חדש בבלוג

כן, חומוס מונע גם סרטן

בפוסטים קודמים כבר עמדנו על סגולותיו הטובות של החומוס לטיפול בדיכאון, לחיזוק הזיקפה, למניעת מיגרנות, להולדת בנים זכרים ולשיפור הבריאות בכלל. מערכת הבלוג שקדה זה זמן מה על חיפוש ראיות לכך שהחומוס טוב גם נגד סרטן, והצליחה סופסוף למצוא.

פורסם 15.8.2009 | עודכן 15.4.2021

ובכן, מסתבר שכמו קטניות אחרות, גם חומוס, מכיל מולקולות רב-סוכר מסוג אוליגוסכרידים. אוליגוסכרידים, שקיימים גם בחלב אם, הם פחמימות מורכבות שמעוכלות רק באופן חלקי. הן מעלות את חומציות המעיים ויוצרות סביבה טובה לחיידקים ידידותיים כמו אצידופולוס.

אוליגוסכריד, נגד סרטן. בחומוסיה הקרובה למקום מגוריכם.

אוליגוסכריד, נגד סרטן. בחומוסיה הקרובה למקום מגוריכם. תמונה: Lijealso.

אוליגוסכרידים גם משפיעים על ייצור ציטוקינים (Cytokine) שהם מונעי דלקת טבעיים ובעלי תפקידים נוספים במערכת החיסונית, ומשמשים לעיתים גם ברפואה הקונבנציונלית בטיפול בסוגים שונים של סרטן.

אין דבר שהוא מעבר למידה, כמובן. עודף באוליגוסכרידים עושה גזים וזו בדיוק הסיבה לקפות את הקצף מעל מי הבישול של החומוס.

גם השריה ממושכת והחלפה של המים, גורמות לצמצום של האוליגוסכרידים לכמות שאיתה מערכת העיכול יודעת להתמודד. ומצד שני, תיבול בסופחי גזים כמו שומר וכמון (או כוסברה בפלאפל), עוזר לצמצם את ההשפעות המעיקות ולהישאר עם התועלת הבריאותית.

לקריאה נוספת: עדכונים בנושא פרה ביוטיקה פרופ' נחום ויסמן.

1 תגובה על כן, חומוס מונע גם סרטן

  1. אני סובל קשות מאוליגוסכרידים. אם החומוס לא הוכן כראוי, אני מתנפח כמו בלון. כולי מרגיש אי נוחות כתוצאה מהגזים שהאנזימים מייצרים בקיבה בעת פירוקם.
    הדרך היחידה להיפטר מהם זה באמצעות הוספת סודה לזמן ההשרייה. הסודה מרככת את המים הקשים וכתוצאה מכך הם משתחררים מדפנות התא. אני יודע שגם השרייה סופר ארוכה (24 שעות) ואולי אף הנבטה מסוגלים לעזור (לעולם לא ניסיתי, רק שמעתי על זה), אך השרייה של 12 שעות לא מסוגלת לסלק אותם ויש צורך בשימוש בסודה במהלך ההשרייה.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*