חדש בבלוג

חומוס ובלבו חומה

"בכ"ח באייר תשכ"ז, כשחיילי צה"ל עמדו לראשונה במה שאנחנו מכירים היום כרחבת הכותל, קשה להניח שמה שהעסיק את מחשבתם היה חומוס. קרוב לוודאי שלפחות חלק מהצנחנים של מוטה גור לא טעמו חומוס מעולם, בטח שלא חומוס פלסטיני. הם לא יכלו להתחיל לשער שמוקדי העלייה לרגל של נכדיהם לא יהיו הכותל והר הזיתים אלא חומוסיות פלסטיניות."

הציטוט שבכותרת המשנה לקוח מ"חומוס ובלבו חומה" מאמר שכתבתי לגיליון מודפס מיוחד של כתב העת "ערב רב", שנדפס במסגרת פרויקט שישה ימים ביוני.

אסף עברון. ללא מילים. שישה ימים ביוני

אסף עברון 2011. ללא מילים.

הפרויקט המתגלגל הזה, שמציג את עיר הקודש דרך עיניים ונקודות מבט שונות, נפתח ביום ירושלים ובמלאת 44 שנים לכיבוש ו/או שחרור העיר.

במרכז הפרויקט עמד מסע בן שישה ימים בירושלים וסביב לה. מסע של מקומות, אנשים, מחשבות, רגשות ועשייה אמנותית ואינטלקטואלית וממילא גם פוליטית.

רונן אידלמן, יונתן אמיר וגיא ברילר, סובבו את העיר בקרוואן ותיעדו את המסע – עם קצת עזרה מחברים – בסטילס, וידאו וטקסט, אופליין ואונליין.

שישה ימים ביולי. בעיר העתיקה

שישה ימים ביולי. צועדים בסימטאות הרובע הנוצרי בעיר העתיקה – אחרי חומוס ומסבחה אצל עיכרמאווי ולפני הכנאפה אצל ג'אפר.

אני הצטרפתי ליום האחרון של המסע, ששיאו היה פתיחת שולחן אצל עיכרמאווי, כולל שיחה מרתקת ומרגשת עם מוחמד עיכרמאווי, הבעלים.

הצטרפו יובל יאירי ומצלמתו, ושלום בוגוסלבסקי ששימש כמורה דרך.

באתר הפרויקט תוכלו לצפות בכמה תמונות ובסרטון הכולל חלק מהשיחה. אבל הכי טוב שתתחילו במאמר על החומוס (זה הזמן לגלול אחורה ולהקליק על הלינק הראשון). ממנו כדאי להמשיך לאחד-עשר המאמרים האחרים שנכתבו עבור הפרויקט. כדאי.

6 תגובות על חומוס ובלבו חומה

 1. יפה הכתבה בערב רב.

  והמשוריין ברפרודוקציה פה למעלה? לא בדיוק שימש לפריצת דרכים:
  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/238/983.html

 2. תודה חבר. וכן, הקטע הזה עם המשוריינים המזויפים ממש מבעס.

 3. כדאי גם להדגיש שמה שמוכר כיום כרחבת הכותל- לא היה קיים אז.
  עד 67 הייתה שם סימטה, ורק לאחר כיבוש העיר- הרסו שכונה שלמה כדי לפנות מקום לרחבה.

 4. באופן כללי, כדאי להזכיר שמה שהיה פעם, לא דומה למה שהיום. הטלפון לא אותו טלפון, הנוער לא אותו נוער, היהודים לא אותם יהודים, וגם החומוס, צק-צק-צק, לא אותו חומוס.

 5. חומוס בבקעאה אל גרביה (המערבית) לא ידעתי היכן לפרסם את החומוסיה ללא שם אבל היות והחומוסיה ללא שם קרובה לחומה בין בקאעה אל גרביה ישראל לבקאעה אל שרקיה (המזרחית) ברשות אפרסם כאן. החומוסיה מצויה בסוף רחוב פלסטין בבקאעה אל גרביה ליד החומה מצד שמאל כשנכנסים לרחוב פשוט לנסוע עד סוף הרחוב אין חומוסה נוספת, פחות או יותר מול ברכת שלבי. החומוסיה נפגעה כתוצאה מבנית החומה מבחינת תנועת לקוחות כך נראה אבל עדין היתה תנועה ערה ביום שישי שהוא יום חלש במגזר ועסקים רבים סגורים.בקשתי משולש הסברתי מה זה קבלתי אותו לא במתכונת תל אביב מחולק על הצלחת לחלקים אלא מחולק במעגלים סביב כל הצלחת צורה נוספת למשולש. היה טעים לפול היה טעם מיוחד. היות וגם דברתי וגם אכלתי קשה לי לפרוט לפרטים אבל היה טעים לפול היה טעם מיוחד טעים. כן היו צלוחיות שונות פלאפל, סלט ירקות סלט כרוב עגבניות חמוצים בסגנון עיראקי וחמוצים רגילים . קיצר מי שמזדמן לבקאעה לא חייב ללכת לחומוסיות ברח אלקודס הרחוב הראשי יש לו אופציה נוספת נחבאת . מחיר אין לי מושג לא שלמתי הזמינו אותי

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*