חדש בבלוג

חומוס בפסח: המכורים אוכלים מסבחה

ההתמכרות לחומוס, כידוע היטב לקוראי הבלוג הזה, היא הכי שוויונית בעולם – לא מבחינה בין עשיר לעני, בין צעיר לזקן ובין אוכלי כשל"פ לטורפי שרצים רחמנא ליצלן. 

חומוסיות כשל"פ 2019

כבשנים קודמות, גם השנה, התבקשנו על-ידי קוראים רבים לפרסם רשימה של חומוסיות שפתוחות בפסח. כפי שבוודאי שמתם לב – אין כזו. אבל אתם לגמרי מוזמנים לספר על הממצאים והגילויים שלכם בעניין זה, בתגובות (חומוסאים אמיתיים עוזרים זה לזה להגיע למנה).

מטרת הפוסט הזה היא אחרת: לתאר, לתעד, לספר ולייעץ בנושא אכילת חומוס בפסח. כי קודם כל, מן הראוי לדבר על התופעה ולספק את כללי ההתנהלות וההסברים החיוניים.

מנת חומוס ופלאפל עם לאפה כשרה לפסח

מנת חומוס ופלאפל עם לאפה כשרה לפסח. חומוס חסון, הרצל תל-אביב.

חומוס בפסח: האפשרויות העיקריות

כידוע, החוק במדינת ישראל אוסר על מכירת חמץ בפסח, ולצערם של רבים – מדובר בחוק שנאכף ביד קשה יותר מחוק שכר מינימום, למשל. עניין של סדרי עדיפויות, אתם יודעים.

מה שכן, במגזר הערבי חוק החמץ נאכף קצת פחות (בכל זאת – צריך שיהיה איפה לקנות פיתות, סמבוסק ובייגלה שומשום במוצאי החג).

מכיוון שממילא רוב בעלי המסעדות היהודים מנצלים את פסח לחופשה שנתית או לשיפוצים, זהו זמן טוב לאוהבי החומוס ולמי שרוצה לאכול בכלל, לשים פעמיהם לחומוסיות בבעלות ערבית. אם אתם גרים בקרבת יפו, ירושלים, חיפה, עכו, רמלה וכדומה, אתם כבר יודעים מה לעשות.

אם בכל זאת אתם מתעקשים לאכול חומוס בחומוסייה בבעלות יהודית בפסח, כדאי להתקשר ולבדוק אם הם פתוחים ומה בדיוק הם מציעים. ישנן 3 אפשרויות עיקריות:

 • חומוסיות כשרות בדרך-כלל יהיו סגורות, אבל אלו שיהיו פתוחות יציעו לכם מצות ו/או לאפות כשרות לפסח. בשנים האחרונות הלאפות הללו השתפרו מאד, אבל עדיין יש להן טעם של עיתון ישן שנשאר במרפסת בגשם האחרון.
 • חומוסיות חצי-כשרות אין דבר כזה חצי כשרות, אבל יש אנשים שרמת שמירת הכשרות שלהם מאפשרת כל מיני יצירי כלאיים, כמו חומוסיות שמגישות גם מצות, גם לאפות כשרות לפסח וגם פיתות, בהתאם לדרישת הלקוח.
 • חומוסיות לא-כשרות בעצם זה בדיוק כמו חומוסיות חצי-כשרות, חוץ מזה שאם יש לכם חברים שלא אוכלים חמץ בפסח לא יהיה להם עם מה לנגב, שזה אולי לא רעיון לגמרי רע בהתחשב בטעם של הלאפות הכשרות לפסח.

מסבחה היא התשובה

בקיצור: פסח הוא לא חג קל לחומוסאים. הסיכוי שלכם למצוא חומוסיה פתוחה, שמתאימה להעדפות הכשרות שלכם ושגם תגיש לכם אוכל טעים, הוא די קטן.

פשרה אחת שהופכת את העסק לקצת יותר פשוט: תאכלו מסבחה. מסבחה (או משוואשה) טובה אפשר לאכול במזלג, בלי פיתה ובלי מצות או שום דבר שמכיל מצות. כשהמנה מספיק טובה שוכחים שאין פיתה.

שומרי הכשרות יכולים להכין את המסבחה בעצמם, בבית. זו הזדמנות מצוינת לשפר את הכישורים שלכם בתחום. נראה למה תצליחו להגיע בשבוע.

14 תגובות על חומוס בפסח: המכורים אוכלים מסבחה

 1. Abbu Rani Fan Club Band
  27 במרץ 2013 ב-17:30 //

  לרשימת החומוסויות הפתוחות בפסח, לצד כל חומוסיה שממוקמת ביישוב או שכונה ערבי/ת, אפשר להוסיף את משאושה בתל-אביב (פינת בוגרשוב-פינסקר). אכלתי שם היום והיה משובח כתמיד, אם כי את הפיתות העבות והמוצלחות שבדרך כלל מגישים שם החליפו פיתות דקות מהסוג הפושטי – כנראה הספק הרגיל שובת בחג, או שסתם נגמר והקריצו מאיפשהו.

 2. החוק לא אוסר מכירת חמץ, אלא רק הצגתו בפומבי. לפי פסק דין תקדימי מ 2008 זה אומר שמותר למכור חמץ בתוך חנויות ומסעדות.

 3. באבו-אדהם פתוח ויש פיתות!
  להבנתי גם בנחמני פתוח ויש פיתות, אבל את זה אני לא יודעת במקור ראשון.

 4. פאוזי פול פתוח בפסח עם לאפות כשרות לפסח, תבלו!

 5. "משוואשה" גם אופציה לא רעה למי שנמנעים מחמץ. את החומוס שלהם, שהוא בעצם מין סוג של משאוושה, לגמרי מתאים לאכילה במזלג.

 6. יוני זוהר
  27 במרץ 2013 ב-18:38 //

  אפשר גם להחליף את הפיתה בצ'יפס ולנגב איתו את החומוס.

 7. נועם – תודה, נעדכן.
  רותי – אנחנו מדברים על אבו אדהם בקרליבך, תל אביב?
  איל – תודה על הטיפ.

  מישהו מחוץ לתל אביב?

 8. ניתן לומר שאני מ"יצורי הכלאיים". אכלתי יום לפני החג בעכרמאווי (היה מצוין כרגיל) ונאדר מהדלפק אמר לי תבוא בפסח ותאכל מסבחה עם מזלג ("יש כאלה באים עם מצות והכל בסדר").
  בכל מקרה, כיוון שאני לא אוכל חמץ בפסח, אך אין לי בעיה שאוכלים לידי ותעודות לא כ"כ משנות לי- מסבחה חמה עם מזלג זוהי אופציה מצוינת. מקסימום נזמין מנה כפולה מה שאני אף פעם לא עושה (לא אוהב להתפוצץ מחומוס). אעדכן.

 9. יונתן – תודה על הטיפ. מסבחה בעכרמאווי זה באמת פתרון הולם למגזר לא קטן.

  עניין אחר – בדף הפייסבוק שלנו מוסרים שגם אבו ג'ורג' בסלמה פתוח.

 10. פלאפל אורגני היפו, אבן גבירול 64, פתוח

 11. תודה דבורית!

  ידיד הבלוג אלון מוסר – חומוס חסוני ברחוב המשביר אזה"ת חולון, פתוח + פיתות.

 12. יונתן אברהם
  29 במרץ 2013 ב-12:16 //

  בהדונס דיזנגוף פתוח וכשר לפסח עם תעודה!

 13. מקץ ביקור מולדת קצר שבו נמנעתי מחומוס מטעמי פסח, נשברתי ומצאתי שחומוס באשה בכפר קאסם גם פתוח וגם מצויין – אפילו במזלג (בעיקר עם עגבניה, בצל וערימת פלפלים חריפים מטוגנים). לאוכלי טריפה ולאלו כמוני – שלא אוכלים חמץ אבל שלא אכפת להם אם המקום כשר – זו האופציה הראויה ביותר באזור, לפחות עד שהג'ינג'י פותח שוב (אני חושב שהוא סגור בחג).

 14. אבו דאבי בקינג ג'ורג' היה פתוח, לפחות בחג השני אבל אני חושב שגם בשאר ימי הפסח, עם פיתות.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*