חדש בבלוג

קטניות בפסח ושאר ירקות

או: מדוע זו בכל זאת מצווה לאכול מסבחה בפסח. וגם: מה אבותינו ידעו על הקנביס שאנחנו לא יודעים?

"רבי יהושע בן פרחיה אומר: עשה לך רב וקנה לך חבר, והוי דן את כל האדם לכף זכות" (אבות, א' ו').

בעוונותיי, נדמה לי שאני חזק יותר ביישום שתי העצות האחרונות של ר' יהושע, כלומר קניתי לי חברים ואני באמת משתדל לדון כל אדם לכף זכות (ולפעמים זה ממש קשה), אבל לא, לא ממש עשיתי לי רב.

כמו הרבה עם הארץ, הלכתי על שניים: מנהג המקום ומנהג בית אבי. מנהג המקום (פלורנטין, תל אביב) הוא לעשות מה שבא לך ולהשתדל לא להפריע יותר מדי לאחרים. בבית אבא, אכלנו קטניות "כי ככה עשו בצפת".

בקיצור: בפסח אני לא אוכל חומוס. אני אוכל מסבחה בלי פיתה.

מסבחה בפסח

מנת מסבחה בפסח. מצווה.

לא רק חומוס, גם טחינה

האיסור על אכילת קטניות בפסח שייך בעיקר למסורת האשכנזית ולא קיים אצל רוב הספרדים ועדות המזרח. מקורו במנהג שרווח בארץ ישראל, במאה הראשונה והשנייה לספירה ואולי קצת קודם.

חכמי בבל (שהיו צנועים יותר מראשי הפזורה היהודית בת ימינו, יש לומר) התייחסו בכבוד למנהג א"י, למרות שהיה ברור להם לחלוטין שאין קשר בוטני בין דגנים לקטניות ושחימצה לא מחמיצה באופן דומה לחיטה, למרות שמה.

ואגב, כפי שמסביר יפה ובפירוט רב המאמר "מהו חמץ ומהן קטניות" (באתר של ערוץ 7), ה"קטניות" אליהן התכוונו חז"ל לא היו רק מה שאנו מכירים היום כקטניות (חימצה, שעועית, עדשים, פול, אפונה וכו') אלא היה זה שם כולל גם לכל הגרעינים שהכירו.

בכלל זה (הרשימה מערוץ 7, ההדגשה שלי): "אורז, אספסת, אפונה, דוחן, דורא, חומוס, חילבה, חמניות (גרעינים שחורים), חרדל, כוסמת, כרכום, כרשינה, לוביה, לוף, סויה, ספיר, עדשים, פול, תורמוס צהוב, פרג, פשתן, קטנית, קימל, כמון, קנבוס, שעועית, שומשום, תורמוס, תירס, תילתן, תמרינד הודי."

חז"לינו: חובבי קטניות וקנביס?

חז"לינו היו אנשים חכמים, מעשיים ויצירתיים. הם לא היו גוזרים על הציבור גזירה שאי אפשר לעמוד בה, כמו להימנע מכל מה שמכיל סויה או תירס (בערך 90 אחוז ממוצרי המזון בעולם המערבי). אני רוצה לחשוב שגם לא היו גוזרים על חומוסאים להימנע מאכילת חומוס בפסח, אבל זו כבר משאלת הלב שלי.

מה שלא מוטל בספק הוא שאבותינו היו בעלי ידע רב בקטניות ושגם את הקנביס הם הכירו כנראה מקרוב. עקרונית, זה לא חדש ששמן קנביס (או אולי שמן זרעי קנביס) שימש ב"שמן המשחה" שבו נמשחו הכוהנים במשכן וכלי הקודש במקדש.

מה שמחדשת לנו רשימת הקטניות האסורות הוא שקנביס ומוצריו שימשו את אבותינו גם למאכל ו/או שימושים נוספים שקשורים לגוף (כמו קוסמטיקה או עישון, מה שנקרא בהלכה "הנאה"), כי אחרת מדוע הם ברשימת ה"חמץ"?

ולאור זה, אין להתפלא שהמסורת שהתפתחה סביב ליל הסדר כללה שתיית ארבע כוסות יין – הכמות הדרושה כדי להגיע לבאזז נעים ומצב רוח טוב לקראת השירים. והרי לכם דוגמא היסטורית ראשונה ל-Gateway Theory בפעולה.

מסבחה בפסח: מצווה

בשורה התחתונה, אני חושב שלאכול מסבחה בפסח זו מצווה. התפריט הפסחי כולל בעיקר מצות ועוגיות קוקוס/בוטנים, כלומר פחמימות ושומן בכמויות אסטרונומיות. אם אכילת מסבחה יכולה לצמצם את הנזק הבריאותי הזה ולו במעט, הרי שמדובר בפיקוח נפש.

לכן, מטעמים של פיקוח נפש ובמצוות "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", מומלץ לדעתי גם לשומרי המצוות לנהוג כמנהג הספרדים ולהכין לעצמם מסבחה בבית. פסח שמח.

7 תגובות על קטניות בפסח ושאר ירקות

  1. NICE, במסורת שלי (לבית ראובן) אוכלים מסבחה בלי פיתה כל השנה, עם ביצה, וכעצתך, אתמיד ואשמור מסורת יפה זו גם בפסח השתא

  2. הדגש הוא על המסבחה כל השנה או על הבלי-פיתה כל השנה?

  3. שיהיה חג שמח !

  4. תירס?
    התירס מקורו בעולם החדש (אמריקה). אני בספק אם חז"ל הכירו אותו.

  5. אגב, ניטפוק בוטני, גם בוטנים הם קטניות. סתם לידע כללי.

    ואצלנו במשפחה נוהגים להתפלפל על הגדרות "אוכלי קטניות" ואיך מזהים אותם. כמובן שאנחנו נמנים על הקבוצה ועושים זאת בגאווה רבה.

  6. איתי – מממ… האמת היא שיש מצב שאתה צודק.

  7. CV – אל תגידי בוטנים, תגידי אגוזי אדמה.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*