חדש בבלוג

מחקר: הגליל היה מעצמת קטניות פרהיסטורית

תושבי הגליל הקדום גידלו ואכלו פול וקטניות אחרות כבר לפני עשרת אלפים שנה, כך מגלה מחקר משותף של רשות העתיקות וחוקרים ממכון ויצמן. התרבות הפרהיסטורית של הגליל הייתה מפותחת להפתיע, השתמשה בשיטות חקלאיות מתוחכמות וקיימה קשרי מסחר עם "מדינות" שכנות.

ראשיתה של התגלית ב-2013, כשרשות העתיקות הכריזה על ממצאים בעלי ערך מדעי בינלאומי בחפירות באתר אחיהוד (בגליל המערבי, כ-9 ק"מ מזרחית לעכו). הארכיאולוגים גילו באתר שרידים של ישוב קדום, מסוף התקופה הניאוליתית (האלף השביעי לפנה"ס).

בורות אחסון הקטניות באתר אחיהוד

בורות אחסון הקטניות באתר אחיהוד. תמונה: רשות העתיקות, Skyview

בישוב נתגלו, בין השאר, בורות אחסון עם שרידים של אלפי זרעי פול, וגם מספר גדול של כלי נשק וכלי עבודה מאובסידיאן (זכוכית געשית), חומר שאינו מצוי באזורנו ומעיד שהתושבים הקדמונים קיימו קשרי מסחר עם תושבי אזורים אחרים (ככל הנראה אזור טורקיה ו/או גיאורגיה).

באתר אחיהוד נמצאו גם שרידים רבים מהתקופה הכלקוליתית (האלף החמישי לפנה"ס), כולל "מספר גדול של כלי חרס המעידים על רמת קדרות גבוהה, כלי צור, כלי אבן וכן מספר חפצי אומנות ייחודיים, בהם צלמית פאלית ולוח שחיקה שעליו חריתה סכמטית של אבר מין נשי" (מההודעה לעיתונות של ראשות העתיקות).

הגילוי של 2015 הוא פרי מחקר משותף של חוקרי מכון וייצמן ורשות העתיקות, שכלל חקירה יסודית ותארוך מדויק יותר של הממצאים באחיהוד ובאתרים נוספים בגליל.

מסתבר שחלק מזרעי הפול שנמצאו באזור היו בני 10,125-10,200 שנה, מה שהופך אותם לזרעי הפול המבוייתים הקדומים ביותר בעולם.

המשמעות המעשית היא שבאזור הזה בייתו את הקטניות לפני הדגנים. או אם תרצו – החומוס קדם לפיתה. התזונה של קדמוני הגליל, עולה מהמחקר, התבססה בעיקר על פול וקטניות נוספות – אפונה, עדשים וגם חומוס.

החוקרים מצאו ראיות לחקלאות מאורגנת, עם כלים ומתקנים ייעודיים ותכנון לאורך זמן, שמעידים שהתרבות הקדמונית של הגליל הייתה הרבה יותר מפותחת ממה שייחסו לה בעבר. לא מוגזם לומר שהיא הייתה מעצמת קטניות אזורית, שככל הנראה גם ייצאה את התוצרת שלה. לשם השוואה, החקלאות המאורגנת באזור הנילוס ומצרים החלה כאלפיים שנה מאוחר יותר.

את המחקר ערכו הארכיאו-בוטנאית ולנטינה קרקוטה ממכון ויצמן, יחד עם דר' אליזבטה בוארטו ודר' ליאור רגב, ובשיתוף עם הארכיאולוגים ד"ר קובי ורדי, ד"ר יצחק פז, ד"ר חמודי חלאילה, ד"ר יניר מילבסקי וד"ר עמרי ברזילי מרשות העתיקות.

 

1 תגובה על מחקר: הגליל היה מעצמת קטניות פרהיסטורית

  1. עוד חפירה ארכיאולוגית וימצאו שלט "חומוס אבו ניאנדרטל" או "אבו קדמון חומוס פול "… כנראה שכבר לפני אלפי שנים האדם ידע מה טוב ונכון לאכול…

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*