חדש בבלוג

מתכון ארבעס לשבת

איך ומדוע מכינים את הארבעס, חטיף החומוס האשכנזי.

כשנולד ילד חדש (בדרך-כלל בשבת שלאחר הלידה), נהגו בקהילות אשכנז להזמין קרובים וחברים לשלום זכר ("שולם זוכר"), סעודת מצווה שבמרכזה הארבעס. יש מחלוקת לגבי מקור המנהג. יש שאומרים שה"ארבעס" (חומוס ביידיש) נועד להזכיר את הפסוק "והרבה ארבה זרעך כגרגרי חומוס אשר בשוק לוינסקי". זה מתחבר למנהג אחר, שלא השתמר: לאכול ארבעס בראש-השנה ולצטט את הפסוק מבראשית.

לשיטה אחרת, אכילת הארבעס נועדה לציון סמלי של אבלות (אכילת קטניות נחשבה באירופה למנהג אבלים) על הילד. זאת, ברוח המדרש שאומר שברחם אמו התינוק יודע הכל, ורגע לפני לידתו מכה בו מלאך ה' על שפתו העליונה וגורם לו לשכוח הכל (וזה מקור החריץ שבין השפה העליונה לאף).

ארבעס. טעים

בכל אופן, הארבעס כל-כך טעים שהפך אצל רבים – בעיקר במשפחות דתיות וחרדיות – לחטיף שמכינים ומגישים לעיתים קרובות, בשמחות וחגים וסתם בערב שבת. יש בבני-ברק אפילו גמ"ח ארבעס לשלום זכר.

המצרכים:
גרגרי חומוס יבש
מים לבישול
סודה לשתייה
מלח ופלפל שחור בשפע

אופן ההכנה:
א. כמו תמיד עם חומוס: מנקים היטב, משרים ללילה אחד לפחות במקרר, ואז שוטפים ומבשלים. המים צריכים לכסות את החומוס בשכבה של 2-3 ס"מ לפחות.

ב. לסיר הבישול מוסיפים מעט סודה לשתייה (בערך רבע כפית לכל ספל גרגרי חומוס יבש). במהלך הבישול, הנמשך כשעה וחצי, מסירים (יענו, מקפים) את הקצף שעולה על-פני המים (פחות גאזים אחר-כך). לא מוסיפים מלח, כי המלח גורם להתקשות של הגרגרים.

ג. בסיום הבישול, כשהגרגרים אל-דנטה (נימוחים אך לא מתפוררים) מסננים, בוזקים מלח וגורסים פלפל שחור. אני אוהב להוסיף גם קצת שמן זית.

ד. אוכלים ולא מאמינים שזה יכול להיות כל-כך טעים.

14 תגובות על מתכון ארבעס לשבת

 1. ה. אפשר גם פפריקה ואפשר גם בצל. באופן כללי, הקומבינציה של בצל עם חומוס יכולה לאכלס בלוג ספין-אוף.

 2. ארבעס הוא הוכחה נוספת שאהבת חומוס אינה תלויית תרבות, עדה, דת ומגזר ומין. חומוס הוא באמת אחד המאכלים הגלובאלים שיש, שמור לו מקום של כבוד ליד תירס, חיטה ושעורה, ההבדל הוא שצריכים ללמד את רוב האנושות כיצד מכינים מחומוס מאכלים מופלאים.

  בשבדיה עתירת המהגרים הלבנונים לא היה בנמצא חומוס באמת טוב – עד שבחור שבדי חביב בשם סוונסון ביקר בארץ הקודש, טעם והפך להיות מואר. זה היה לפני כמה שנים, וסוונסון הפך להיות אוונגליסט חומוס. כיום רשת החומוסיות של 'חומוסוונסון' בשבדיה מלמדת את השבדים לאכול חומוס בסגנון ישראלי (עם מעט התאמות מתבקשות לטעם המקומי, בכל זאת יש לזכור שמדובר באנשים שהממתק הלאומי הנערץ שלהם זה סוכריית ליקריץ מצופה באבקת מלח ים).

  אני מפציר במי מקוראי בלוג החומוס שמזדמן לביקור בשבדיה להכנס, לטועם, ולכתוב בקורת מפורטת.

  חייש:
  לדעתי בצל טרי ליד החומוס מיותר. לעמות זאת – בצל מטוגן עם השחמה בצד משדרג כמעט כל מאכל בפיתה, ע"ע פלאפל וסביח.

 3. אכן מאכל מופלא הוא הארבעס. בעיקר זכור לי מקידושים של שבת בבוקר בביה"כ "ישראל הצעיר" שהיה בכלל מושב זקנים…(ככה קראו בבני-ברק לבית אבות).

  רק תיקון קל: ארבעס ביידיש, למרבה הפלא ולמרות מה שגדלנו עליו, זה אפונה.
  למה השימוש ב"ארבעס" מתייחס דוקא לחומוס, או אולי להיפך? לא יודע. אבל אני עובד על זה.

 4. ולמי שאין לו כוח לקום בבוקר לביה"כ, בפאב הרוזה (רח' הדקל 2, מחנה יהודה, י-ם) יש ארבעס ליד הבירה. ואודה ואבוש עד עכשיו לא ידעתי שקוראים להם ככה, והייתי קורא להם סתם "חומוסים".
  השבוע יש שם גם פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, אז בכלל כדאי להגיע.http://www.jlm.israel.net/home/location_view.php?id=13

 5. גם אני לא קישרתי בין החומוסים לשולם זוכר למרות עברי ירא השמים,
  ומתי שמישהו ביקש ממני ברוזה ארבעס הוא זכה להרמת גבה במקום חומוסים חמים וטעימים

 6. אני מוסיפה גם מעט כמון, פפריקה חריפה א צ'ילי גרוס גס ולימון סחוט.
  מעדן 🙂

 7. לקוראים הלא מנוסים שלכם (כמוני, שחיפש "ארבעס" בגוגל והגיע לכאן) כדאי להעיר שצריך לעקוב אחרי הבישול כי אפילו תוך שעה כבר יכול להיות שהחומוס יתפורר מדי

 8. צריך להיזהר לא להפריז באכילת הארבעס, ע"מ שלא לגרום אי נעימות לסובבים . . .

  בתאבון . . .

 9. ארבעס, הגירסה האשכנזית לחומוס,מזה שנים רבות. פשוט וטעים.[לא מתנגש עם החומוס הקלאסי המנוגב…]

 10. תודה על המתכון…הסודה לשתיה הורסת את הויטמינים….האם יוצא טעים גם בלי?

 11. בבקשה סילבי. תודה לך.

  ראשית, הויטמין היחיד שקיים בכמות משמעותית בחומוס ושניזוק מהבישול עם הסודה לשתייה הוא תיאמין (B1). על האובדן הזה אפשר לפצות בקלות באמצעות אכילת כף אחת של טחינה גולמית (או ממרח טחינה שעשוי ממנה).

  הסודה לשתייה תורמת לבריאות בדרכים אחרות, למשל – היא עוזרת בפירוק האוליגוסכרידים בקליפות, שבכמות גדולה מקשים על העיכול. היא גם מאזנת את החומציות של החומוס, ובכך עוזרת למנוע דלקת.

  אם בכל זאת את מעדיפה לבשל בלי סודה לשתייה, את יכולה להשתמש בסיר לחץ.

 12. ספל זה250 מ"ל
  או 500מ"ל
  [כלומר ספל לשתיה או לנטילת ידים]

 13. כמה זמן בישול ערבס בסיר לחץ?

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*