חדש בבלוג

פוסט על גרגירים

גרגרי חומוס מזנים שונים מתאימים לשימושים שונים. אם אתם רוצים שהחומוס שלכם יצא טוב, בתור התחלה כדאי שתדעו באילו גרגירים להשתמש.

הרבה אנשים יגידו לכם שמה שעושה את ההבדל בין חומוס סתם לחומוס מצויין הם הגרגירים בהם משתמשים. בישראל מצבנו עוד טוב יחסית, כי אצלנו ברירת המחדל היא הדס, זן מקומי של חימצה שמשמש בסיס לא רע לחומוס (אם כי לדעת רבים לא הטוב ביותר).

בארה"ב למשל, קשה למצוא גרגרי חומוס קטנים ומי שכבר מנסה להכין חומוס בעצמו בדרך-כלל ייתקע עם חומוס מקסיקני, יענו Garbanzo Beans, הזן שהביאו איתם ההיספנים. מוכרים אותו גם בישראל, ואתם עלולים לעשות את הטעות המרה ולנסות להשתמש בו – זה לא ילך. הוא פשוט לא מתאים. לעומת זאת, הוא טוב למרקי חומוס.

Chickpeas: Middle-eastern and Mexican
מימין: חומוס מקסיקני. משמאל: הדס.

בהרבה חומוסיות ערביות משתמשים בזנים בלדים, שאין להם שם ואפשר לזהותם רק בזכות העובדה שהם לא דומים לשום זן אחר. חומוסאי וותיק אחד, שהיו לו גם עסקי אוכל, גילה את אוזני שהחומוס האיראני, הענק, הוא הטוב מכולם. אבל הדעה הרווחת בין המומחים היא שאין תחליף לחומוס הבולגרי, שגרגריו קטנטנים וחלקים (אפשר להשיג פה ושם בשווקים).

את התמונה הבאה צילמתי לטובת קוראי בלוג החומוס האנגלי. כמה מהם שאלו כמה קטנים בדיוק צריכים גרגירי החומוס להיות, ובמקום למדוד פשוט צילמתי. באותה הזדמנות צילמתי גם גרגרי פול, רגיל ומצרי (במצרי משתמשים לעיסת החומוס-פול. ברגיל להרבה דברים טעימים אחרים). בפוסט עתידי אצלם מגוון גרגירים גדול יותר ואתן כמה טיפים. בינתיים, קבלו:

Chickpeas, ful and friends.

[1] חומוס מקסיקני [2] חומוס הדס [3] פול מצרי [4] פול רגיל.

9 תגובות על פוסט על גרגירים

 1. לגבי ארה"ב – לאחר ניסויים רבים, נראה שהזן הנבחר הוא החומוסים האורגניים של Arrowhead Mills – קטנים, מתרככים בקלות (שעתיים שלוש בלי סודה!!), וטעימים אש. נכון, על האריזה כתוב גם השם Garbanzo Beans – למיטב ידיעתי, לא מדובר על זן מקסיקני, אלא פשוט על השם המקסיקני (לא שעשיתי מחקר מקיף או משהו). הוסיפו טחינה אל וואדי, שעכשיו ניתן להשיג באמזון (תודה מר בזוס; לינק למטה) ולקקו את האצבעות.

  http://www.amazon.com/Al-Wadi-Tahina-Ground-16-Ounce/dp/B000IVNVES/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=grocery&qid=1208975155&sr=8-5

 2. אני רואה נכון? חצי קילו טחינה ב 22 דולר???

 3. עכשיו שמתי לב שמדובר באריזת שישיה. נו טוב.

 4. אביעד
  4 במאי 2008 ב-01:01 //

  ד"א, גם החומוסים של Arrowhead Mills ניתנים להזמנה באמזון:
  Garbanzo Beans

 5. אביעד
  4 במאי 2008 ב-00:52 //

  הזמנתי הטחינה. נראה איך ייצא.
  תודה bambi!

 6. במבי ואביעד –
  למעשה, כבר זמן מה שחנות האמזון שהקמנו משרתת כמה אמריקנים כדי לקנות את גרגרי החומוס והטחינה הגולמית שלהם
  http://astore.amazon.com/hummus101-20
  אני אוסיף את הקישור לחנות גם בבלוג הזה ואוסיף לחנות את המוצרים האלה.
  למען הגילוי הנאות האמת בפרסום ואי שתיית המים אחרי פירות אציין:
  זוהי חנות Affiliate, וזה אומר שאם תקנו שם אני אקבל איזה חצי דולר – ראו הוזהרתם!

 7. שלום,

  יש לי שאלה לגבי גרגירים. היום במקרה נתקלתי במוצר שיכול לקצר תהיליכים לאנשים שקצרים בזמן. תוך כדי קניות בסופר ראיתי אריזת גרגירי חומוס מבושלים (קפואים כמובן) של סנפרוסט. לרוב הדברים שלהם באמת טובים (הירקות לפחות) ועל כן רציתי לשאול לדעתכם בנוגע לגרגירים, האם הם טובים כמו אלו שיושרו בבית ואז יבושלו?
  אם כן, או לפחות קרובים במידה מספקת לדבר האמיתי, זה אכן יכול לחסוך זמן וטרחה רבים.

  תודה מראש,

 8. שפן נסיונות
  24 במרץ 2009 ב-17:15 //

  שלום אבו שוקי. תודה על הכל…
  בטיול קצר בשוק לוינסקי ראיתי כמה סוגי חוממוס….אתה יכול לפרט לגביהם?
  ראיתי שני סוגים גדולים…ספרדי…אמרו הפרסים אבל לך תאמין לסוחרים האלה…
  ועוד אחד.
  אבל היו גם קטנים…כנראה הדס….וראיתי עוד יותר קטנים…חלק אמרו תורכים ( בחנןת אחת) וחלק אמרו בולגרי (חנות אחרת) אבל הם נראו לי די דומים וקטנים מההדס..שלכשעצמו קשה להבדיל בינו לקטנים יותר
  מה אתה אומר?

 9. קשקשוש חומוס מקסיקני הוא הטוב ביותר לחומוס כל ניסיון לעשות חומוס מזן בולגרי הדס או זן קטן אחר יהפכו את החומוס לדוחה -בתור אחד שניסה לעשות חומוס עם מספר רב של גרגירים המקסיקני הוא הטוב ביותר והמתקתק ביותר..כמות הטחינה צריכה להיות זהה לכמות החומוס קילו חומוס יקבל קילו טחינה,וכמובן מטחנה איכותית מעט מלח ומעט כמון .כל התוספות של לימון שום וכל החרטא לא נותנים כלוםואין להם השפעה על החומוס הדומיננתטי

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*