חדש בבלוג

סרט חדש: "עשו חומוס, לא מלחמה"

בימים אלה עולה על האקרנים (בחו"ל) הסרט התיעודי הכי משמעותי שנעשה על חומוס עד היום, כנראה. צפו בטריילר.

“Hummus and chickpeas are a symbol of our common humanity… I want this movie to say ‘We have more in common than divides us’.”  Trevor Graham

מוקדם יותר השבוע, בפסטיבל הסרטים של מלבורן, התקיימה הצגת הבכורה של "עשו חומוס, לא מלחמה" (Make Hummus Not War).

"עשו חומוס, לא מלחמה"

"עשו חומוס, לא מלחמה". דף הפייסבוק החדש של הסרט.

זהו סרט דוקומנטרי בן 77 דקות, שצולם בישראל, בלבנון ובשטחים, ושעוסק בחומוס – מקורותיו, סיפורים שקשורים בו, יחסם של האנשים אליו. התרבות הפלאית שסביבו.

במילים אחרות: זו מין גירסה קולנועית של הבלוג הזה (כמובן, דרך עיניים אחרות) כך שבוודאי לא תופתעו אם אספר שגם אני מופיע בסרט.

היוצר, טרוור גראהם, הוא קולנוען אוסטרלי חובב חומוס שמאוהב בישראל. "מלחמת החומוס" שהתקיימה בין ישראל ולבנון בשנים האחרונות, הייתה הטריגר והיא גם הסיבה לשם, אבל מדובר בעיקר בתירוץ.

טרוור (אל תבלבלו עם מאמן האתלטיקה באותו שם), איש מקסים ומשעשע, עשה על החומוס "דוקטורט" רציני, והגיע למתכוני חומוס עתיקים ולתמונות נדירות של חומוסאים מראשית המאה הקודמת.

אז כן, הוא צילם המון אנשים עונים לשאלות כמו "של מי החומוס" ו"מי המציא את החומוס", אבל המסקנה שלו בעניין הזה היא די דומה למסקנה שלכם.

כמו רבים מאיתנו, גם הוא מאמין שיש בחומוס יותר מסך חלקיו (תקראו שוב את הציטוט בפתיחת הפוסט). בגלל זה, ואחרי שנחשפתי לכמה חומרים מהסרט במהלך ההפקה, אני חושד שזה הולך להיות הסרט הכי טוב שעשו עד היום על חומוס.

בימים הקרובים אמור האתר הרשמי לעלות לאוויר. בינתיים, ישנו דף הפייסבוק של הסרט, וישנו גם הטריילר הזה (הערת סיום אחרי שתצפו בו):

"עשו חומוס, לא מלחמה" צפוי מן הסתם להגיע לסינמטק / ספריית DVD / ערוץ המדע הקרוב למקום מגוריכם מתישהו בהמשך השנה או בשנה הבאה.

אני מניח שיהיו דרכים נוספות לראות אותו, וכשיהיו אעדכן כאן. בינתיים, אם טרם צפיתם בו, ישנו הסרט העברי הכי טוב שנעשה על חומוס: "היחידה לחקירות חומוס". תכל'ס – גם קצר יותר, גם בעברית, וגם כולל צדק חברתי.

2 תגובות על סרט חדש: "עשו חומוס, לא מלחמה"

  1. זהו אחי, הגיע הזמן לפרוש. הגעת לשיא.

  2. הסרט המלא כאן: https://youtu.be/j–7Zop8c3c

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*