חדש בבלוג

אסד מנגב חומוס פול בבונקר בפאתי דמשק

הנשיא אסד ירד לברך את חייליו לקראת השנה החדשה ועל הדרך ניגב קצת חומוס-פול. כך לפחות דווח בישראל. מומחי מערכת חומוס להמונים ישבו לפענח את התצלומים והסרטונים וחזרו עם מסקנות.

במפגן מכמיר לב של סולידריות, צולם נשיא סוריה בשאר אסד מוקדם יותר השבוע כשהוא מסתחבק עם חייליו בשכונת ג'ובאר שבצפון-מזרח הבירה דמשק.

הנשיא ביקר את החיילים לכבוד חגיגות השנה האזרחית החדשה. כמקובל – לחץ ידיים, נשק על לחיים, העיר בידענות הערות טקטיות (את מי זה מזכיר לנו…), וגם – שימו לב – פתח שולחן וישב לאכול חומוס-פול עם חפ"שים בבונקר (תמונות וסרטונים עלו לטוויטר הנשיאותי ולערוץ היוטיוב של סוכנות הידיעות הסורית SANAׂ).

בשאר אסד מנגב פול אולי גם חומוס

כך לפחות דיווחה העיתונות הישראלית שקפצה על הסיפור כמוצאת שלל רב – בכל זאת, כותרות עם חומוס מושכות קליקים. גם השילוב בין חומוס לפוליטיקה ובמיוחד כשמדובר בחומוס דמשקאי.

ריגש במיוחד טמקא, עם הכותרת "צפו: אסד מנגב חומוס-פול עם חיילים". במאקו, גבוהי מצח שכמותם, העניקו לסיפור את הכותרת "סוריה: חיילים ניגבו חומוס עם אסד".

ישראלים רבים לוטשים עיניים לחומוס הזה כבר עשרים שנה, מאז שבועז ביסמוט, אז כתב ידיעות אחרונות, דיווח בהתרגשות מדמשק בספטמבר 94' עם חשיפת דבר המו"מ של ממשלת רבין עם אסד האב. "אכלתי כאן חומוס מצוין", כתב, "אולי הטוב ביותר שטעמתי בימי חיי".

במשך השנים, הביטוי "לנגב חומוס בדמשק" הפך סמל לרעיון הנורמליזציה במזרח-התיכון אך גם ביטוי שגור בפי פוליטיקאים ימנים הלועגים לרעיון שנורמליזציה כזו אפשרית. אגב, ביסמוט שתמיד ידע להסתגל לשינויים, כותב כיום ב"ישראל היום" ומקרוב לראש-הממשלה נתניהו.

גם אסד יודע שהישראלים מבינים רק חומוס ובעבר אפילו עשה ניסיון נועז להשיג פריצת דרך מדינית כששלח לראש-ממשלה ישראל דאז, אהוד אולמרט, מנת חומוס ישירות מדמשק. למרות שבמקרה הספציפי הזה, סביר להניח שהוא היה פשוט רעב. חוץ מזה, שבאף תמונה אי אפשר לראות שהיה על השולחן חומוס בכלל.

הקדשנו זמן לבירור העניין. בסך-הכל זכתה הארוחה של אסד עם החיילים ל-43 שניות מסך בתוך 8:23 הדקות של הסרטון (7:30 עד 8:13). מלבדה, הונצחה הארוחה גם בתמונה שבפוסט הזה (המקור כאן) שבה אפשר לראות בבירור שבצלחת הגדולה ממנה אסד מנגב יש הרבה פול ופול בלבד.

חדי העין (הסרטון באיכות ירודה) יבחינו בכמה מאכלים נוספים – פיתות גדולות ודקות מהסוג שנפוץ גם בלבנון (ובמסעדות לבנוניות ברחבי העולם); תפוחי אדמה מבושלים ללא קליפה; פלחי עגבנייה. בתחתית התמונה, מעט שמאלה מהמרכז (מאחורי היד של החייל) אפשר לראות צלחת נוספת שבה אולי (אולי!) יש חומוס.

בקיצור, אנחנו לא סגורים על זה שהיה שם חומוס בכלל – אבל גם פול דמשקאי זה סופר-פוד. חוצמזה, "אסד מנגב חומוס פול בבונקר בפאתי דמשק" נשמע כמו התחלה של שיר.

9 תגובות על אסד מנגב חומוס פול בבונקר בפאתי דמשק

  1. הצלחת הגדולה מעל לפול בסרטון היא חומוס לדעתי.

  2. ועל זה נאמר, הסורי או הבן של הסורי

  3. פה בברזיל אין פיתות. יש לחם סורי. זו הפיתה הדקה שדיברת עליה. היא בקוטר של פיתה תימנית, אך דקה מאוד. 1-2 מילימטר לכל טפח.

  4. גם פלסטינים קוראים לפיתה "לחם". מכיר את הפיתות האלו היטב מהלבנונים בברלין.

  5. בסרטון, הצלחת הקטנה "מצפון-מזרח" לפול (זו המוסתרת בתמונה בפוסט) מכילה ממרח שנראה כמו חומוס. בזמנים 7:40, 7:56 רואים חייל בכפפה טובל בה את פתו.

  6. זהו, שלא בטוח שמדובר בממרח ולא במטבל. הצלחת גם די קטנה, לכן אני חושד שאולי מדובר בטחינה או בלאבנה.

  7. מבדיקה יסודית בקרני אינפרה-אדום ולאחר חטיפתו על-ידי המוסד ועינוייו הקשים [אכילה של חומוס אחלה] של אחד החיילים הסורים שהשתתף באירוע [מופיע בוידאו לרגע – המשופם עם הצמה], מסתבר שהממרח הוא חומוס בגרסתו הסורית-דרומית, שמקורו גרגרי חומוס, חיטה ועלי עכוב הגרוסים יחד.

  8. לא כך סחטו ממנו הודאה. נתנו לו לאכול מנות חומוס בבהדונס ואצל הסורי בכרם. לאחר שבוע נשבר והודה. עם המנות המיניאטוריות הגיע לסף רעב….

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*