חדש בבלוג

סוהילה (אבו סוהיל), עכו

עזבו אתכם משמן הזית, וותרו על תוספת הבשר, ואל תבזבזו זמן על מקומות אחרים – אם הגעתם לעכו לכו לאכול את החומוס המופלא של סוהילה. פוסט אורח נוסף של ניימן הנועז, שמבטיח חוויה דתית עזה

אבו ניימן 3.0

סוהילה (אבו סוהיל)
סלאח א-דין 24, עכו
בכניסה לשוק העיר-העתיקה
04-9817318

אי אפשר להפריד בין החומוס לסביבה שמקיפה אותו. כך למשל, לעולם אעדיף את הסניף המקורי של אבו חסן על הסניפים החדשים. לינא הירושלמית תמיד תנצח את אבו שוקרי (הירושלמי, לא זה של אבו גוש) בזכות המיקום הצדדי. באותו אופן, לפני שמדברים על חומוס אבו סוהיל, חייבים להקדיש מילה או שתיים למקום – העיר העתיקה של עכו, והדרך אליה.

הדרך מתחנת הרכבת לעיר העתיקה צבועה כולה בגראפיטי וטיח מתקלף ואנשים. ערבים ויהודים שבירכו זה את זה ב"אהלן וסאהלן" ו"שבת שלום", העלו את מצב הרוח לגבהים חדשים. בכניסה לשוק של העיר העתיקה, מתערבבים ריחות הדגים הטריים עם הניחוחות מעשרות מסעדות החומוס, עם ריח תבלינים וקריאות המואזין של שישי בצהריים ממסגד אל-ג'אזר המרשים. כתובת מדויקת לא הייתה לנו, אבל שיטוט סקרני, שהשתלב היטב באווירה, הוביל אותנו לבסוף לשלט "אבו סוהיל. בהנהלת: סוהילה". בינגו.

נכנסנו לחדר הראשון מתוך שניים, חדר המטבח. ריחות התבשילים עוררו אצלנו מייד קרקורי בטן נרגשים. נראה כמו מקום מושלם לאכול בו חומוס, אבל השולחנות היו מלאים עד אפס מקום – לא היה מקום לדחוף גרגיר חומוס – לכן המשכנו לחדר השני, הריק, והתיישבנו.

על כל שולחן באבו סוהיל עומדים צלחת גדולה של חריף אדמדם ושמן זית בבקבוק מים מינרליים עם פקק ספורט. המלצר הגיע תוך שניות לקחת את ההזמנה: חומוס עם גרגרים וטחינה בשבילי (15 ש"ח). הבחורה – תיירת פולנייה שטעמה חומוס לראשונה לפני חודשיים אך כבר הספיקה לפתח טעם מגובש – הזמינה גירסה בסיסית של חומוס גרגרים (גם 15 ש"ח). חברי האחר, חומוסאי ידוע, הלך על חומוס עם תוספת בשר (25 ש"ח). מנת חומוסיות לא קלאסית ולמען האמת גם קצת מסוכנת להזמנה, אבל במקום כמו אבו סוהיל לא צריך לחשוש.

ריח הבישול ליווה מנות מושלמות במראן שנחתו על השולחן. בצלחות נח חומוס חלק ומשחתי, עם הר גרגירים קטנטנים רכים בצד אחד ושלולית טחינה כסופה בשני. מהביס הראשון עיני אורו. החומוס, למרות היותו לא מתובל במיוחד, השתלב מושלם עם הגרגירים הנמסים בפה. החיבור עם הטחינה לקח את כל העסק למקומות שמילים לא יוכלו לתאר. כבר באותו רגע היה ברור לי – זו מחוויות החומוס ההן שהולכות איתך הלאה.

חומוס סוהילה, עכו

למרות המנהג הגלילי הידוע, לא הייתה ולו טיפת שמן זית אחת בחומוס. תחילה חשבתי להוסיף בעצמי, אך הטעם האלוהי גרם לכך שלא ארצה לגעת בשלמות המנה. גם שותפיי לארוחה היו מרוצים מאד, למרות שלא חוו התגלות ברמת זו שלי. הפולנייה הסכימה שזו אחת המנות המוצלחות שאכלה, אם כי ציינה ש"אין זה גן-העדן של בהדונס". הקרניבור, לעומת זאת, אמר שהחומוס מעולה – אבל השילוב עם הבשר פשוט לא עושה לו את זה. טעמתי קצת ולא הצלחתי לחלוק על דעתו.

ראוי לציין את הפיתות האנמיות שהונחו על השולחן. לא עבות, לא דקות ובטח לא כאלה שמשדרגות את המנה. הן מהוות בסיס לחומוס ותו לא. אבל איזה חומוס.

אבו סוהיל לא זקוק לי שאעיד על איכויותי – הוא גורר אחריו שובל מעריצים שמגיע לפחות עד סעיד. אמנם מסוכן להעיד על איכותו של חומוס אחרי טעימה ראשונה, בעיקר כשהפעם הזאת התערבבה בחווית הטיול הסובייקטיבית כשלעצמה, אבל לעת עתה – ולפחות עד לשידור החוזר המתוכנן עוד חודשיים – אפשר לומר שנפל בחיק סוהילה עוד מעריץ.

[הערת המערכת: על השלט כתוב אמנם "אבו סוהיל", אבל כולם קוראים למקום "סוהילה" על שם הכוכבת האמיתית – האשה המופלאה שמכינה את החומוס].

19 תגובות על סוהילה (אבו סוהיל), עכו

 1. עוד פוסט מופלא המלווה בתמונה השווה אלף מילים.

 2. נכון? גם אני חושב.

 3. דוד אדם (הקרניבור)
  20 בינואר 2008 ב-22:21 //

  אה… החומוס היה נחמד, לא התגלות, אכלתי כבר יותר טוב, אני לא יודע אם זה רק החומוס שהיה יבש משהו, או הכמות המרוכזת שלו או השילוב עם הבשר הלא ברור כשלעצמו, אבל זה התיישב לי בבטן כמו לבנת חבלה, וגם סודה לא עזרה לו, ואם זה לא מספיק,
  ריח של כריש ודיונון ושאר גמברי וקלאמרי ושאר דודניהם בשוק לקשט מלמעלה
  המקום שידר עיצוב ואוירה של מטבח צה"לי במוצב של גבעתי, אבל השירות היה לעילא ועילא.
  עצה ידידותית, תשבו במאפיה שצמודה לסווהילה למעמול וקפה/תה להוריד את הקטיושה מהבטן
  או שתלכו לסעיד, אם להעיד מאורך התור ואיך שהמקום נראה מבחוץ, נראה עדיף 😛

 4. מתעלה פי מליון על חומוס סעיד ה – overrated, שבעיני יש לו טעם של חומוס צבר.

  עוד משהו מעניין – אם תציצו החוצה מן החדר הפנימי – הוא פונה אל סמטה אחורית נטושה של השוק. אחרי הסרוויס של הצהריים נוטלים כל בעלי מסעדות השדרה את שאריות הפיתות שמשאירים הסועדים בסלסלות, ובמקום להשליך לפח הם תולים אותן בשקית ניילון בסמטה בחוץ, שם הן נאספות ע"י העניים והרעבים. מחווה יפה, וחבל שלא מוטמעת גם בתל אביב.

 5. יגאל לביב
  21 בינואר 2008 ב-08:41 //

  למה אינך מאפשר הדפסת הפוסטים?

 6. החומוסיה האהובה עלי.
  גם בזכות החריף, וגם בזכות הבשר המשובח!
  נ.ב – גם המשושאה לא רעה בכלל(אם כי של סעיד עדיפה במקצת, אבל לא שווה את ההמתנה)…

 7. מאיה – הגזמת בטירוף. החומוס של סעיד סבבה לגמרי.
  יגאל – אפשרות ההדפסה תחזור בקרוב.

 8. החומוס של סוהילה מס' אחד
  סעיד יכול אולי לשטוף את הריצפה אצל סוהילה
  זה חומוס אמיתי והכי חשוב מוגש חם מה שלא קורה ברוב החומוסיות
  אני כל פעם נרגש מחדש כשאני אוכל את הביס הראשון
  ובהקשר לכתבה- כשהחומוס טעים בכלל לא צריך פיתה ואצל סוהילה הפיתות שלי נשארות שלמות על השולחן
  אבו אדם ועימאד ואבו חסן לא מדגדגים אותה

 9. אני מכור לחומוס של סוהילה. אין מצב שאנחנו בעכו ולא נכנסים לאכול אצלה.
  אני קורא לה "גברת פלפלת), אישה קטנה וחרוצה שהיא והחומוס שלה מדהימים אותי כל פעם מחדש.
  אם מתמזל מזלכם ומצאתם שולחן זמין, זה לא מבטיח שיהיה חומוס, כבר חיכיתי לא פעם שהחומוס ייטחן ויגיע רותח לשולחן.
  סיפרתם על הסימטא מאחור, בשבתות מוצבים גם שם שולחנות.
  כלקוח עתיק (עוד מהימים שבמסעדה היו 3 שולחנות בחדר אחד קטן) אני מצחקק כשטירון או אב"מ (אורח בא מהמרכז) מבקש תפריט, המבין יבין.
  אני לא אוהב את סעיד, המקום משדר מסחריות והחומוס לא מצדיק את השם שיצא לו.

 10. יציקת הבטון די טעימה בסה"כ עסקה לא רעה

 11. תמיד הייתי "מעריץ" של סעיד..אולי בזכות המשאוושה אבל ברגע שנכנסתי לסוהילה(בכל זאת יום שבת , סעיד סגור ומפסיד המון לדעתי) הבנתי שאני מהרגע הזה אני הופך להיות "מעריץ" של סהוילה , החומוס טחינה וגרגירים אולי הדבר הכי טעים שאכלתי בחיים שלי החומוס עם פטריות גם ממש נחמד , הצ'יפסים מצויינים רק פעם הבאה צריכים לבדוק את המשאוושה(אם אני יצליח לעמוד ברצון להזמין את החומוס טחינה גרגירים האדיר הזה) =]

 12. ד"ר חומוס
  29 באוקטובר 2008 ב-18:06 //

  זכיתי לאכול אצל הקוסמת הזו חומוס שזה עתה יצא חם חם מהסיר ועבר את הטחינה וה-טחינה… כל כך חם שקשה היה להכניס לפה בהתחלה, הטעם ש מ י י מ י! בכלל חומוס שאינו מוגש חם (ולכן יש לי בעיה עם פרג' ואבו מרון בחיפה) אינו יכול להיות באמת חומוס טוב ככה גם עם כף הזהב הסמוכה לסוהילה. מי שהתאכזב מסוהילה שייבדוק את שאר הנסיבות של אותו יום בו נכנס אליה, מי שבאמת אוהב חומוס לא יכול להתאכזב, איני אוהב את ההשוואות לסעיד (המדהים כשלעצמו) אבל סוהילה אינה נופלת ממנו.

 13. מהדרום אנחנו יוצאים בשעה 12:00 עוצרים בחומוס של סוהילה קונים 2 קופסאות, חמוצים, בצל וציפס. את הפיתות קונים במאפיה הסמוכה.
  החומוס הכי טעים בארץ. יש בו טעם של כבדות (במובן החיובי) שאתה מרגיש שאתה אוכל חומוס ולא אבקת חומוס.
  הוא עיסתי במידה וגם מקבל מנת שמן זית נדיבה שיחד עם החומוס מזכירים לי למה אני נוסע מהדרום הרחוק עד עכו לסוהילה.
  מאז שסוהילה הרחיבה את המקום, הסועדים שיושבים זוכים ליחס מועדף. ותמיד יש תור מול הצוהר.
  מדי פעם מתפלח איזה עכואי וגונב את התור אבל מי יתווכח עם שבאביסט…
  ולבסוף כשמגיע תורך, אתה פשוט רוצה כבר לקחת את ה"אוצר" ולחפש מקום ולאכול אותו מהר, כל עוד הוא חם. דווקא חסר שם בתפריט את המיץ החמוץ-חריף של "לול" מטירה. משם אנו חוזרים לאוטו וממשיכים צפונה לחוף אכזיב היפה. נהנים מהחומוס, ריח הים והגלים המתנפצים על הלגונות פעם עוד הלכנו לקנות פלאלפל ממול, אבל בזמן האחרון כל פעם שהגענו היה סגור. אולי סוהילה תרים את הכפפה ותכין פלאפל אלוהי שימכר גם לנו?
  ד"א הציפס בכלל לא משהו, רצוי לוותר.

 14. אני כבר שנים רבות קונה אצל סוהילה חומוס+בשר+חמוצים לשבוע שלם..
  אם לא ידעתם זה טעם אחר מסעיד (שאני אוכל לפעמים) . ההבדל הוא בכמות הטחינה -אני קבוע אוכל חומוס של סוהילה עד יום חמישי הבא . החומוס שלה בטון – של סעיד דליל טעמו נשאר מקסימום ליומיים .
  אם אכלתם בשר – הוא מיוחד במינו (היא אומרת שזה עגל+כבש) חתיכות הבשר גדולות מפירורי בשר המקובלים בכל מסעדה . נסו פעם לקנות אצל סוהילה 1/2 ק"ג חומוס+ 1/4 ק"ג בשר
  והכינו צלחת חומוס עם בשר חימום כדקה במיקרוגל .
  התורים אצל סעיד בגלל המחיר 7 שח לעומת 12 שח אצל סוהילה .

 15. יואב העכואי
  1 בינואר 2013 ב-16:08 //

  השמועה בעכו מספרת שסעיד היה בגנון של סוהילה לפני שהיא פתחה חומוסיה. היא היתה מכינה חומוס לילדים והוא רק למד אז מה זה חומוס.

  לאכול אצל סוהילה זה כמו צניחה חופשית – יש ממש את הרגעים של הטיפוס באוויר והעליה לגבהים, אח"כ יש איזו צניחה כזו שמרגישים את הכבדות של החומוס אבל בסוף המצנח כמו נפתח לך בבטן ויש משהו מרגיע בנימוחות של הגרגירים.

  (אגב הפלפל הכבוש לא מומלץ עדיף לקנות בחוץ יש דוכן של חמוצים)

 16. חומוס מספר אחד וזה אחרי שעברתי את כל המומחים למינהם כולל טול כרם ובקה

 17. ביקרתי שם היום….החומוס מגיע ללא שמן זית ..חומוס מיוחד יציקתי טעים ללא מלח לימון ועם מעט מאד טחינה..מורגש שהוכן במקום וללא מרכיבים מלאכותיים….שווה להגיע ולטעום.אחר לגמרי מהחומוס במרכז הארץ..שווה ביקור בהחלט.

 18. אבו ראמי
  1 ביוני 2015 ב-23:39 //

  ביקרתי ביום שישי. החומוס היה מאוד מוצלח. הזמנתי חומוס עם טחינה בלי גרגרים ולדעתי עליתי על סוד ההכנה.
  יש לה טחינה מוכנה בטעם לא חמוץ אפילו קצת סתמי.
  היא מבשלת חומוס בסיר פטנט שיש לו גם מכסה שטוחן.
  אחרי הטחינה של החומוס היא מערבבת את החומוס החם מהסיר עם הטחינה המוכנה. הטמפרטורה של החומוס יורדת לאחר הערבוב וזהו. ככה מגישים, בלי שום תוספת.

 19. רשמים משישי האחרון:
  החומוס אלוהי. כמו של סעיד רק טיפה יותר טעים. המשאוושה של סעיד טעימה לי יותר. סה"כ סוהילה מקום חובה, במיוחד למי שרוצה דברים מעבר לחומוסיה.

2 טרקבקים ופינגבקים

 1. חומוס להמונים » לסוהילה באהבה
 2. מחשבות על תל אביב. | Likush.Com

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*