חדש בבלוג

כלכליסט: היהודים המציאו את הביצה

במערכת כלכליסט פרסמו כתבת יום-עצמאות בנושא חומוס וחומוסיות. על הדרך, ובלי בלאגן גדול, הם פרסמו תגלית מדהימה: יהודים מעיר הקודש המציאו את הביצה! מערכת חומוס להמונים שואלת: מי המציא את התרנגולת?

שוב רשימת חומוסיות נבחרות, הפעם בכלכליסט. הפתעות גדולות מדי לא תמצאו שם, למעט העובדה שבמקום את חומוס אשכרה הכניסו את הסורים מכרם התימנים, שזו בסך-הכל בחירה ראויה.

המצאת הביצה

שיא הכתבה מגיע לקראת הסוף. ישנו שם מילון מושגים קצר בו נאמר על הערך ביצה: "כפי הנראה המצאה יהודית שמקורה בחומוסאים הירושלמים היהודים. ערביי ישראל לא נוהגים להגיש חומוס עם ביצה".

אז קודם כל, החדשה הגדולה מבחינתנו היא הגילוי שיהודים מירושלים המציאו את הביצה (ואם כך, מי לעזאזל המציא את התרנגולת?). איך החמצנו את זה? דילגנו למילון החומוס של הבלוג, לראות אולי גם אנחנו כתבנו על זה משהו. מצאנו את הדברים הבאים, תחת הערך ביצה:

"אף אחד לא יודע איך הגיעה הביצה למנת החומוס והפכה חברה של כבוד באחד מסוגי המנות הכי פופולריים (אנחנו מדברים על חומוס-פול-ביצה כמובן). כנראה שזה קרה בירושלים, כשהחמינדוס החומות עברו את הקווים מהמטבח הספרדי לחומוסיות שהקליינטורה שלהן הייתה יהודית בעיקרה."

טוב, כנראה הגיעה העת לגלות את האמת: שמדובר בספקולציה ספקולטיבית לחלוטין של עבדכם. תקראו לזה סברת כרס, השערה מבוססת, ניחוש מלומד, תזה שטרם הועמדה למחקר אקדמי. בכל אופן, להגנתי ייאמר, פתחתי במילים "אף אחד לא יודע".

אז כן, זה משמח לגלות שבלוג החומוס הפך מקור לכתבות עיתונאיות בנושא חומוס (רבות, אגב. הכי התרגשנו כשרפי גינת ציטט מבלוג החומוס, בלי קרדיט כמובן, ואמר ש"מה שמשמין הוא לא החומוס אלא הפיתות"). אבל בפעם הבאה כלכליסט, תנו לינק, אוקיי?

2 תגובות על כלכליסט: היהודים המציאו את הביצה

 1. Abbu Rani Fan Club Band
  27 באפריל 2009 ב-16:50 //

  בסך הכל רשימה לא רעה, אם כי התמציתיות שבה הרחיבו על כל חומוסיה די מעליבה. לכתוב מאה מילה על חומוסיה זה לא רציני.

  מפתיע (לטובה) שהכניסו את המלכים בדיר אל אסד (אחרי סגירתו של אבו ראני הי"ד, החומוסיה הכי טובה בבקעת בית הכרם).

  מוזר שהכניסו את טעמי.

  לא בסדר שהסתפקו בחומוסיה אחת בלבד בתל אביב, יש שם עוד הרבה מצוינות.

  המילון מביך.

 2. ממש חומוסיית מלכודת… נראה לי שכדאי לך להכניס אחת
  http://en.wikipedia.org/wiki/Trap_street

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*