חדש בבלוג

מחשבות כחולות בחומוס בלו באס

בלב ישימון-החומוס שבדרך אל צפון הארץ, מצא נירשמן את עצמו בזרועותיה של מנת חומוס-פול שמנונית בפרדס חנה. סברת הכרס שלו: מדובר במקרה קלאסי של ישבנים קטנים מדי

נירשמן הגדול

חומוס בלו באס
כתובת:
פרדס חנה על כביש 652, מול המרכז הגריאטרי שהם
שעות פעילות: ראשון-שישי 8:30-15:30
טלפון: 052-3898035

3.5 גרגרים

באזור המרכז לא חסר חומוס. יפו, תל-אביב, רמלה וירושלים משופעות בחומוסיות למכביר, נוטפות שמן וחיוכים. גם בצפון יש חומוס לא מעט – בחיפה, עכו ובכל הגליל, יש חומוסיות בלי סוף. בין לבין – כמעט שממה.

בלו באס, פרדס חנה. המנות

כל קוץ במדבר הוא פרח, אמר המשורר. אל חומוס בלו באס, הגענו בדרכנו צפונה, אל ההורים של החברה. באמצע הצהרים הנפלאים והמנומנמים של יום שישי, הכתה בי תאוות חומוס לא מרוסנת. לפני שאמצא את עצמי מנגב חומוס קופסאות, שמנו את פעמינו אל האוטובוס הכחול שבפאתי פרדס חנה-כרכור. בכל זאת – חומוסייה.

אל תשאלו אותי איך הגענו לשם. אחרי הסיבובים שנדרשו לנו כדי למצוא את המקום, אמרתי לנהגת שאולי עדיף היה כבר לנסוע לאבו חסן ולסגור עניין. בכל אופן, משהגענו למקום וריח הגרגרים החמים פשט באפינו, הרגשנו שהיה שווה הכל.

 • הכחול של האוטובוס.
 • בלו באס, פרדס חנה. המנות
 • בלו באס, מבט מבפנים.
 • שירת הבלו באס.
 • בלו באס. לא באמת כחול.

בלו באס הוא מקום שמרגיש ארעי ותלוש משהו. השם הוא בגלל האוטובוס הישן והכחול (בלו-באס), שמהווה בסיס לקומפלקס. בעלי המקום בנו סביבו קירות ואף העמידו גג ארוך המשתרע מהאוטובוס והלאה ויוצר את חלל המסעדה. את האוטובוס עצמו הפכו למחסן ואת המטבח בנו לצידו.

לקירות הדיקט ואווירת השאנטי א-לה סיני, מצטרף שלל כרזות עם אמרות שפר: "טיפים זה לא רק עצות טובות", "מי שנולד הרוויח" ו"חומוס פול: לא משמין, לא מרזה ומעמיד את החזה".

נפעם כולי מעומק ההגיגים, שמתי פתאום לב לעובדה מטרידה: המלצריות רזות. ישר הבנתי שמשהו לא בסדר עם החומוס. אולי זה רק אני (אתם יכולים לקרוא לזה סברת כרס) אבל במקום שמגישים לי אוכל אני מעדיף לראות אנשים שמנים, כאלה שניכר שהם אוהבים לאכול ואוהבים להכין אוכל ולהגיש אותו. בלו באס, לעומת זאת, היא חומוסיה של נערות דקות גזרה (שלא לומר אנורקטיות). לא ביצבץ אליי לרפואה אף ישבן דשן, מהדס לו באיטיות אל שולחנות האוכל.

צלחת החומוס פול שהוגשה אל שולחני היתה ענקית. כמו קערת מרק בלתי נגמרת. הזיתי לרגע שאני קופץ ראש וצולל לתוכה. אבל כבר בניגוב הראשון נכונה לי אכזבה – המנה טבעה בשמן, ולא מהסוג עדין וארומטי אלא שמן כבד. החומוס עצמו היה טעים אבל השמן פשוט הרס את המנה, ואצל זוגתי המצב לא היה טוב יותר.

שלחתי יד אל התוספות – פלאפל סביר ומלפפונים חמוצים בעלי טעם סבוני מעצבן. גם שם לא מצאתי נחמה. הגענו אל ההורים בקושי.

הערת המערכת: אנחנו כמובן מתנערים מאמירותיו המייל-שוביניסטיות המקוממות של הנירשמן. טפו. בכל אופן – בלו באס הוא אכן מקום שנוי במחלוקת. יש שמהללים אותו בגעגועים כל אימת שהוא מוזכר. אחרים לא מבינים על מה המהומה. כך או כך: חייבים להצדיע לאנשים שהקימו את החומוסייה הזו באמצע שום מקום – ממש חומוסייה ומגדל. תמיד אפשר לבקש את המנה בלי שמן.

27 תגובות על מחשבות כחולות בחומוס בלו באס

 1. הייתם מתאמצים עוד קצת והולכים לנגב אצל יוסקו בזכרון – מוסד ותיק שמגיש חומוס מעולה כבר יותר מעשור

 2. אבו חומוס
  27 במרץ 2009 ב-14:20 //

  יוסקו חומוס גרוע ויקר מקום מטונף ומצחין אין שום הצדקה לסטות מהדרך ,אכזבה מובטחת.

 3. אבו חומוס, אני מבקש.
  אני מבין שאתה לא מרוצה מרמת הניקיון ולא אוהב את טעם החומוס – אפשר להגיד את זה במילים פחות בוטות. אם זכרוני אינו מטעיני, אתה גם חושב שהחומוס של אבו חסן הוא מהגרועים בארץ, ובכל זאת יש כמה שאוהבים אותו (ולא רק את המסבחה). ואתה יכול תמיד להוסיף "לדעתי".

 4. יונתן (שיקגו)
  27 במרץ 2009 ב-21:50 //

  רינו- לא יפה, הקדמת אותי…
  אבו-חומוס – שטויות!
  איך שאני נוחת אצל אחותי בזכרון אני אצל יוסקו.
  הבלו-באס סביר אבל חבל על המאמץ כשיש את יוסקו.

 5. אבו חומוס
  28 במרץ 2009 ב-08:58 //

  סליחה אם פגעתי במישהו אך כאחד שגדל על חומוס סעיד מעכו ואבו אדהם [כפר יסיף]בהמשך [אשר נחשבים לדעת מומחים לטובים בארץ ] קשה להתפשר על משחה חסרת טעם שמנפקות חומוסיות שצצות חדשות לבקרים בנקודות שונות ברחבי המדינה .ינסו מר יונתן ומר אבו שוקרי המקורי לטעום מהחומוס השמימי שהזכרתי ואז יקשה עליהם להתפשר כמוני.

 6. אני שותף לחיבתך, גם לסעיד וגם לאבו אדהם ומסכים שישנם יותר מדי מקומות שקוראים להם בטעות "חומוסייה". מצד שני, תמיד צריך לזכור שיש גם עניין של טעם אישי ומה שאתה ואני אוהבים או לא אוהבים עשוי להיראות אחרת למישהו אחר. זה לא אומר שאנחנו לא צריכים להביע את דעתנו, אבל תמיד כדאי לזכור שזו דעתנו.

 7. איזה רגישים…

  מישהו כבר עשה מחקר על הקשר בין חומוס לבין אמפיטמינים שמופרשים במוח, וגורמים למצוקות נפשיות?

 8. אכלתי שם פעם פעמים, היה סתם לא מעניין, ושמן אני לא זוכר. מצד שני אני אכן זוכר שהפריע לי שהמלצריות אנורקטיות ולא מבינות חומוס. המלצרית שלי אפילו הודתה שהיא מעולם לא טעמה כי היא לא אוהבת חומוס, כששאלתי אותה מה מומלץ. אני שמח שאני לא הטמבל היחידי שמפריעים לו הדברים האלו 🙂

  כאחד שמתעמק לפעמים בטעימת יין או ויסקי כמעט ברמה שאבו שוקי הרצה לי על חומוס, אני יכול להגיד לכם שהחוויה החושית מאוד מושפעת ממצב רוח וחברה. אם אוכלים במצברוח הלא נכון או לבד, אז כמו יין – גם אוכל יטעם שונה. אותי אישית בחורה רזה מדכאת, אני נזכר בתמונות מאושוויץ ובא לי לשלוף את הארנק ולרוץ לשווארמיה הקרובה לקנות לה משהו שלא תעוף ברוח.

 9. מההה? יש חומוס בנתניה מלבד עוזי? טוף, אני חושב שאני יודע איפה אני הולך לעשות צהריים…

 10. נירשמן
  29 במרץ 2009 ב-08:41 //

  יאללה, אני מרים את הכפפה. תנו לי כתובת ואיך שאני חוזר מהספארי צלילה המטורף שלי בתאילנד אני נוסע. מילה.

 11. נירשמן
  29 במרץ 2009 ב-08:42 //

  יאללה, אני מרים את הכפפה. תנו לי כתובת ואיך שאני חוזר מהספארי צלילה המטורף שלי בתאילנד אני נוסע לבדוק את אדון יוסקו. מילה.

 12. אין כמו חומוס אבו יא יא. כפר ויתקין מול חנות האופניים או במתחם יכין בנתניה. לכו ולא תתאכזבו. נקי וטעים

 13. ידוע שהטרואר של החומוס חשוב כמעט כמו כמות הסודה לשתיה שסעיד שם בסיר הבישול

 14. ניסיתי את יאיא. לא איאיאי. נוזלי מדי, מתקתק וחסר "גוף".

  פוץ: טרואר תופס לצמחים שבאמת תוקעים שורשים עמוק כדי להגיע לסלע קיומנו. לא נראה לי שקטניות טורחות 🙂

  (אני אקצ'ואלי עניתי לך ברצינות…. אוי אני צריך לישון)

 15. חומוס יוסקו באמת אחלה.
  נקי וטעים לאללה.

 16. חומוס בלו בס ירד מרמתו לאחרונה
  לדעתי עקב קמצנות
  "גאנגלי" בכרכור מככב כבר מעל שנה ו "יוסף" במרכז המושבה ( שחקן חדש ) הוא הפייבוריט שלי גם בגלל החומוס המצויין וגם בגלל הירידה לפרטים הקטנים= החמוצים מצויינים וחתוכים בגסות והוא נותן עגבניות שרי ולא רגילות וזיתים מתובלים

 17. לא יודע, שנים חיכיתי לטעם אמיתי של חומוס מעולה, טעם עשיר עם עומק, ובאוטובוס הכחול מצאתי את זה בגדול. טעמתי פעם ראשונה לפני שבועיים וחצי והתאהבתי.
  יפית, איך את מדברת על קמצנות כשהמנות כאלה ענקיות ולא יקרות?

 18. אהרן קיש
  20 בנובמבר 2009 ב-01:22 //

  יפית
  הייתי בג'נגלי והוא על הפנים. החומוס יצא ממיקסר והזכיר לי את הפעמים הראשונות שניסיתי להכין אותו בעצמי. הפול היה תוקפני בתפלות שלו. ביקשתי תופסת לימון והביאו לי מיץ משומר, ביקשתי טרי ואמרו שאין. היה לי עצוב כי הם נראו חברה על הכיפאק, אבל אני בעצמי מכרתי חומוס בימיי, ביותר זול, והרגשתי שזה פוגע באינטגריטי המקצועי לתת לזה לקרות. קיצר, לראשונה בחיי החזרתי מנת חומוס… שזה גרם צער לכל המעורבים אבל אולי ילמד אותם משהו. לזכותם יאמר, הם אנשים טובים וקיבלו את זה בחיוך.

 19. אהרון לצערי זה כבר לא ילמד אותם
  עידכון טרי חומוס ג'אנגלי נסגר לצערי לפני שבוע פחות או יותר
  גל הקמצנות שאני מדברת עליה היא כשביקשתי חתיכת עגבנייה ליד החומוס אמרו לי שאוכל לקבל רק אם אשלם על סלט ירקות ! ולגבי לא יקרות 24 ש"ח למנה לדעתי זה יקר גאנגלי ( ז"ל ) היו לוקחים 19 ויוסף לוקח 20 ובשני המקרים נותנים גם מילוי חינם ( שוב גאנגלי כבר לא … )

 20. המקום מפוצץ בצהריים..אתה מגיע ב13:00 ועומד בתור 10 דקות..טעם גן עדן

 21. יוסקו על הפנים – חומוס הרבה פחות מבינוני. הבלו באס לדעתי הוא הטוב הסביבה והאמת גם טוב יותר מרבים בארץ ומפורסמים ממנו, ולראיה המקום מפוצץ (בעיקר בצהריים – טוב האמת שהוא נסגר ב 15:00) כבר שנים. היום אין חוץ מחומוס וסלט שום אוכל נוסף בתפריט, פעם היו עוד כמה דברים כמו פלאפל למשל. טובע בשמן? כבר שמונה שנים שאני פוקד את המקום פעם בשבועיים לפחות, ואני לא זוכר טובע בשמן.
  כשהגעתי עם זוגתי לגור באזור, חבר שאל אם כבר היינו בבלו-באס ומאז לא הסתכלנו אחורה.

 22. יוסף בפרדס חנה נחמד לא יותר, לטעמי משחה דלילה מדי

 23. אמנם קצת באיחור (של 3 שנים) אבל אני חייבת להגיד לאמיר אם הוא עוד קורא באתר…שמאוד הצחקת אותי עם התגובה שלך על האמפיטמינים. תודה.
  תודה גם על ההעשרה. פעם ראשונה שאני נכנסת לאתר הזה. רק עכשיו אני בענייני חומוסיות.

 24. אבו לולו
  11 במרץ 2012 ב-19:04 //

  הייתי לפני שלשה שבועות בבלו באס. הזמנתי חומוס גרגרים. אני , כמו רבים מבאי הבלוג, פריק חומוס לא קטן.
  הטעם מצויין, המרקם מלא וחלק אך לא יותר מדי. הכמות יפה ביותר
  החמוצים היו סבבה
  ואחלה לימונדה.
  כל הכבוד
  חזק ואמץ

 25. יגאל גרינשטיין
  22 באפריל 2012 ב-11:34 //

  תנסו את החומסיה הקטנה, ניזמי בירושלים העתיקה… ללקק את האצבעות מקום קטן – עם חומוס ומסחבחה גדולה ! ! ! אני לפחות פעמיים בשבוע יורד על מסבחה/חמוס פול… שווה.

 26. לדעתי בלו בס אחד היותר טובים !

  וכדאי ששוקי יטעם בעצמו ולא הפאמליה שסביבו :)…. אני חושב שזהוא החומוס בעל הטעם החמישי המורגש ביותר !

  דרוש סבב שני לבדיקה לא תתאכזבו !

 27. הי
  אני ילדה בת 8 ובכל זאת אהבתי את מסעדת בלו-באס.
  אפשר להבין אותי – זה אוכל טעים, למרות שאני ילדה שלא אוכלת הרבה דברים (כי הם לא טעימים לי – למשל כמו ירקות).
  אכלתי מנה של חומוס עם ביצה.
  לדעתי זו מנה מאד טעימה.
  אם תגיעו למסעדה – כדאי לכם לטעום אותה.
  מאיה.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*