חדש בבלוג

עשרת הדברות של החומוס

מה אנחנו ובעלי החומוסיות יכולים לעשות כדי שכולנו נהיה מרוצים, עשירים ושבעים.

פורסם: 17.3.2007 | עודכן: 18.3.2022

שאלו אותנו למה אנחנו כותבים רק על חומוסיות שאנחנו אוהבים. זה לא מדוייק, אבל נכון שאנחנו משתדלים לכתוב על מקומות טובים ולהתעלם באלגנטיות מחומוסיות גרועות, מאכזבות, או כאלה שבהן נזכרו להגיד לנו שהם "שמו בטעות יותר מדי מלח לימון בחומוס" רק אחרי שהגישו לנו (סיפור אמיתי).

בגלל זה גם לא תראו בפוסט הזה שמות, ואנחנו מבקשים לא לנצל את ההזדמנות כדי להשמיץ חומוסיה כזו או אחרת בתגובות (נמחק ללא רחמים תגובות שלא נאהב).

המטרה של חומוס להמונים (כלומר, מלבד לתת לנו תירוץ לאכול בכל חומוסיה על פני הגלובוס) היא לפתח את תרבות החומוס בישראל (בהיעדר מונח אחר). כדי לעזור לבעלי החומוסיות ולנו לעשות את זה ביחד, ליקטנו ושיקלטנו את עשרת הדברות של החומוס. מה שאנחנו מצפים מהחומוסיות ומעצמנו, כדי שהתחום ישגשג ויביא את כולנו לרווחה חומרית ורוחנית.

אנכי אבו … (השלם את החסר). כל חומוסאי והחומוסיה שלו. לכל אחד יש את החומוסיה האחת שבעיניו היא כלילת השלמות – יש כאלה שאצלם יש לעניין ממש הופך דת. אל תפגעו ברגשות הדתיים של אנשים אחרים ואל תעליבו להם את החומוסיה. בסופו של דבר, מה לעשות, זה גם עניין של טעם. כל אחד ומה שהוא אוהב.

לא תהיה לך חומוסיה אחרת על פני. מצאתם חומוסיה שאתם אוהבים? טפחו אותה, תשקיעו בה. בקרו בה לעיתים קרובות. בחומוס טוב צריך להשקיע אחרת הוא נעלם. בעיקר כשמדובר בחומוסיות חדשות, שקיומן הוא שברירי במיוחד.

לא תשא את שם (השלם את החסר) לשווא. מגיפת הזיכיונות הדביקה בשנים האחרונות הרבה חומוסיות ידועות. אין לנו שום דבר נגד סניפים של חומוסיות נידחות שקמים באזורים קרובים יותר לציוויליזציה, אבל רק בתנאי שהחומוס שומר על הרמה. בחלק מהמקרים זה לא קורה, ובמקרים מסויימים גם החומוס המקורי התדרדר בעקבות השיבוטים שלו. אז בבקשה: תשמרו על הרמה.

זכור את יום השבת לקדשו. בשבת רוב החומוסיות הטובות מלאות עד אפס מקום. לפעמים עד מינוס מקום. לעיתים קרובות זה אומר תור ארוך, שירות פחות טוב, זמן המתנה מייאש ותסכול באופן כללי. רוצים ליהנות מהחומוס שלכם בלי לפגוש את כל העולם באותה הזדמנות? בלו את השבת בבית ולכו באמצע השבוע.

כבד את הלקוח שלך בקפה ובקלאווה. בחלק מהחומוסיות הקפה (ו/או התה עם הנענע) והבקלאווה הם על חשבון הבית. באחרות הם עולים כסף. בחלקן יש Refill, באחרות לא. בחלק מהחומוסיות הפלאפל נוחת על השולחן בלי שתבקש, לצד הבצל, הזיתים והחמוצים, והכל בחינם. בחלקן לוקחים כסף על כל פריט. אז נכון שהטעם לפני הכל, אבל גם האווירה והאירוח חשובים והנדיבות היא חלק מזה. גם נדיבות בטיפ, אגב (עשרה אחוז זה ממש לא מספיק כשמדובר בחומוסייה. לכו על 15-20).

לא תגנוב. ובהמשך לסעיף הקודם: המחיר לארוחה דשנה שהחומוס במרכזה (כולל סלט קטן, כמה כדורי פלאפל, חמוצים, זיתים, וכו') יכול לנוע בין כ-30 שקלים לסועד ל-40-50 שקלים. חומוס זה אוכל של עניים, של פועלים, של סטודנטים תפרנים ושל קמצנים, אז די עם הגרידיות.

לא תרצח. בחומוסיה מנוחה אחת, שלא נזכיר את שמה, נצפו בעל הבית ואחד מבני משפחתו מנסים לדקור זה את זה. למותר לציין שהאירוע המטריד הזה לא ממש עודד את הקליינטים לחזור. באופן כללי, מריבות-חומוס שכוללות השמצות הדדיות (שלא לדבר על הצתות, וכבר דיברנו יותר מדי), עם או בלי סולחה (יואו, אנחנו ממש פטפטנים היום), לא ממש עושות לנו את זה. תרגיעו.

לא תנאף. ע"ע לא תהיה לך.

לא תעשה לרעך גזים. לא צריך לפרט.

לא תחמוד. הכי מבעס זה כשחומוסייה מתחילה טוב ויורדת עם הזמן. המחיר עולה, הטעם יורד, מחליפים את הבקלאווה הטעימה בדגם זול יותר, מערבבים את שמן הזית. למה? בדרך-כלל כי בעל העסק נעשה חמדן או התחיל לזלזל. כשהחומוס לא נעשה מתוך תחושת שליחות ומחויבות אלא אך ורק מתוך מחשבה על כסף, מרגישים את זה בטעם. הם הזמן האנשים פשוט מפסיקים לבוא. זה לא נעים לראות חומוסיה סגורה.

16 תגובות על עשרת הדברות של החומוס

 1. יפה.אכן עשרת הדיברות למאמיני דת החומוס.
  לא תעשה לך פסל וכל תמונה:לעולם אל תאכל חומוס מהסופר בקופסא!תמיד לך על הדבר האמיתי!
  כנד את אביך ואת אמך:תמיד בצאתך מהמקדש(חומוסיה)שבח את הכהן הגדול מכין החומוס(הרב יהודה ברינקר בבית כנסת שלי)והכרז קבל עם ועדה: "תודה מעולה".
  לא תגנוב:אל תגיע לחומוסיה עם אשתך והילדים תזמין מנה חומוס אחת,תתחלק אתם ועוד תבקש תוספת….כולה 13 שקל.
  לא תנאף:אכן אל תכנס לחומוסיות קרובות לבית כנסת שלך.וידוי אישי:נכנסתי ל"אשכרה"אכלתי מנה סתמית.חציתי הכביש נכנסתי ל"אסף" והתודיתי על הניאוף,תוך הבטחה שזה חד פעמי.(אסף הוא בית התפילה שלי כשאני בצפון תל אביב).

 2. גבולי תמיר, גבולי. אבל תודה שהשתדלת.

 3. ראית שפתחו חומוסיה חדשה צמוד לסעיד? עוד איזה "אבו" משהו עם סיסמה מתחכמת, שמבחוץ נראה בינתיים די תמוה – יותר דומה לקיוסק שהיה שם קודם מאשר לחומוסיה, אבל אולי הם לא גמרו לשפץ.

 4. איזה סעיד?

 5. סעיד ת"א. איסליי – כן, ראיתי, לא שקלתי לרגע להיכנס.

 6. זקן המנגבים המדופלמים
  26 במאי 2008 ב-00:16 //

  שלושת הדיברות שלי לגבי חומוסיות:
  1- לעולם לא עומדים בתור לאוכל. באף מקום. בטח לא חומוס. חומוס זה אוכל ע-מ-מ-י ולעמוד לחומוס בתור זה מטמטם את ההגיון עוד לפני העיכול.
  2- אחידות. ההוא מהכניסה בפרדיס עם שני הבנים. פעם טעים, פעם יותר טעים…הבעיה שזה טעים לא אחיד. טעם לא אחיד מצביע על מצב נפשי לא משהו, או גרוע מזה – עובדים זמניים.
  עובדים זמניים זה רע בכל מקרה. (האחידות תנצח).
  3- טרי. חומוס לא אוכלים קר ולא אוכלים מאוחר.
  4- בעלהבית. אם אין בעלבית שיודע להסתכל עליך ותוך כדי להכין 5 מנות משוואשת ג'יבריל א'בו-טיר על עיוור זה לא בעלהבית. זה יזם. אני אצל יזמים קולינריים לא אוכל.
  5- חניה. אחרי חומוספול האונות לא יודעות להביא אותי למצה הליכה ממושכת לאוטו. אין חניה לא קונה.
  6- תה עם נענע. גם בחמסין הכי דביק בתל-אביב תה עם נענע מוסיף לחוויה. אם אין אני מתבאס ומתנגב לאיטי.
  7- בלי סכום. חומוס לא אוכלים מסכום בגלל צהבת זיהומית ובגלל שהאוכל יותר טעים בידיים – תמיד !
  8- פיתות טריות. יש כמה (בלי שמות) שמוכרים לך חומוס עם פיתות לא הכי…בקיצור זה לא לעניין. התימניות שוות יותר. -הפיתות.
  9- שמן זית. לא הלפלף של אלה שמקפיצים פילה טונה ולא השמן הישן עם טעם מעושן שמוכרים לעיגולדים שבטוחים שמעופש זה בלאדי. חומוסיה עם שמן זית טוב קשה למצוא, אבל יש. אם השמן מעורבב ישן מעאפן לא חוזר לשם.
  10- הקירות. בחומוסיה על הקיר לא צריך להיות תלוי כלום. מקסימום ראי ליד הכיור. זה אתה אלוהים והצלחת. בלי הסחות דעת, בלי רדיו ובלי זבובים. אולי קצת זבובים זה בסדר- אבל בלי תמונות.

 7. ואללה נפלנו על טירון חומוס….בשר טרי…אם הית מקצוען הית מבין שחומוס דוקא כן אוכלים עם מזלג…פיתה אחת מקסימום לעזור לו.עכשיו אנחנו מבינים למה אתה לא יכול להגיע לאוטו…

 8. הזקן מלמעלה
  25 ביוני 2008 ב-12:21 //

  באמירה "נפלנו" יש גם זלזול וגם ניסיון למיצוב של יחיד מול רבים ואני בספק תמיר אם אתה בצד של הרבים…

  ואם כבר התחלנו לשוחח בנימה אינטימית – אני משער שאם היית מבין משהו בבשר היית שמח שיקראו לך בשר טרי כי לפי התגובה אתה אפילו לא מיושן – בקושי מופשר.

  חומוס אוכלים בידיים עם פיתה.
  נכון, אפשר להשתמש במצקת, קנה סוף, שופל או במקרה של פלצנות ונטיה להשמנה ושריצה בבתי קפה בשרון אפילו עם מזלג, אבל פיתה טריה ועמוסה על הכריות בין האצבע והאגודל עושה לי באופן אישי הרבה יותר תיאבון וכנראה שגם לרוב האנשים במזרח התיכון.

 9. זקן – אפשר גם וגם. הרבה פיתה סתם סותמת, וכשמדובר במסבחה או משוואשה חמות או בגרגרי פול לוהטים שצפים בטחינה אז – באמת – חבל להוסיף עוד טעם. אלא אם כן באמת מדובר בפיתה משובחת במיוחד, מה שבדרך-כלל לא קורה.

  ותמיר – כדאי להיזהר כשמדברים על הדרך הנכונה לאכול חומוס, או על השאלה מהו החומוס האידיאלי, וכיוצא באלה דברים שהם בסופו של דבר עניין של טעם. הנה, אתה וגם הזקן מעריצים קטנים של אבו חסן (בינתיים) ואילו אני חושב שהמסבחה שלו היא שירה. כמה שאני אוהב להיות שייך למיעוט הצודק, במקרה הזה אני שייך לרוב.

  חוצמזה שאיכות החומוס היא הדבר הכי חשוב, אבל לא הדבר היחיד שחשוב, כידוע. אתה בעצמך מדבר על גודל המנה ועל צורת האירוח כגורמים חשובים בהעדפות שלך.

  ואם תשאל אותי – פחות חשוב לי איך אנשים יאכלו חומוס ובלבד שיאכלו הרבה חומוס. שתהיה פרנסה לכל החומוסיות והרבה פרנסה לטובות שבהן, וכולנו נחייך.

 10. הזקן מלמעלה
  18 באוגוסט 2008 ב-23:06 //

  אם מדובר בחומוסיה שמגישה פיתות שעברו יותר משעתיים עד שהגיעו לידיים שלי – למה בכלל שאוכל שם ?

  ותיקון קטן: אני לא מעריץ של אבו חסן.
  ואין לי דירוג של העשיריה הפותחת.

  מצד שני חושב שזה יהיה מעניין לעשות מבחן טעימות בעיניים עצומות כדי להראות לרוב המעריצי אבו-מישהו שלא רק שהם לא יודעים לזהות משהו איכותי וטרי -אלא שהם גם לא יידעו לזהות את תוכן הצלחת של מושא הערצתם מעשר צלחות אחרות.

  הערצה ?! בטרמינולוגיה של חומוסאי אדוק אין דבר כזה להעריץ ואין דבר כזה להסתכל על התפריט או לעמוד בתור או לקבל כרטיס ביקור של בעל המקום.

  חומוס זה גבוה העיניים. זה אנשים מבשלים לאנשים. לא עסקים לאנשים, לא מותגים לאנשים לא עניבה ולא תנאי קבלה. זה צלחת שאפשר להגיד עליה הכל חוץ מגורמה ופלצנות.

  ובעניין המזלג -אם אתה חושבים שהסיכוי לקבל צהבת בחומוסיה הוא נמוך כנראה שלא ראיתם מה קורה לעיסת חומוס אחרי שלוש שעות בחמסין….

  יופי של אתר !

 11. הכי טובה
  קארוון בכניסה לאבו גוש ואבו סאלח בדרך לעמיעד בגליל

 12. פתחו חומוס חדש באבן גבירול הכי טעים בארץ
  חומוס יונס תנסו

 13. מועמר האיש והחזון
  7 בדצמבר 2008 ב-19:32 //

  מעניין שבאף סקירה לא מזכירים את המועדפת שלי – סולטאן ברח' הרצל, רמלה. אני מהאיזור אז כל מה שבטווח לוד-רמלה-יפו-ת"א מוכר לי היטב, והמסבחה של סולטאן עולה על כולן. בחומוס נטו חליל ואבו חסן.

 14. מועמר – למה אתה סתם משמיץ?
  תסתכל כאן
  https://humus101.com/?p=355

 15. יובל ג
  10 במרץ 2009 ב-13:47 //

  כמנגב, שואב, מלקק ובכלל מתענג חומוס כרוני אני חייב לציין שדבר אחד נכון תרמו לחומוס החברות הגדולות וזה הביטוי שבאמת אי אפשר להתכחש לו " חומוס עושים באהבה או לא עושים בכלל" א מ ן כן יהי רצון וגו'.
  העצוב בזה שבין האמור מעלה למציאות אין אפילו דמיון קלוש.
  אגב – חומוס פלפלה בכפר קאסם שווה ניגוב בטירוף (אין לי מושג איך אבל הוא מחזיק וטעים אפילו אחרי יומיים במקרר – למרות שהחברה במסעדה כל פעם משביעים אותי לא לשים במקרר יותר ממקסימום יום – "תאכל היום מחר יהיה חדש עוד"
  בקיצור – אתר מבורך בריאות ומסבחה עליכם.

1 טרקבקים ופינגבקים

 1. 256519 Blog Verification

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*