיותי חובב פול מושבע
  אכלתי ב"פוליות" רבות ואין אחת שתשווה לה !!

 16. אין על החומוס של שלמה ודורון! אגלתי שמה עשרות פעמים ואני יכול לומר בכנות, שזה המקום הכי טוב שתמצאו בת"א לאכול חומוס! חזק ואמץ! מומלץ

 17. אין ספק, החומוס של שלמה ודורון בכרם התימנים מעולה ולדעתי גם הטוב ביותר ביחד עם החומוס של אבו חסן….

 18. "צארום" נכנס לשם כמתחרה של שלמה,
  אם תשימו לב כל האנשים ממתינים לשלמה וכמעט תמיד צארום ריק,
  הוא חשב שהוא יתחרה בשלמה ודורון אך על טעם וריח אין להתווכח.

 19. עכשיו חזרתי משם,
  חומוס טחינה עם גרגירים חמים מעולה ממליץ בחום להגיע
  המלבי הכי טעים שאכלתי

 20. אכן חומוס משובח יש אצל שלמה ודורון בייחוד עם סלוף חם

 21. אנחנוכבר כמה שנים לא גרים בתל אביב ובודקים חומוסיות גליליות ונצרתיות למיניהן ואני חייבת להתוודות שהחומוס האהוב והמועדף וזה שמתגעגעים אליו הוא החומוס של שלמה בכרם. בכל פעם שמזדמנים לתל אביב אנחנו חוזרים ומגלים כמה טעים ואיזה כיף לשבת שם .ואם שלמה בסביבה אז בכלל….. ועדיין זוכר אותנו מומלץ בשל הטעם והאנשים והיחס
  מורן

 22. כאחד שגדל על אבו חסן ולא מחליף אותו בעד שום הון שבעולם, וכאחד שטעם עוד עשרות חומוסיות ברחבי הארץ, אני מודה ומתוודה שהתמכרתי לחומוס של דורון.
  מנה קומפלט עם תוספת אקסטרה פול ותה עם נענע בצד.

  השני בטיבו בארץ אחרי אבו חסן וזה רק מטעמי חסד נעורים.

 23. ישבנו היום בשעה 11 בבוקר על מנת "קומפלט" חומוס-פול-ביצה קשה היה תענוג אמיתי.
  החומוס לא כבד הפול מוסיף טעם משגע וגם הוא עדין ולא דומיננטי מדי בתיבול.
  היה נהדר והמחיר מצחיק הוספנו פיתת סלוף ונהננו מאוד.
  בנוסף הבעלים מקסימים,נגשו שאלו אם זו הפעם הראשונה סיפרו קצת על המקום שקיים 73 שנים והתחיל מהסבא,השרות היה מצוין.
  עוד נחזור לשם הרבה.

 24. שלמה ודורון זה הדבר האמיתי. החומוס הכי טעים בת"א …אני חומוסאית רצינית (2-4 בשבוע)
  והחומוס הזה פשוט מרגש. לא ייאמן כמה שזה טעים. זה כמה דרגות מעל השאר.

  (הסורי ברחוב המקביל בעיני חומוס מיוחד בטעם, אבל אוברייטד ומנה פשוט עלובה וקמצנית עם שבבי ביצה. מעולם לא נתקלתי במנה שבניגוב עדין וראשוני רואים את הקרקעית)

 25. אני אוכל במקום כבר למעלה מ- 20 שנים, ובתור אחד אובה חומוס, ואכלתי בהרבה מקומותזה החומוס הכי הכי, והפול הכי הכי.
  כמעט כל שבוע רעיתי ואני , ולפעמים גם חברים אוכלים וממש מתמוגגים.
  אז בתאבון……………..
  רוני

 26. אני אוכל במקום כבר למעלה מ- 20 שנים, ובתור אחד שאוהב מאד מאד חומוס, ואכלתי בהרבה מקומות זה החומוס הכי הכי, והפול הכי הכי.
  כמעט כל שבוע רעיתי ואני , ולפעמים גם חברים אוכלים וממש מתמוגגים.
  אז בתאבון……………..
  רוני

 27. שלום סגל
  31 במרץ 2013 ב-15:18 //

  אכלתי אצל שלמה לפני 20 שנה,כאשר הוא עדיין מכר רק פול עם טחינה (ללא חומוס)
  זה המאכל הכי טעים שאכלתי, אני כל פעם מופתע מחדש עד כמה הפול שלו טעים.
  אני מזמין מנה כפולה ומלקק את הצלחת.

 28. לבושתי אכלתי בשלמה דורון היום פעם ראשונה מנה מדהימה ממנות החומוס פול היותר טעימות שאכלתי

 29. היום היה לי חשק גדול לאכול חומוס.
  ישבתי אצל שלמה&דורון בחומוסייה.
  הזמנתי חומוס פול ..הטעם היה מעולה.
  אבל במקום להתמלא בחומוס התמלאתי במרק פול ששמו לי בצלחת והתערב עם המעט חומוס שהיה.
  החומוס היה מרוח בקטנה מסביב …ציפיתי אם אני מתיישב בחומוסייה שעיקר הצלחת שלי תהיה חומוס.
  אני מדגיש עוד פעם שמעט החומוס שהיה, היה מעולה, אך היו קמצנים בחומוס וזה היה אכזבה.

 30. חומוס דיי טוב, אין תלונות אבל אכלתי טובים יותר. הוא בהחלט טעים ובעל מרקם נעים. המנה באמת מכילה מעט חומוס והרבה פול, אבל אם אוהבים פול זה לא דבר רע. עמוס שם מאוד אבל השירות יעיל. הפול היה מעט סתמי בעיניי, טעם בסיסי, מבושל היטב אבל יש קליפות שמציקות קצת. סך הכל בסדר גמור, לא הייתי בא במיוחד.
  סחוג ירוק מיוחד, יכול להיות שהוא מכיל שמיר?

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*