חדש בבלוג

חומוס אכרם

מתאווה להגשים את חלום החומוס-ליד-הבית, יצא כתבנו ברובע שינקין-רוטשילד לטעום את המנה של אכרם. קבלו את יוחאי הכלי בפוסט אורח שלישי.

חומוס אכרם
כתובת: שינקין 59 תל-אביב
טלפון: 03-6853043

3.5 גרגרים

חומוס אכרם הוא מוסד חומוס ותיק שקשה להחמיץ. החומוסיה הזו ממוקמת במעלה רחוב שינקין, בואכה שדרות רוטשילד – אחד האזורים הכי הומים, אופנתיים ופופולריים בעיר. כתושב השכונה, פקדתי את המקום עם הרבה תקווה.

הקהל של אכרם מגוון יחסית, בעיקר במונחים של שינקין, אבל אפשר לומר שהוא דומה יותר לקהל של קפה תמר שמעבר לרחוב מאשר לזה של אבו חסן. כשהגעתי לשם, מצאתי את עצמי יושב סמוך לשולחן גדול, מוקף סועדים מבוגרים בעלי צדודית בורגנית משהו. בינתיים, הריחות המיוחדים שעלו מחנות הטבע הסמוכה הציתו את התיאבון שלי.

 

חומוס אכרם

והחומוס? כגודל הצפייה וכו'. לא שציפיתי לחומוס ברמה יפואית, אבל אני מודה שקיוויתי לקצת יותר ממקום ותיק ומצליח שכזה.

טעמתי גם מהחומוס וגם מהמסבחה, ושניהם נתגלו כבינוניים למדי. התיבול הרגיש קצת חסר; קשה לשים את האצבע על טעם מסוים שנעדר מהמנה – אולי זה שמן הזית שלא היה טעים במיוחד, ואולי משהו אחר – בכל אופן, מצאתי את עצמי מוסיף לא מעט חריף לתוך צלחת החומוס, משהו שבדרך-כלל אני לא עושה.

גם הפיתות אכזבו קצת. הן היו סתמיות, תפלות ואפילו מעט יבשות. בזה אני אולי יכול להאשים את עצמי, שהגעתי למקום אחרי 15:00.

בכל זאת, כמה נקודות חיוביות: גרגירי החומוס שבאו עם המסבחה היו רכים במידה הנכונה. כדורי הפלאפל היו עשויים היטב. רוב מנות חומוס עולות 16 שקלים, שזה סביר. השירות מהיר ואדיב. בקיצור: מותר, לא הכרחי.

 

חומוס אכרם, המנה

21 תגובות על חומוס אכרם

 1. הבעלים המקוריים כבר מזמן חתכו משם. מאז שאכרם הלך לא הייתי שם . עד אז זה היה חומוס לא רק בכלל

 2. לבנה דובצ'ק
  13 בנובמבר 2007 ב-01:42 //

  עדיין נשגב מבינתי כיצד זה יכולה חומוסיה לרדת ברמה (וייאמר כבר כאן: אין הכוונה לאכרם דנן דווקא אלא לחומוסיות בכלל. במקרה אני מעלה את השאלה הזו כאן, כי זה מה שהיה…)

  השאלה הזו נראית סתמית במבט ראשון, אך היא מקפלת בתוכה את כל התורה כולה. נפשט זאת:

  הרי חומוס טוב מושג ע"י הגעה לנוסחה, ואז חזרה עליה. ובסך הכל (בואו נודה בכך אחת ולתמיד: אין מדובר בתורה משמיים) זה עסק די פשוט.

  ובאמת – החומוסיות הטובות בארץ פשוט יודעות לשמור על רמה אחידה וקבועה ומבצעות את הנוסחה שלהן בדייקנות (ואלה שיש בהן דעיכה או שינוי רמה הן החומוסיות הבינוניות/זמניות).

  ניקח כדוגמה את מה שקרה לסעיד ת"א. בחודשים הראשונים היה מצויין, אבל השקיעה הגיעה מהר מאוד. כנראה שזה קשור ללכתו  של  המלומד המשופם חזרה לעכו, אבל הציבור כולו יודע שהקילקול שם עמוק יותר (למשל – הם הפסיקו למכור את הגלונים היפים של השמן-זית המובחר של סעיד עכו). ובכלל – ברור שהיתה שם צניחה משמעותית.

  מה שלא ברור לי הוא למה זה קורה. איך אפשר, בעסק ה(לכאורה) די פשוט הזה, להגיע ממצב של ביצוע נוסחה פשוטה לכדי חריגה כה בוטה ממנה, עד שהחומוס כבר אינו חומוס, המשאוושה והמסאבחה כבר אינן מדהימות והחוויה הכללית טובעת במים אדירים.

  ודוק: אוהבי החומוס אינם דקדקנים בסגנון הנובל-קוויזין. הם מסתפקים במועט ומוותרים בדרך כלל על גיוון מיותר. תנו להם מנה מנצחת – והם ישובו אליה כל החיים.

  אבל איכשהו, עוכרי ישראל האלה שפותחים חומוסיות וזכיינויות, מצליחים להחמיץ את העיסה פעם אחר פעם.

  כאמור – נפלא מבינתי.

 3. אכן סוגיה מענינת.גם אני נכווה יותר מדי פעמים בחוסר יציבות של המנות.נקח לדוגמא את אבו אדהם.אף פעם איני יודע מה אקבל…יש לכך מספר סיבות:
  חומוס:(ספקולציה אישית שלי !!!)בעל הביית אינו רוצה לגלות לעובדיו את הנוסחא ואת הטריקים.לכן רק הוא מכין את החומוס.אבל הוא לא רוצה לעבוד כל היום ולהיות נוכח.לכן הוא מכין בבוקר מנה עצומה של חומוס ומקרר אותה.כך יש חומוס לכל היום.ואכן שימו לב שהחומוס בסניפי ם שלו וגם באבן גבירול(שאינה שלו) חומוס קר!!!בשעות הלחץ!.כמובן שהטעם בהתאם.
  לגבי משאושה:צריכים לדעת להכין את המנה.בכל יומיים מתחלפים עובדים ובכל פעם מקבלים משהו אחר.שימו לב איך נראית המנה כאשר שאהדי מכין(נפלא) לעומת המנה שמכין עובד דלפק שהתחיל לעבוד שלשום.רק חומוסייה שהבעלביית נמצא רוב שעות היום תמשיך לתפקד כראוי.

 4. לאדם על הפס יש חשיבות עצומה לטעם המנה. קימוץ במיץ לימון אל מול נדיבות יכול לגרום לשינוי קיצוני בטעם.
  לא פחות חשוב – איכות המרכיבים. שינוי בספק שמן הזית , הלימון וכמובן הטחינה והחומוס ישפיע מהותית גם אם ממשיכים להשתמש באותה הנוסחא.
  לא פעם , ריב עם הספק ואו ניסיון לקצץ עלויות  משנה את איכות המנה פלאים

 5. חובב חומוס
  17 בנובמבר 2007 ב-17:26 //

  נסה לאכול חומוס ב"כפול" שבנחלת בנימין, גם קרוב לבית, גם די טעים.

 6. כפול- מזעזע.

  רמת החומוס נשארת רק אצל מי שמלכתחילה יש לו מושג בחומוס (עדיפות לערבים) ושנמצא בחומוסיה שלו יום יום ואפילו שעה שעה, לאורך כל שנות פעילותה. ואכן, כשאכרם והמשפחה שלו היו – היה חומוס פיצוץ.

 7. אין חומוס יותר טוב מהחומוס של אכרם ……
  והוא אדם מאוד טוב ואין יותר טוב ממנו … בחיים שלי לא הכרתי מישהו כל כך טוב …
  ועם חומוס כל כך טעים גם לפני וגם אחרי …

 8. חומוסולוג
  2 בינואר 2009 ב-17:53 //

  החומוס אכן מאוד מאוד טעים לטעמי …
  איני יודע מאיפה הבאתם את זה שאכרם לא נמצא שם אכרם תמיד היה ויהיה שם …
  שמן הזית מאוד מולה משקיעים הרבה בהבאתו…
  ולבקש כל פעם את כמות הלימון כמו שאתה אוהב …

 9. ושמעתי שיש חד ש…
  חביתות
  ופעתות החליפו אותם והביאו גם מקמח מלא..

 10. אהרוני המצליץ על אכרם ,כחומוסיית הבית שלו.
  בתוכנית ציפורי לילה בגל"צ.

 11. לקוחה נאמנה מאוכזבת
  24 בפברואר 2010 ב-15:51 //

  לפעמים עודף פרסום פשוט משחית…
  אני לקוחה של החומוס הזה מזה שנים. פעם בשבוע לפחות יורדת על מנה. עד לפני כחודשיים, כשעוד החומוס היה שכונתי, ולא של סלבריטי ריאליטי, היה טעים, היה שירות טוב והחוויה היתה נעימה. לאחרונה, מאז שהפכה אשת בעל הבית לדמות מפורסמת, ירדה איכותו פלאים. התורים ארוכים בלי סוף, וגם כשאתה מקבל שולחן, עוגבים עליך אנשים המחכים לתורם לשבת, הפלאפל מגיע קר ורבות הפעמים שחסר פשוט חסר צ'יפס או משהו אחר, השירות כמו בסרט נע, ללא כל מגע אישי, ופעם אחרונה אפילו הפלאפל היה קר.
  בצער רב, נאלצתי להפרד ממקום שהיה לי טוב לאכול בו כל פעם מחדש, עד שהפך מפורסם מידי…

 12. אכלתי שם שבוע שעבר,
  חומוס סביר,
  לא מצריך ביקור מיוחד

 13. אבללל פותננהההה שםםםם

 14. אנונימי
  6 במרץ 2010 ב-11:29 //

  היי, מישהו יכול לכתוב לי מתי החומוס פתוח??. תודה אנונימי

 15. אני ריף הבן של פותנה
  10 במרץ 2010 ב-10:50 //

  אני ריף ואני רוצה שתבואו לאכול אצל מאמא שלי
  אני רציתי שאמא תנצח אבל היא לא נצחה אבל אני שמח לפחות שהיא הלכה לנסות.
  אני רוצה שאתם תהנו מהחומוס הכי טוב בעולם של אבא! אכרם

 16. אכלתי שם לפני כמה ימים. מאוד טעים. אני ממליץ לכם

 17. אנונימיחדש
  15 ביוני 2011 ב-19:15 //

  אכלתי בחומוס אכרם לפני זמן מה, למרות הביקורת הרעה, ואני חייב להגיד שהופתעתי לטובה. חומוס בהחלט מוצלח, בין הטובים שאכלתי בתל אביב (אם כי לא מתקרב לאבו חסן הגדול, כמובן). הטעם שלו הזכיר לי קצת את חומוס סעיד מעכו.
  אולי הרמה עלתה מחדש מאז כתיבת המאמר (או שנפלתי על יום טוב), אבל אני בהחלט הייתי ממליץ על החומוסייה לחובבים.

 18. חומוס אכרם , מה נסגר .. דוגמית של קפה שחור 6 שח ??!! לא לעניין .

 19. במילה אחת אכזבה אכלתי שם היום לראשונה הזמנתי משולש המסבחה טובה ציון 8 הפול בעיקר רוטב מעט פול סתמי ציון 6 מלא שמן זית ציון 7 השמן טוב הכמות מוגזמת סה"כ 7 . הרגשתי לא טוב לאחר שסיימתי ,האוכל היה תקין אבל תחושה לא טובה .קיצר לא חוזר. ועוד סוגיה המחיר רשום 22 ש"ח מנה . שתיה קלה 7 בירה שחורה 9 בנוסף למשולש הזמנתי לימונדה ממכונה. סה"כ נדרשתי לשלם 30 ש"ח לא ברור לי למה. היות ולא אחזור אז לא בקשתי לברר

 20. עופר דניאל שפי
  17 בנובמבר 2014 ב-13:06 //

  החומוס שקשוקה שלהם מעולה עם טעם של עוד אבל המנה קטנה.

 21. הייתי השבוע כדי לראות אם יש שינוי, ואכן היה. טעם שונה מבעבר, לא ברור אם מדובר בנפילה של יום או מתכון חדש. מי שהיה איתי זלל בהנאה, אבל אני לא ממש התחברתי.

  תכלס, באזור ההוא עדיף ללכת לבאסם, שנראה לי שהוא אחיו של אכרם האמיתי.
  הוא נמצא ממש מול חומוס נחמני (הגרוע לטעמי – פעם אחרונה שהזמנתי פול קיבלתי משהו אפור, מריר ולא ברור).

  אם יש משהו ששווה לשבת בשבילו אצל אכרם זה האנשים שבאים לאכול צהריים (כל מיני ותיקים של קפה תמר) והפלאפל (ממליץ לנסות את החריף של המקום, הוא גם משובח).

2 טרקבקים ופינגבקים

 1. היתוך קר למפגרים » ארכיון הבלוג » תכירו: הורה למופת
 2. אכרם נגד אכרם • חומוס להמונים

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*