חדש בבלוג

הסביח של עובד

לא לגמרי קשור לחומוס, אבל שיהיה.
עזבתי לרגע את קערת החומוס שלי כדי להתייחס אל התופעה הזו שקרויה עובד (למעשה, נתקלתי במודעות גוגל שהופיעו בבלוג החומוס עצמו, והפנו לוידאו של עובד. הן הזכירו לי. עוד מופיעות בצדי העמודים מדי פעם).

קודם כל: עובד מכין סביח. זה לא באמת "סלט ביצה יותר חציל" כמו שהשלט אומר, אלא מאכל מסורתי שסבתות עיראקיות מכינות לנכדים בשבת בבוקר: ביצה חומה, חציל מטוגן, וכל מה שמתאים להוסיף לזה, בתוך פיתה. בעל הסביח המיתולוגי בפינת נגבה והרא"ה ברמת-גן, טוען שהמאכל קרוי על שמו. אם כי אני זוכר שקראו לו כך גם כשטעמתי מהמאכל בפעם הראשונה, בדוכן בשוק פרדס-כץ, לפני איזה 25 שנה – אז לא הייתי מתחייב על זה.

אין ויכוח על סוד ההצלחה של עובד: זה לא רק הטעם אלא גם השואו. זה לא רק שמדובר ב"מנה הטובה ביותר ביקום" כמו שהוא מקפיד להזכיר, אלא גם ואולי בעיקר בגלל "טקס החניכה" שהוא עושה לכל לקוח חדש. ולא פחות בגלל עצם היכולת הפנומנלית שלו, לזהות רבבות לקוחות גם אם לא היו אצלו שנים ולדעת מי חדש, מי וותיק ומי מזמן לא היה. וכמובן: "אצלנו לומדים גם טעם וגם שפה" – השואו של עובד בנוי על שפת הבצבוץ-חיצול-חימוס (אני אוכל את המנה עם דאבל-פס, לפעמים טיחון עליון, ותמיד עם איטום וכתר – תשאלו).

מה זה קשור לחומוס? קודם כל, יש חומוס במנה – כמובן שאם הוא לא היה תעשייתי אלא חומוס אמיתי וחם, זה היה משדרג את המנה. הייתה הופכת לא רק הטובה ביקום, אלא הטובה שבכל העולמות האפשריים. אבל הקשר האמיתי בין הסביח של עובד לחומוס טוב באשר הוא, טמון לדעתי במחויבות, ברצינות, במסירות. אני לא כל-כך אוהב את הפרסומות של חומוס צבר, אבל הם נגעו בנקודה: אהבה למה שאתה עושה היא העיקר. גם בסביח. במיוחד בחומוס.

22 תגובות על הסביח של עובד

 1. אכן מנה מופלאה.הביס הנפלא שנותנים בפיתה הרכה והכל נימוח בפה.זה מסוג המנות שאינך רוצה להכין לבד כי בטוח שלא תצליח להגיע לרמה של עובד.התורים האינסופיים לא יכולים לשקר..

 2. ראשית אם יזדמן לי להיות ליד הסביח של עובד אני אזמין מנה עם תיקו 2:2 בדרבי. אבל לצערי חוץ מהשואו של עובד, הסביח שלו לא מדהים. אני לא אוהב את הפיתות גומי שהו משתמש בהם וגם החצילים הפרוסים התעשייתים לא מוספים ארומה למנה הכי טובה ביקום.

  הסביח הכי טוב ואיכותי שניתן לאכול כיום, מוגש בדיזנגוף פינת פרישמן. למקום היסטוריה ארוכה
  שאולי אשמח לפרט פעם. אני מוכן להתערב עם כל אחד ראש בראש לגבי הסביח של פרישמן.

  שי

 3. Yes Frishman is best
  especially with the cheese

 4. אני חסיד של המתחרה: עובדיה. הוא נמצא בקינג ג'ורג' פינת רש"י, ומגיש סביח ממש טעים. הוא גם דואג להבהיר שהוא עובדיה ולא עובד עם השלט: "הוא שם, אני כאן" בתוספת חיצים להמחשה, כמקובל.
  לא צריך להרחיק עד גבעתיים בשביל סביח…

 5. זהו, שראיתי אך טרם הספיקותי. השאלה היא האם אתה מגיר מספיק טוב את עובד (המקורי…) כדי להשוות?

 6. התשובה לשאלה שלך היא לא. אני לא מכיר מספיק טוב את עובד המקורי. בכל זאת, זה מעבר לאיילון…
  כדי להשלים את התחקיר העיתונאי על הסביח של עובד, כדאי לך לבקר גם בפרישמן (שמעתי עליו רבות) וגם אצל עובדיה.

 7. הטריילר לסביח של עובד…היסטרי –

  http://www.heep.co.il/51-he/Heep.aspx?FileID=24837

 8. רק אתמול אכלתי אצל עובד, אחרי די הרבה זמן שלא עצרתי לידו, ואני עצוב לבשר לכם: החומוס במנה שלו מגעיל. פשוט דוחה. הרס לי את כל הכיף. אני לא חוזר לשם יותר. גם לחומוס תעשייתי יש גבולות.

 9. עם כל הכבוד לעובד על השפה, יש מנה טובה וטעימה בהרבה – סביח דה-לוקס, ביהודה הלוי ת"א (מול ארומה).

 10. עם כל הכבוד לעובד, ואין כבוד, לא רק שהמנה שלו לא הכי טובה ביקום, היא אפילו לא הכי טובה בדרום מערב גבעתיים. החצילים נוראיים, החומוס מזעזע ובאופן כללי הבנאדם מעצבן פלוס.
  אז למי שנהנה מהשואו המפוקפק, בבקשה, ולמי שמעוניין בסביח טוב, יש יותר טובים ממערב לאיילון וגם ממזרח. והכי חשוב, סביח זה לא פואה גרא, ודווקא בגלל זה כנראה שהסביח הכי טוב נמצא אצלכם במטבח.
  בתיאבון

 11. מוסיף להמלצות על "הסביח של פרישמן"…

 12. http://www.heep.co.il/heep/media/24837

  לינק עדכני ל"טריילר של עובד"

 13. לא יודעת מה איתכם..אבל יש סביח אחד שהוא ממש אבל ממש טוב.
  כשיוצא לי להגיע לאזור וגם במיוחד אני נוסעת
  לסביח השרון בהוד השרון,טעים, השירות מדהים …ממליצה בחוםם
  אתם לא תצטערו.

 14. עובד זה הסביח הכי טעים והכי מצחייק בארץ חחחחח… אני כל יום אצלו.. :]

 15. עוד לפני נגבה פינת הרואה. ברחוב עוזיאל בגינה ליד שדרות ירושלים היתה בוטקה עם מר סביח.

 16. הסביח של עובד בינוני כתמיד חזק ביחסי ציבור . עברתי בגבעתיים למוד נסיון מהפעמים הקודמות, פעמיים ,ביקשתי לבדוק אם דבר מה התחדש או שמדובר כתמיד בסביח בינוני . העדר התור אצל עובד היה סימן שכנראה דבר לא השתנה . שלמתי מחיר מופקע של 22 שח וקבלתי סביח ליגה ד' בהשואה לפרישמן או הרואה נגבה. ברואה נגבה התור מדבר בעד עצמו כמי שאוכל שם עוד כשהיו בלילי כלומר משנות ה60 למעט פעם אחת תמיד יש עוד אנשים ליד הדוכן אצל עובד כשהייתי ,שממה שמדברת בעד עצמה לפחות בשעות הבוקר. קיצר חיפשת סביח טוב לך לפרישמן לך לרואה נגבה . בזמנו המלצתי גם אצל אפי שנעלם.

 17. אין מה להשוות את הסביח של עובד לסביח פרישמן או סביח נגבה. מדובר בז'אנר נפרד שלא דומה למנות סביח אחרות וזה לגמרי עניין של טעם. את התור הארוך תמצא בשעות שבהן עובד עצמו נמצא, כלומר בערב.

 18. מדובר בסביח יחצ. אכלתי שם שלוש פעמים ותמיד קבלתי סביח מתחת לבינוני לטעמי.
  אני אוכל סביח בהרואה נגבה, בפרישמן, ואצל אפי אם קיים עדיין… השבוע גיליתי תגלית חדשה ברמת גן מול הפלאפל המיתולוגי באורדע פתח בחור צעיר חביב וחייכן סביח. הסביח טעים ועל כך מעיד התור ההולך וגדל. תמיד לא הבנתי איך בר"ג בירת הסביח אין סביח ברמה במרכז אז הנה הגיע. מחיר מנה פלוס שתיה 20 ש"ח. הוא מוכר גם פלאפל, שקשוקה ויתכן דברים נוספים. המלצה שלי לכו על הסביח. הפיתות יוצאות מחוממות על גבי סיר.

 19. הגהות בהמשך להודעה צ"ל "ואצל אפי אם קיים עדיין "הכונה לאפי במקום.במקום "ואצל אפי עם קיים עין"
  פלאפל צ"ל כמובן פלאפל

 20. הסביח של עובד הוא לא סביח יח"צ, אלא פשוט ז'אנר אחר. זה מוצר שונה מאד מהסביח הקלאסי של הראה-נגבה ברמת-גן, שהוא מקור ההשראה לרוב מנות הסביח האחרות.

  כמו שעובד מקפיד לומר לכל לקוח חדש (אם היית בעבר, אפילו לפני שנים, הוא יזכור אותך), בדוכן שלו "לומדים טעם ולומדים שפה". כלומר, זה נתון מראש שהטעם (והמרקם) שונה ושטקס הרכבת המנה הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה. חלק מזה זה הקסם האישי של עובד, אבל ברמה הכי פרקטית הוא מאפשר לך לקבל מנה כבקשתך שאת המרכיבים שלה, כמותם ומיקומם בפיתה אתה קובע. אבל הרבה לפני זה, הפיתה היא לא אותה פיתה, החצילים עוברים תהליך קצת שונה מאשר בסביחיות אחרות, וכו' – מתקבל משהו ששונה במובהק ממנות סביח אחרות. יש אנשים שאוהבים רק את הסביח הזה ויש אנשים שלא מבינים למה, וזה לגמרי עניין של טעם. מה שברור הוא שהמנה הזו בשיאה רק בערב כשעובד מכין אותה ולא אחד העובדים האחרים.

  תודה על הטיפ לגבי הסביחיה באורדע. תיבדק. שים לב שגם הרעיון של חימום הפיתות (למעשה – אידוי שלהן, כדי שיהיו גמישות ולא יתפרקו כשממלאים אותן עד גבול ההתפקעות) הגיע מעובד.

 21. אגב הסביח באורדע מוכר גם פלאפל וזו תחרות קשה לפלאפל המיתולוגי הוא ממוקם מולו. אני אישית מעדיף את הפלאפל המיתולוגי הגם שהפלאפל בסביח טוב אבל רבים קונים בסביח גם פלאפל וטוענים שהפלאפל מצוין. אני כאמור קונה שם סביח ובמיתוולגי פלאפל. איש איש וטעמו. ולגבי עובד אנסה להגיע בערב.

 22. בימיו הטובים פלאפל אורדע לא ראה ממטר אף פלאפל אחר ברדיוס של קילומטרים

2 טרקבקים ופינגבקים

 1. חומוס להמונים » סביח עובדיה, תל-אביב
 2. פלאפל אורדע. פיסה מעולם שאבד | חומוס להמונים

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*