חדש בבלוג

משבר המזון ומחירי החומוס

אם מנת החומוס הבאה שתאכלו תעלה יותר מקודמתה, אל תכעסו על בעל החומוסייה. זה בגלל משבר המזון העולמי, וכנראה גם בגלל שישנם אנשים שמנצלים אותו לניפוח מחירים ציני ועשיית רווחים קלים על חשבוננו.

כלכליסט דיווח אתמול שמשבר המזון הגיע גם לשוק הטחינה וכי מוצרי הטחינה הגולמית צפויים להתייקר בכ-20 אחוזים. לדברי העיתון "יצרני הטחינה מסבירים שאינם יכולים לספוג עוד את התייקרות השומשום", והוא מצטט את מנכ"ל חטיבת הבריאות בקבוצת שטראוס, מישל בן וייס, שאומר שמחיר הטחינה הגולמית שעמד ב-2007 על 1350 דולר לטון, עלה ל-2100 דולר.

הידיעה מצטטת גם את יוסי לוי, מנהל השיווק של חברת רושדי (יצרנית המותגים בראכה ואל-הילאל): "אנחנו לא יכולים לספוג יותר את עליות המחירים. אחרי החגים אנחנו מחוייבים לייקר את הטחינה הגולמית, אחרת לא נוכל להמשיך לייצר".

הבעלים של אחת החומוסיות הידועות באזור המרכז אמר לי היום שכבר עכשיו הוא משלם 320 ש"ח לכל פח טחינה (20 ק"ג), בהשוואה ל-240 ש"ח לפני חודשים בודדים. לדבריו, רמת המחירים החדשה תיאלץ אותו לייקר את מנות החומוס, וסביר להניח שבעלי חומוסיות אחרים נמצאים באותו המצב.

המסקנה המתבקשת, לכאורה, היא שהתייקרות מנות החומוס שאנחנו אוכלים תהיה תוצאה ישירה של העלייה במחירי השומשום. כמובן, צריך להביא בחשבון שגם החיטה, הקמח, השמן והקטניות מתייקרות, יחד עם שאר מוצרי היסוד, ולכל ההתייקרויות האלו יש השפעה על בלתי נמנעת על מחיר המנה.

אבל כשמתעמקים בנתונים קשה להימלט מהמחשבה שיש מי שתופס טרמפ על המשבר בשוק המזון העולמי, ומנסה לעשות רווחים קלים על חשבוננו ועל חשבון בעלי החומוסיות.

אם נכונים הנתונים של מישל בן וייס משטראוס, אז המחיר של ק"ג טחינה (בכמויות סיטונאיות) עומד היום על כ-7.5 שקלים, בהשוואה לכ-6 שקלים אשתקד (בקיזוז השפעות ירידת הדולר), כלומר 25% יותר. חברי בעל החומוסיה, משלם עכשיו 16 ש"ח לק"ג לעומת 12 ש"ח אשתקד, 50% יותר – כלומר, אין ספק ששודדים אותו.

ומה קורה ברשתות השיווק? רוב מוצרי הטחינה הגולמית עולים כ-20 עד 28 ש"ח לק"ג, לפני עליית המחירים. כלומר, כבר עכשיו המחיר הקמעונאי גבוה פי 3-4 מהמחיר הסיטונאי. לכן, טענת מנהל השיווק של רושדי כאילו הם "מחוייבים לייקר אחרת לא נוכל להמשיך לייצר" נראית, לפחות על הנייר, כחסרת בסיס.

זה אולי מקום טוב להזכיר שכאשר רושדי השיקה את המותג בראכה, מחירי המוצרים עמדו על כ-15 שקלים בממוצע לחצי ק"ג, מה שאומר כנראה שהחברה דאגה להבטיח לעצמה מלכתחילה מתח רווחים גבוה במיוחד. בערך באותו זמן, החלו כמה רשתות שיווק למכור את טחינת הנסיך במחיר של 8.90 ש"ח. אגב, אני עצמי קניתי לפני שבועות בודדות שתי קופסאות חצי ק"ג של טחינת אל-הילאל בשוק הכרמל, תמורת 11 שקלים כ"א.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*