חדש בבלוג

שועל אש על צלחת חומוס

בלי תוכנה חופשית לא היה בלוג חומוס, ופיירפוקס היה ונשאר כוכב לאורך כל הדרך. אז קבלו: יצירת חומוס מקורית שגם עושה כבוד לדפדפן הכי צודק חברתית.

אמיר אלישע אהרוני וזוגתו אחראים על ה"מוזילה פיירפוקס חומוס", שמלבד היותו פיסת אמנות ויצירת חומוס מקורית בפני עצמו, גם עושה כבוד לדפדפן החופשי פיירפוקס.

חומוס מוזילה פיירפוקס

חומוס מוזילה פיירפוקס. מנת חומוס בעיצוב שועל האש. יצירת חומוס מקורית של א.א.אהרוני ואשתו. CC-by-SA

סמל שועל האש, המעטר את הדפדפן וגם את מנת החומוס שבתמונה, כבר שימש במקרים רבים השראה ליצירות רשת נהדרות. את זו, כמובן, חיבבנו מייד.

הגענו לתמונה ולאמיר דרך הפוסט חומוסזילה: פיירפוקס עם תוספים אצל עידוק.

אמיר התיר לנו לפרסם את התמונה היפה הזו גם אצלנו (תחת רישיון CC-by-SA), אבל ביקש שנזכיר את מוזילה ישראל ואת העובדה שפיירפוקס הוא "לא רק דפדפן חמוד, אלא גם תנועה למען אינטרנט תקני, פתוח, וחופשי לכולם".

אנחנו שמחים כמובן לעשות את זה, ורוצים לנצל את ההזדמנות כדי לומר שלדעתנו א) חומוס הולך טוב מאד עם תוכנה חופשית וקוד פתוח. ב) פיירפוקס הוא דפדפן מצויין וצודק כאחד.

טיעון המחץ מבחינתנו: ללא הנ"ל חומוס להמונים לא היה עולה לאוויר לעולם. הבלוג הזה רץ על מערכת ניהול התוכן וורפרדס, שמותקנת על שרת לינוקס, ואת הפוסטים אנחנו מעלים אך ורק מפיירפוקס – לא מסיבות אידיאלוגיות אפילו, אלא פשוט בגלל שזה הצירוף היחיד שעובד כמו שצריך. וזה נכון לרוב המכריע של הבלוגים בעולם.

לוגו פיירפוקסמעבר לזה, יש לדעתי משהו מאד עמוק ואמיתי שמחבר בין תרבות החומוס לבין מושגי החופש, הפתיחות והשיתוף העומדים בבסיס תנועות התוכנה החופשית והתקנים הפתוחים. אולי כי גם בחומוס אין משחקים – כש"המשתמש" לא במקום הראשון, ועוסקים בקטנוניות של שיקולים מסחריים, ממילא גם המוצר יהיה גרוע. עניין של אנרגיות.

החומוסאי המובהק, בהיותו אדם שתמיד יעדיף את הטרי והפשוט על המלוקק והממוסחר, הוא מועמד טבעי לגלישה בדפדפן כמו פיירפוקס. סביר שיחליף את הסלולרי המצוקמק והמתפורר מדור 0.75 בשביל מכשיר אנדרואיד בקומבינה, וגם זה רק כדי שיוכל להעלות בזמן אמת תמונות של מנת החומוס שזה עתה הוגשה לשולחנו.

כמובן, לא כולנו צריכים להיות זהים לחלוטין לתיאור הארכיטיפי הזה. אבל נדמה לי שהרעיון הובן. ואגב, לפי הדיווח אצל עידו, החומוס של אמיר הושרה במשך יומיים ובושל ללא סודה לשתייה.

1 תגובה על שועל אש על צלחת חומוס

1 טרקבקים ופינגבקים

  1. כורכום « חיפושים כמשל

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*