חדש בבלוג

סוף עונה: שקדים ירוקים

ברפואה העממית משתמשים בשקדים הירוקים נגד צרבת ובעיות חומציות, כדי לעודד את כוח הגברא ולהמעיט את חלבן של מניקות. במטבח המזרח-תיכוני והצפון אפריקני, משתמשים בהם בתבשילים  מחמיצים, מכינים משקה שקדים (רוזטה) ואוכלים אותם כפי שהם, מומלחים או שרויים במי לימון.

"קְחוּ מִזִּמְרַת הָאָרֶץ בִּכְלֵיכֶם, וְהוֹרִידוּ לָאִישׁ מִנְחָה: מְעַט צֳרִי, וּמְעַט דְּבַשׁ, נְכֹאת וָלֹט, בָּטְנִים וּשְׁקֵדִים." (בראשית מ"ג, י"א)

קודם שהוא מתייבש וקליפתו משחימה, השקד הוא פרי עגלגל וירוק שאפשר לאכול בשלמותו, חי (אם כי רוב האנשים מעדיפים את טעמו כשהוא מוחמץ או בתבשיל). זה קורה מתישהו לקראת האביב, בסוף מרץ או תחילת אפריל, ואז השקדים הירוקים מתחילים להגיע לשווקים בערימות ענק ולרוב נעלמים כלעומת שבאו.

זיתים ירוקים בעונה
כשמסתכלים על השקד בצורתו השלמה, עם הקליפה הבשרנית, קל יותר להבין שהוא בעצם קרוב משפחה של המשמש והאפרסק ולא בן למשפחת האגוזים כפי שרבים טועים לחשוב.

אבל בניגוד לאחיו שהגרעינים שלהם עשירים בציאניד, ליבת השקד הירוק היא לבנבנה, שנהבית ובוהקת, והוא מתקתק ולח. אפשר לשבור את הקליפה הירוקה על קרש עץ, או לחתוך אותה בסכין (זהירות על האצבעות!), להסיר בעדינות את הקליפה הפנימית הצהבהבה, ולהחליק את התוך הרך אל בין השפתיים.

עונה קצרצרה יש לשקד הירוק. בימים הראשונים של אפריל הוא רך ועסיסי כל-כך, עד שאין צורך לבשל אותו כשמכינים ממנו רוזטה (משקה שקדים). בסוף יוני הוא כבר כמעט נעלם מהשוק, ובשלב הזה הקליפה שלו כבר מתחילה להתקשות בדרכה להפוך לחומה ומתפצחת.

מכל מקום, גם אז הפנים הלבן של השקד הוא רך (אם כי פחות) וטעים ובעל ערך תזונתי מצויין, ועדיין מתאים לשימוש בתבשילים שונים (ללא הקליפה).

מייחסים לו השפעה טובה על מערכת העצבים, מצב הרוח, העור והחשק המיני, בריאות הלב וכלי הדם ומצב מערכת העיכול. השקדים הלבנים יעילים מאד נגד צרבת ומהווים, בין השאר, מקור טוב לפלבנואידים (נוגדי חמצון עם השפעות אנטי דלקתיות).

השנה עונת השקדים הירוקים התחילה באופן קצת מגומגם, אבל ממש עכשיו תוכלו למצוא אותם אצל ירקנים ובמעדניות ערביות נבחרות ומסתבר שגם בכמה סופרים. במקרר שלכם הם עשויים לשרוד עוד שבועות מספר, אבל הכי טוב לאכול אותם מייד.

מתכונים עם שקדים ירוקים:
מתכוני שקדים ירוקים של רותי רוסו, מעריב
מה עושים עם שקדים ירוקים הדיי עפאים, מעריב
תבשיל כבש בשקדים ירוקים, ynet
שקדים ירוקים כבושים נוסח סיציליה, וואלה! אוכל
תבשיל שקדים ירוקים בשום, לימון ונענע, גיא רובננקו, ynet

2 תגובות על סוף עונה: שקדים ירוקים

  1. למרות ששנים שלא אכלתי מהם. אני יכול לגלגל בפה זכרון מעומעם של הטעם המריר – מרציפני הזה.
    יש עדיין שרידים יבשושיים בחנויות, אבל אני מעדיף להתאפק שנה שלמה כדי לחזור לטעם המקורי ולא להתבאס על שאריות. תודה על התזכורת! 🙂

  2. "להסיר בעדינות את הקליפה הפנימית הצהבהבה, ולהחליק את התוך הרך אל בין השפתיים." ממש 50 גוונים של שקד ירוק…

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*