חדש בבלוג

חומוס באצבע הגליל: בלו באס קרית שמונה

כל קוץ במדבר הוא פרח, אבל אפילו בקרית שמונה יש היום לא פחות מארבע חומוסיות. עבגד יבאור בביקורת על אחת מהן – סניף קרית שמונה של בלו באס

בלו באס קרית שמונה
כתובת: א.ת. דרומי, קרית שמונה
שעות פתיחה: א-ה' 9-19:30, ו' עד 16:30
טלפון: 04-6949287

4 גרגרים

מסתבר שקרית שמונה חווה בשנים האחרונות התעוררות חומוסאית. אחרי שבמשך תקופה ארוכה היה על חובב חומוס עם טיפה כבוד עצמי להרחיק לכפרים בגליל המערבי או לעלות לגולן, כיום אפשר לבחור מבין ארבעה מקומות (שידוע לי עליהם, אולי יש עוד).

חומוס בבלו באס קרית שמונה

חומוס גרגרים בבלו באס קרית שמונה.

לפחות בחלקה, להתעוררות הזאת אחראי סניף ה-Blue-Bus המקומי, שהוא אחיינו של בלו באס פרדס-חנה המפורסם.

הדבר הראשון שרואים בכניסה לחומוסיה, הממוקמת בבניין לא מרשים באיזור התעשיה הדרומי של קרית שמונה, הוא שני דגלים ענקיים של ישראל ושל ארגנטינה תלויים זה בצד זה, המרמזים בעדינות על מוצאו של סרחיו, בעל המקום.

סרחיו הקים לפני כ-14 שנה את מסעדת "נחלים" בצומת הגושרים, שבשנותיה הראשונות היתה ההיבהוב הראשון של מסעדות לא-גרועות שהבליח בגליל העליון.

הוא עזב את "נחלים" ואת הבישול העילי ופתח את הסניף המקומי של בלו באס לפני שש שנים, בעקבות חברו, מייסד החומוסיה בפרדס-חנה, ועקב עייפות מחיי המסעדנות התובעניים.

האווירה פשוטה ומגניבה בטבעיותה: על קיר אחד מודבקים עשרות רבות של כרטיסי ביקור (למסאז'ים הוליסטים-ספורטיביים-כלשהם) ועל קיר אחר עטיפות תקליטים של דייויד ברוזה, אלביס, בוב דילן ואחרים.

בלו באס קרית שמונה

למרות הכיתוב על השלט – בלו באס קרית שמונה.

הקירות עצמם מקושקשים בכחול-תכלת, וברקע יש מוסיקה שלפעמים גולשת לניו-אייג' דבילי אך נסלח. הקהל מקומי כולו: חיילים, סטודנטים, משפחות שלוקחות טייק אוואיי, אנשים שמציצים ושואלים אם נשאר עוד חומוס, והצוות מצידו אדיב ומאיר פנים.

כיוון שלא נותרה טחינה כשהגעתי, נבצר ממני להזמין את המסבחה, ולכן הסתפקתי בחומוס גרגרים עם ביצה. כשניסיתי להחליט בין חומוס גדול לקטן, עשיתי את הטעות והסתכלתי בצלחות החיילים שישבו בשולחן הסמוך – כל אחד מהם פירק חומוס גדול בלי להרגיש. מסקנה לעתיד: לא לשבת ליד חיילים, כי כיבוש כנראה עושה תיאבון.

הקיר של בלו באס

הקיר של הבלו באס הצפוני. שחזור משכנע של המראה והאווירה.

החומוס עצמו הוגש חם, עם בצל, זיתים וקצת סחוג ביתי טוב, והיה באמת טעים ועשיר. למען היושר החומוסואלי יש להודות שהמשחה נטתה לכבדות מסויימת, והמרקם היה פחות מקטיפתי, והורגש בו רמז של קמחיות גרגרית.

כמו כן, לטעמי הפרטי אפשר היה לפזר כמון בפחות נדיבות על המנה. הפיתות היו סבירות פלוס, ונדמה לי שיש מקום לשיפור גם בגזרה ההיא. לסיום הגישו קפה שחור חזק בכוס קטנה.

ישבתי בחוץ עם הקפה, באווירת רפלקציה-שלאחר-החומוס, והשקפתי על השקיעה בהרי נפתלי ועל נוף האספלט הכעור להחריד של העיר. כדורגל זה גם כן נחמד והכל, אבל אם זה הכיוון שהעיר הולכת בו מבחינת חומוס, אז ברצינות יש סיבה לאופטימיות.

בשורה התחתונה: חרף ההסתייגויות – החומוס טוב אף כי לא מעולה, והמקום נעים ומזמין במיוחד.

מחירים: חומוס קטן 20, חומוס גדול 27, תוספת ביצה 2 ש"ח. חצי קילו לקחת עם פיתות והכל – 29 ש"ח.

עבגד יבאור הוא משורר, פובליציסט ואטב ומכותבי בלוג הסאטירה "סרטן בגב האומה".

8 תגובות על חומוס באצבע הגליל: בלו באס קרית שמונה

 1. 29 ש"ח לחומוס גדול עם ביצה?

  האלו מחירי החומוס בארץ היום?

  לפני שנתיים אכלתי פרגית בלאפה ענקית, בלב רמת החי"ל שבתל אביב, ב-19 ש"ח.. איך יכול להיות שחומוס עולה כל כך הרבה כסף???

  בחיי שיותר זול לקנות חומוס בקולומביה, זה מביך..

 2. לפני עשרים שנה, אכלתי פאלאפל ב 1.90 ש"ח….

 3. Abbu Rani Fan Club Band
  22 באפריל 2012 ב-13:07 //

  אכן, העלייה התלולה במחירי מנות החומוס בחודשים האחרונים היא נושא לפוסט נפרד (שלא לומר קמפיין מחאה). אלא שחשבתי שמדובר בתופעה ששמורה לתל אביב וירושלים המערבית (במזרח ירושלים עוד יש מנות ב-14 – עם פלאפל!). עכשיו מתברר שגם האוכלוסייה הלא ממש אמידה של עיירה נידחת כקריית שמונה נאלצת לשלם מחירים כאלה, ועוד בג'וינט חומוס שנראה על פניו כמקום צנוע לגמרי.

  מזכיר קצת את זינוק מחירי הפלאפל, שקפצו תוך כמה שנים מ-8 ל-14, 15, 16 – ויותר. קשה לי להאמין שזה הכל מעליית מחירי הגרגירים.

 4. כששאלתי בחומוסיה ירושלמית, אמר לי בעל הבית שעליית מחירי הדלק דופקת אותם, בגלל שזה מתבטא במחירי הובלה שמקפיצים את מחירי כל הסחורות.

 5. מתעניין בנושא
  22 באפריל 2012 ב-21:15 //

  בל נשכח את מחירי החשמל מים וארנונה שנמצאים בקו עלייה תלול ומתמיד לרווחתם של הקלגסים…
  למרות כל אלו אין ספק ש29 ש"ח נמצא בגבול העליון של המחירים היום (ואכן נשמע גבוהה מאוד)
  אך בהתחשב בעובדה שברוב החומוסיות שמכבדות את עצמן תקבל ב25 ש"ח מנה מלאה פיתות וחמוצים כאוות נפשך כוס קפה בסוף , שלא נאמר שהמהדרין יוסיפו תוספת על הבית לרעבים ..
  זה עדיין בצדק אוכל זול בריא ומשתלם.

 6. 27 שקל למנת חומוס ועוד בקרית שמונה זה שערורייתי.

 7. אמיר, למה אתה מתכוון "ועוד בקריית שמונה"? בת"א אתה יכול הרבה יותר לסמוך על זרם לקוחות קבוע מבפריפריה. שם אתה צריך להיות מסוגל להחזיק את עצמך גם כשיש קטיושות, ומזג אוויר מחורבן, ושום דבר מלבד הקהל המקומי הלא-רב-במיוחד.

 8. א. בתל אביב וירושלים השכירות בשמיים לעומת אזור תעשייה ק"ש.
  ב. סקר קטן מי באמת שותה קפה שחור אחרי החומוס אני מודה שמעולם לא יצא לי מקסימום איזה כנאפה בזלטימו וגם שם יש מים מים או מים (לא שתרצו משהו אחר עם מה שיש בצלחת).

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*