חדש בבלוג

מתכון מצולם: זיתים "דפוקים"

הזיתים ה"דפוקים" הם מסלעי קיומנו. אהבתם לאכול אותם? תאהבו לא פחות לדפוק אותם בעצמכם. זה טיפה מפרך אבל לא ממש מסובך. 

מסיק: חגית סמן-טוב
הפקה, ביצוע ודוגמנות ידיים: ינון אורן
צילום וכתיבה: שוקי גלילי

בסמיכות מקרים מופלאה, חמש דקות בערך אחרי שקראתי על כבישת זיתים אצל גיל חובב, הזמינו אותי זוג חברים לכבוש איתם זיתים שזה אך נמסקו. כל המצרכים, כולל מצלמה, כבר המתינו בלוקיישן. אני התבקשתי להביא רק את המתכון ואת עצמי. עם כל הכבוד לגיל חובב, ויש, הרמתי טלפון לאבא שלי. אבא, כובש ותיק, נתן לי מתכון די דומה בסך-הכל, עם כמה טיפים ודגשים.

בהמשך הפוסט הזה תמצאו את השלב הראשון מהשניים, זה שבו דופקים את הזיתים ומאשפזים אותם לכמה ימים במים כדי להוציא מהם את הטעם המר. זה אמנם פוגע מעט באסתטיקה המושלמת שלהם, אבל בריא יותר מהשיטה התעשייתית להוצאת המרירות – וגם יותר ספורטיבי.

הזיתים בתחילת התהליך

בשלב הראשון, עליכם לעבור ביסודיות על הזיתים שלכם ולהוציא את הפגומים, החבולים ואלה שצבעם מוזר (סגול הוא לגיטימי בחלק מהזנים. צהוב או חום לא). זו גם הזדמנות טובה לסלק עלים וענפים מיותרים.

יש לברור את הזיתים ולהרחיק את הפגומים שביניהם

זה קצת מייגע, לכן טוב לעשות את זה בשניים. הכי נוח להשתמש בשלוש קערות כמו שרואים בתמונה. אם אתם שני גברים השתדלו לא לבזבז זמן על השאלה למי יש זית יותר גדול.

olives-A3

באמצע התהליך אתם יכולים לצלם תמונה יפה של הזיתים ולשלוח אותה אלינו – או לשתף בדף הפייסבוק של הבלוגהקליקו על התמונה להגדלה.

תמונה יפה של הזיתים

כעת שוטפים את הזיתים היטב, שוב ושוב עד שהמים שקופים.

שוטפים את הזיתים היטב

עכשיו לדפיקת הזיתים: גיל חובב ממליץ להשתמש בחלוק נחל. אנחנו הלכנו לפי מסורת בית אבא (שלי) והשתמשנו בפטיש. טכנית, גם לחרוץ את הזיתים עם סכין טובה יכול לעשות את העבודה, אבל זה לא ידרוש פחות מאמץ ועלול להסתיים ביותר נזקים לאצבעות הידיים (למרות שגם מהפטיש יש לכם סיכוי טוב לחטוף). מה שחשוב לזכור הוא שהזיתים צריכים להסדק – לא להתרסק. Practice makes perfect, והולך להיות לכם הרבה ממנו.

olives-A5

את הזיתים הדפוקים כדאי לשטוף שוב. אל תתפתו ללקק את העסיס שהגירו. הוא מר מאד. הקליקו להגדלה.

את הזיתים הדפוקים כדאי לשטוף שוב

מאחסנים את הזיתים הדפוקים בצנצנת/ות עם מי ברז ללא כל תוספת. השאירו אותם שם לפחות ארבעה ימים (ולכל היותר שבוע) והחליפו מים בכל יום. השריה ארוכה יותר תוציא יותר מרירות מהזיתים. המרירות גם תמשיך לרדת בהדרגה ככל שיעבור הזמן מהכבישה. 

olives-A8

ומה הלאה? תחזרו לכאן בעוד ארבעה ימים כדי להמשיך לחלק השני והאחרון בכיבוש הזיתים.

3 תגובות על מתכון מצולם: זיתים "דפוקים"

  1. איך אני מעביר את המאמר לצד ג'? האם יש באתר סידור לכך שאני לא יודע?

    בברכה,

    דן ירדני

  2. היי דן,
    אין סידור מיוחד אבל אפשר להעתיק את כתובת הדף משורת הכתובת בדפדפן ולהדביק להודעת אימייל.

  3. הכיבוש מצמיא..

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*