חדש בבלוג

חומוס חסוני, תל-אביב

חומוס חסוני הוא מקום עם ייחוס נדיר: גם קשור באילן היוחסין של משפחת קלבוני המפוארת וגם החומוסייה האהובה על תמיר, בכיר המגיבים של בלוג החומוס. אולי זה עניין של טעם, אבל הרגש העיקרי שהחומוס של חסוני עורר בי הוא של געגוע נוסטלגי לקלבוני המקורי.

חסוני
כתובת: דרך בן-צבי 35, פינת שלבים, תל-אביב/יפו
שעות פתיחה: ב-ו' 8-17:00
טלפון: 03-5184246

עדכון אוקטובר 2019: אחרי כמה גלגולים המקום נפתח מחדש בבעלות שונה, בשם חומוסיית נאדר הגדול.

***

מערכת חומוס להמונים מתייחסת ברצינות רבה להמלצות שמגיעות מקוראי הבלוג (במיוחד כשמדובר ביקיר הבלוג תמיר, כמו במקרה הזה). לכן, למרות שעבדכם הנאמן כבר צבר קילומטראז' לא קטן על מסעדת חסוני, הוא חזר היום אל המקום כדי לטעום שוב הכצעקתה. אולי החומוס התבגר, השתפר, התעדן והשתדרג במידה כזו שתצדיק ביקור תכוף יותר, עכשיו כשאני גר בשכנות יחסית.

חומוס חסוני. משולשת

חומוס חסוני. משולשת.

עד היום, השם חסוני מחזיר אותי לימיי כעורך מגזין, כשפעם בחודש ברוח ובגשם העז ובשמש הקופחת, הייתי מוצא את עצמי מתייבש בהמתנה ל"העתקי שמש" במרתפי המונטאז' המצחינים מאמוניה של דפוס קל עה"ש ברחוב התחייה ביפו. לעת צהריים, באמצע ההמתנה מורטת העצבים, הייתי סוחב את עצמי לרחוב שדרות ירושלים הסמוך, לחטוף משהו לאכול. אם היה יותר זמן, הייתי מרחיק בכיוון השני, לפינת בן-צבי ושלבים אל חסוני.

בפאתי תל-אביב בואכה יפו (או שאולי זה כבר נחשב יפו, לא יודע), מפתיע לגלות שחסוני היא בית החומוס היחיד ברדיוס של קרוב לקילומטר. כיאה למקום ייחודי בבלעדיותו, מדובר בנווה מדבר של ממש – עם חלל ממוזג ובו מספר שולחנות וסוכה מוצלת רחבת ידיים ומוקפת ירק. מה שאף פעם לא הלהיב אותי במקום, למרבה הצער, הוא החומוס שלו. יש לו ובו עליות ומורדות – לפעמים הוא טעים, לפעמים סביר בקושי והיו פעמים שיצאתי מהמקום  מאוכזב ממש. אבל בדרך-כלל החומוס הזה הוא כמו היום: משהו באמצע.

לקחתי משולש. הפול, כמו שתמיר מקפיד לציין, היה בצבע ובמרקם ואפילו בטעם הנכון. המסבחה סמיכה ונימוחה והחומוס משחתי במידה, עם טעם שמזכיר קצת (רק קצת) את המקור – החומוס של סבא קלבוני הזקן אללה ירחמו.

קשה, אגב, לומר אותו דבר על הצ'יפס, הפלאפל והסלט, שמוגשים אל השולחן רגע לפני החומוס ודקה מרגע ההזמנה (וזה לטובה כמובן), אבל לא ממש מזכירים את הקלבוני ההוא ובאופן כללי טובלים בבינוניות. 33 ש"ח בשביל כל זה, פלוס זיתים ורטבים ובקבוק מים מינרליים, זו לא עיסקה רעה – רק שהיא כנראה העיסקה היחידה, כי לא הציעו לי לוותר על משהו.

בצד החיובי – השירות במקום אדיב, האוכל מגיע מהר, המסעדה נקייה ומאווררת ויש איפה "לפתוח שולחן" אם רוצים. הצד השלילי הוא שהחומוס הוא באמת לא שוס, מצטער תמיר. אולי זה רק עניין של טעם, אבל בהתחשב במרחק הקטן בסך-הכל מאבו חסן, חאג' כחיל, אבו מרואן ומקומות יפואיים אחרים, חסוני הוא מקום שלא מצליח להתבלט. לא מקום שאגיע אליו אי פעם, שוב, במיוחד.

והערה קטנה לסיום: תיאורטית, לפחות, הדרך מפלורנטין לחסוני על אופניים הייתה אמורה להיות קצרה מאד, גם ללא אותם שבילי אופניים תיאורטיים שעיריית תל-אביב יפו טוענת שסללה ושאיכשהו – כמה מפתיע – לא הגיעו לאזור. מעשית, מדובר בסיוט אמיתי, בגלל המדרכות שגבוהות לפעמים מהכביש ב-20 ו-30 ס"מ. בעיה לא רק לרוכבי אופניים אלא גם לעגלות ולכסאות גלגלים. לא לעניין.

16 תגובות על חומוס חסוני, תל-אביב

 1. סלמטק על המאמץ והביקור בחסוני.התמונות מדהימות ומבטאות היטב את המנה.אכן בזמן האחרון אני מזמין משולש ונהנה מכל רגע.בכל אופן למרות חוסר ההתלהבות בבקורת,עבורי זוהי כרגע החומוסיה הטובה בגוש דן.חסרה לך ביצה במנה…

 2. חומוס טוב באמת לא צריך ביצה בפנים. למען האמת הוא גם לא צריך פיתה. מזלג ולעבודה.
  וד"ש לאבו חסן האחד היחיד והמיוחד ובמיוחד למסבחה שלו.

 3. איתי שמת לב שיש גם פול במנה?ופול מה לעשות הולך טוב עם ביצה….ולא אני ולא אתה אלא מיליוני מסרים(מם בפתח,סמך בשוא נא) החליטו כבר לפני אלפי שנים שפול הולך עם ביצה…וחוץ מזה שהביצה כלולה בדיל…ומה לעשות שביצה חומה משתדכת טוב עם חומוס פול…וזה שאבו חסן לא נותן חמוצים ולא ביצה לא עושה את זה נכון יותר …

 4. מלך הפזם
  10 בספטמבר 2009 ב-22:33 //

  גם אני הלכתי בעקבות המלצתו של מגיב החומוס הגדול תמיר, אבל לא התלהבתי יותר מדי. אני מזמין חומוס גרגרים "נקי". זה מה שאני אוהב וזה מבחינתי אמת המידה של חומוסיה (בגלל זה אני לא מתלהב גם מהסורי, זה הגיוני). אבל כבודו של החומוס במקומו מונח, הוא אכן מעניין מאוד ובהחלט טעים.

  שוב, שוב, אבו-חסן עולה כאן כחומוס טוב. אחי לפזם, אין זהו המצב. פתחו את הראש ואת הפה ודגמו את העולם שמסביב, זה הרבה יותר כיף ומחלק את הפרנסה בין כולם.

  כבוד רב עשית לתמיר והוא ראוי לכך. נחכה לימים טובים יותר בסניף קרליבך של אבו-אדהם, אשר הולך ומשתפר, אך כרגע רק הג'ינג'י מקיבוץ עינת גורם לי לחשוב על חומוס.

 5. Abbu Rani Fan Club Band
  11 בספטמבר 2009 ב-02:43 //

  מי זה הג'ינג'י מקיבוץ עינת הזה?

  גם אני, כמו המגיב שמעלי, נוהג להזמין חומוס "נקי" עם גרגירים בפעמים הראשונות שאני מבקר בחומוסייה, משום שאז קל יותר להבחין באיכות הבסיסית של החומוס. שלוליות של פול ושום ו(לא עלינו) בשר טחון מסוות בקלות חומוס גרוע. אחרי כמה פעמים של חומוס נקי, כשברור שהחומוסייה סבבה, אני מתפנה לבחון את השילובים.

  לגבי פולמוס הביצה – הביצה זה כמו צנובר. זה לא ממש קשור לחומוס, אבל זה טעים, ולא מטשטש את יתר הטעמים. אמנם הערבים לא מגישים ביצה בדרך כלל, אבל זה לא משנה. טכנית, גם קולה לא ממש קשורה לפלאחים שאכלו משחה גסה לפני 200 שנה בשדות, ובכל זאת אנחנו טוחנים את המשקה השחור המבעבע הזה כאילו אין מחר (ואין מחר).

 6. מלך הפזם
  13 בספטמבר 2009 ב-23:40 //

  אבו-רני המכובד – אפנה אותך לבכיר בפז"ם ממני, אותה דמות מסתורית המכונה "אבא של יאיר", אשר הגיב בפורום כאן וכתב על הג'ינג'י-
  https://humus101.com/?p=15

  בנוסף, מן הידועות שמסרבים לצ'יפס ולקולה ושותים לימונדה רעננה (אם יש, אם זה תרכיז – אז מים).

  דרך אגב, השבוע הייתי בתנעמי ברעננה אחרי שלא הייתי שם זמן רב. המנה שם מצליחה להסתיר היטב את טעם החומוס בהרבה טחינה, תיבול ומעט גרגרים (לא נימוחים בעליל). לא התלהבתי.

 7. Abbu Rani Fan Club Band
  14 בספטמבר 2009 ב-02:14 //

  מר פזם – וואלה. עשה חשק לנסות את העינתי, עכשיו רק צריך לגלות איך מגיעים למקום הזה. יש איזו דרך לדעת באילו שעות וימים הוא פתוח, כדי לא להתגלגל עד לשם ולגלות שסגור?

  לגבי הקולה: לא מסכים איתך. אחלה משקה, מה לעשות. ואני מגן עליו למרות שכוס התה שלי היא בכלל בירה שחורה. המקום היחיד שבו אני לא מזמין קולה או בירה שחורה זה לינא בירושלים, אהובתי, שבה המיצים הטבעיים הם חובה. וגם החומוס אלוהי, אבל זה הרי ידוע ברבים.

 8. מלך הפזם
  14 בספטמבר 2009 ב-09:13 //

  אז ככה, הג'ינג'י סגור בשבת ובראשון. בשאר הימים הוא פותח מ-8:30 (אולי אפילו קודם, אבל אני לא מתחייב) ומקפל את הבאסטה עד 13:00. אל תחמיץ תוספת, זאת כף חומוס טעימה ובהחלט מעניינת (בלי גרגרים, חמה מאוד). תעדכן איך היה..

  אין ספק שקולה זה משקה מצויין, אבל מיץ טבעי מתאים יותר ואני חושב שאנחנו מסכימים בנושא. גם בירה שחורה זורם, ולא סתם אבו-אדהם "מאומצים" ע"י בירה נשר.

 9. Abbu Rani Fan Club Band
  16 בספטמבר 2009 ב-17:53 //

  תודה!

 10. עדכון חם מהשטח

  היום הייתי בחסוני סניף חולון, באזור התעשייה,
  יש להם חומוס טוב מאד,
  עם הטעם המיוחד שכולנו מחפשים…

 11. לא ידעתי שלחסוני יש סניף בחולון.יכול להיות שהתכוונת לקלבוני?

 12. היינו היום ישבנו שלושה חובבי חומוס והתאכזבנו מאוד!
  בשתי מילים סתם חומוס!
  המשולש גם לא ממש המריא!

 13. צביקה מת"א
  28 ביוני 2010 ב-19:33 //

  אכלתי שם היום ונהנתי מאוד . החומוס עם גרגרים טרי וטעים ,הציפס מצויין והסלט בהחלט טוב , החמוצים למינהם טעונים שיפור משמעותי . בהחלט הופתעתי לטובה לדעתי החמוסיה טובה בהרבה מחומוסיות אחרות ומפורסמות ממנה ,שזוכים לשבחים כמו בהדונס ואבו אדהם על שלל הסניפים שלהם .

 14. איפה שלא תוכלו תמיד תתלננו כל אחד נהיה לי פתאום שף ומבין מזה חומוס ומזה פול, חומוס חסוני זו אחת החומסיות הטובות וחומוס פול מסבחה הכל טעים אני נהנה לאכול בחומוס חסוני שירות מעולה אווירה טובה אוכל מציון מה צריך יותר מזה שנים אני אוכל אצלו ופשוט נהנה כל פעם מחדש ואגב יש לו 3 סניפים בחולון המשביר 16 אזור התעשייה וישלו בבן צבי 35 ביפו ופתח עוד סניף חדש בסלמה 11 ביפו הכניס גם שיפודים על האש ממש טעים תנסו ולא תתחרטו ועשו טובה דיי להתפנק !!!

 15. נאוה שגב
  26 במאי 2012 ב-16:58 //

  הייתי במסעדת חסוני ממליצה בחום הנקיון השירות הטעם של החומוס וכל הרטבים הנלווים משאירים טעם של עוד…תנסו ותהנו

 16. סניף תל אביב נפתח מחדש בדרך בגין 48. לאחר מספר ביקורים אני יכול להגיד שמדובר באחת האופציות המשובחות ביותר לחומוס בתל אביב. מומלץ ביותר !

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*