חדש בבלוג

חדש: חמסה – חומוס גולמי להכנה ביתית מהירה

זהו עוד אחד מהמקרים בהם הרעיון העומד מאחורי מוצר חדש נשמע כל-כך טוב שאתה ממש רוצה שגם המוצר עצמו יהיה טוב. לצערנו, מדובר במוצר קצת מאכזב.

בגדול: מדובר ב"חומוס גולמי", כלומר כמו טחינה גולמית אבל בתוספת של גרגרי חומוס מבושלים וטחונים (ועוד אי אלו תוספות, אליהן נגיע בהמשך). כל מה שנשאר לעשות הוא להוסיף מים ולערבב, ויש לכם חומוס שמזכיר במרקם ובטעם חומוס טרי.

חומוס חמסה, נראה מבטיח

חומוס חמסה. רק להוסיף מים.

זה נשמע כמו התגשמות חלום וזו אכן הייתה התגשמות של חלום, חוץ מהעניין הפעוט של הטעם.

היצרן, צ.י. תעשיות (המוכר יותר בזכות המותגים "כפיר" ו"הגבינה הטובה"), מדווח שמדובר בפרי של מחקר ופיתוח בן שנים בשיתוף פעולה עם חומוס בלו באס המוערך. על האריזה נכתב ש"חומוס חמסה נולד מתוך געגוע לחומוס האסלי של פעם, שהיינו מכינים בבית".

אשת יחסי הציבור (הנחמדה והמקצועית) של החברה, הציעה לנו להתייחס לחומוס חמסה לא כתחליף לחומוס של חומוסייה אלא כאלטרנטיבה למוצרי החומוס בקופסא שנמכרים בסופרים. זו אכן השוואה הולמת יותר, שבה בולט יתרונו של המוצר החדש בכך שאינו מכיל חומרים משמרים – התוספת שבימים כתיקונם הכי פוגעת בטעם והכי מציקה לבטן (שלי לפחות).

חומוס חמסה, הרכיבים

חומוס חמסה. החומוס והטחינה מהווים רק 70% מסך הנפח של הרכיבים.

היצרן והאריזה גם מזמינים את הלקוח להוסיף "תיבול אישי" שיהיה "לפי הרגש", רק שהתיבול הזה מיותר כי המוצר עצמו כבר מגיע עם תיבול עודף. הטעם אכן נוסטלגי ומזכיר חומוס של פעם, אבל לא את החומוס שהיינו מכינים בבית אלא את זה שמצאנו בקופסאות השימורים של תלמה.

בניסיון להבין איך בדיוק זה קרה, הצצתי ברשימת הרכיבים. מסתבר שהחומוס המבושל והטחינה, שאמורים להוות יחד כ-95% מהחומוס, תורמים למוצר הזה 70% מהנפח בלבד. שאר 30 האחוזים כוללים בעיקר שמן קנולה (וגם מלח, רכז לימון, לציטין סויה, שמן רוזמרין, חומצת לימון, שום, סודה לשתייה ותערובת לתיבול).

חומוס חמסה, מנה

המרקם המושלם של חומוס חמסה, שמושג ללא מאמץ, כמעט מצליח לפצות על העובדה שהוא פשוט לא טעים.

יכול להיות שסוד שרידותו של המוצר ללא חומר משמר טמון בעיקר בתוספת הנדיבה של השמן, אבל זו כנראה הסיבה (בתוספת התיבול המוגזם) לכך שמדובר במוצר שטעמו נחות בהשוואה לחומוס בקופסא – כמובן, לטעמי האישי ולעניות דעתי הבלתי קובעת.

17 תגובות על חדש: חמסה – חומוס גולמי להכנה ביתית מהירה

 1. נוסטלגיה.מוצר דומה היה קיים בצה"ל של תחילת שנות התשעים.

 2. כמו כל חומוס בקופסא, השמן בא להחליף את הטחינה היקרה יותר.

 3. כבר היה בעבר הלא רחוק מוצר דומה של יכין שהכיל רק חומוס מבושל ומעוך ללא כל תוספת
  וגם כבר ירד מהמדפים

 4. רוב החומוסים הקנויים בקופסה מכילים לפחות 30% שמן
  לא מבין אנשים שקונים כשאפשר לעשות בביית מוצר איכותי בקלות, או לאכול בחומוסייה.

 5. לארי פלדמן
  5 ביולי 2015 ב-19:47 //

  מוכן לנסות — אבל עדיין לא מצאתי בסופר. איפה כן מוכרים?

 6. לקרוא למוצר שיש בו E322 ו-E392 "ללא חומרים משמרים" זו בדיחה, או עלבון, או שניהם?

 7. אף אחד מהם למעשה. E322 הוא לציטין, מולקולה שומנית שיש לה הרבה תפקידים בגוף ויש מי שלוקח אותו בנפרד כתוסף. E392 הוא שמן רוזמרין, חומר שיש לו כמה וכמה שימושים רפואיים.

  זה שחומר מסומן ב"E" לא אומר שהוא חומר משמר או חומר בעייתי באיזו צורה, אלא שגופי התקינה של האיחוד האירופי אישרו להוסיף אותו למוצרי מזון. חומרים שמסומנים E3xx הם מעכבי חמצון. חומרים משמרים מסומנים E2xx. צבעי מאכל E1xx ויש עוד כהנה וכהנה.

 8. לארי – כנראה יגיע בשבועות הקרובים

 9. לארי פלדמן
  7 ביולי 2015 ב-15:46 //

  תודה

 10. שוקי – סחתין על תגובתך המלומדת.

  מודה שלמטרת נוחות עיגלתי את כל ה-E לרשימה שעדיף להימנע ממנה.

  ובהזדמנות זו – פעמיים הייתי בחודש האחרון אצל הצדיק מעכו. הכל כרגיל, הכל טוב, הכל זול. אין דאגות.

 11. כשראיתי ידיעה אודות המוצר, לביקורת מדויקת בבלוג החומוס חיכיתי.
  תודה.

 12. איפה אפשר לקנות את זה

 13. מתי ביקורת על מוצרי מלך החומוס של אבי לוי וצבר? אני נהניתי מהפלפלים המטוגנים ולא בטוח אם זה היה לגיטימי מצידי. הביקורת בהארץ לדעתי שגויה

 14. אני מכינה חומוס בעצמי… נקי, מזין, חומרים אכותיים וטעים, טעים!!!!

 15. קוקו לוין
  19 במאי 2016 ב-09:22 //

  שאלה האם זה עדיף על חומוס בקופסה היא שאלה של טעם אישי. ולטעמי זה חומוס סביר בהחלט אין מה להשוות לקופסאות השימורים. אבל בוודאי פתרון גאוני ומעולה לשטח או לכל מקום שלא מתאפשר קירור.

 16. אוהב חומוס
  23 ביולי 2016 ב-22:34 //

  ניסיתי את החומוס בעקבות הפרסומת (חיקוי לחומוס אחלה) והתאכזבתי. כמות השמן שצפה בפתיחת המוצר גרמה לי לשפוך את השמן, מה שהקשה מאוד על ערבוב המשחה במים ונותרו גושים רבים. גם הטעם לא היה משהו (כנראה בעקבות שפיכת השמן). ויתרתי.

 17. אוהב חומוס – חומוס חמסה מכיל טחינה, וסביר להניח שכמו במיכלי טחינה גולמית ככל שעובר זמן מהייצור מצטבר בחלק העליון שמן שנפרד מהמוצקים. כמובן שצריך לערבב ולא לשפוך. זה בלי קשר לאם המוצר טעים או לא.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*