חדש בבלוג

חומוס בולגרי אצל מאיר בלוינסקי

משלוח חדש של גרגרי חומוס איכותיים מהזן הבולגרי נחת אצל "גבאי", ספק הגרגרים הרשמי של הבלוג. שווה ביקור באופן כללי.

כמו שיודעים גולשי בלוג החומוס זה מכבר (וכמותם עוד כחצי מיליון מבקרים, בינתיים, בדף של מתכון החומוס שלנו), גרגר החומוס מהזן המכונה "בולגרי" נחשב על-ידי רבים כטוב ביותר להכנת ממרח חומוס.

חומוסיות רבות משתמשות בגרגרים מזנים אחרים, בעיקר בזן הדס הישראלי, שגם הכי קל להשיג אותו וגם מספק לחומוס טעם מתקתק וארומטי שיתרונותיו בצדו.

הגרגר הבולגרי, מצדו, הוא קטנטן ובעל קליפה דקיקה שמתפוררת בקלות בבישול ומאפשרת לקבל מרקם חלק במיוחד. יש לו טעם אציל ועדין, כזה שנותן את הכבוד הראוי לטחינה ועדיין שומר על נוכחות. לכן הוא גם השליט הבלתי מעורער של החומוס הגלילי.

את הגרגר הבולגרי, המיובא מטורקיה בדרך-כלל, ניתן לזהות בקלות לפי מידותיו הזעירות ופניו החלקים, עם הצבע הקרמי, הכהה מעט יותר מאחיו. למרות זאת, סוחרי קטניות נוהגים לא פעם למכור גרגרי הדס קטנים או גרגרים מזן זהבית (דומה להדס אך קטן יותר) בתור "בולגרי".

עשה לכם רב וקנה לך גרגר

גם כאשר מוצאים את הגרגר הנחשק, לא תמיד הוא טרי ובאיכות טובה. ברכישת קטניות, באופן כללי, כדאי לקיים את אמרת חז"ל ולעשות לכם רב – למצוא מקום שבו תדעו שמתייחסים ברצינות לעניין, ומתאמצים להביא לכם גרגרים איכותיים.

ה"רב" שלי הוא מאיר גבאי משוק לוינסקי. מלבד הכתובת המותאמת במיוחד לבלוג (נחלת בנימין 101, ממש ליד פינת רחוב לוינסקי), "גבאי" היא אחת החנויות החביבות עליי בשוק. גם בגלל מאיר שהוא סוג של צדיק נסתר וגם בגלל שיש כאן, במקום אחד, כמה מוצרים שאני רוכש בקביעות.

שקי הקטניות אצל גבאי בשוק לוינסקי

שקי הקטניות אצל גבאי בשוק לוינסקי.

מאיר, דור שני בשוק ואוצר של ידע קולינרי בפני עצמו, מבין לא רק בקטניות אלא גם באוכל איטלקי (ובאוכל בכלל), ואפשר למצוא אצלו חומרי גלם מצוינים אם אתם מחבבים גם את המטבח הזה, וגם לקבל עצות מועילות (טיפ: נסו להגיע באמצע השבוע, לא בשישי העמוס).

יש לו גם מבחר מצוין של פירות יבשים, תבלינים, ריבות, רטבים ושימורים, וכל דבר טוב שניתן לייבש, לבקבק או לצנצן – אבל קודם כל, הוא הספק שלי לחומוס ומוצריו. בכל זמן אפשר למצוא אצלו גרגרי חומוס באיכות טובה, 7-8 סוגים של טחינה, שמן זית טוב, צנוברים יפהפיים וכמון עוצמתי.

כמה צעדים ממנו, אפשר להשלים את הרכישה אצל שלמה הירקן, כולל פטרוזיליה מצוינת, לימונים עסיסיים, שום, בצלים ועגבניות (וב-15 המטרים שמפרידים בין שני אלה תמצאו את אלברט הספר ואת דוכן המיצים של רחמים, שגם הם שווים ביקור. וכמובן, על הפינה את קפה קאימאק המפורסם).

גבאי, נחלת בנימין 101 תל-אביב.

גבאי, נחלת בנימין 101 תל-אביב. שווה לבקר לא רק בשביל הבולגרי.

איפה עוד משיגים את הגרגר הבולגרי?

מלבד אצל גבאי, תוכלו למצוא חומוס בולגרי גם אצל "חבשוש", ברחוב החלוצים 18, מרחק שלוש דקות הליכה.

נתקלתי בגרגר הבולגרי, פה ושם, גם בשוק מחנה יהודה ובשוק הכרמל, אבל אני לא יודע לשחזר את שמות הסוחרים והחנויות. אם אתם יודעים או שנתקלתם בבולגרי במקומות נוספים, אנא ספרו על כך בתגובות.

36 תגובות על חומוס בולגרי אצל מאיר בלוינסקי

 1. החומוסאי
  30 בנובמבר 2013 ב-19:45 //

  בפעם הראשונה שקניתי חומוס בולגרי זה היה באיזה חנות בנצרת, אבל הגרגרים היו ישנים, חסרי טעם וקשים ומאוד התאכזבתי, פעם שנייה הייתה באיזה חנות במוסררה (הרובע המוסלמי של ירושלים העתיקה) והחומוס נראה כמו איזה הכלאה בין הדס לבולגרי והטעם היה כמו משהו באמצע והם הבחירה המועדפת עלי לחומוס ירושלמי אבל פחות טובים לחומוס גלילי.
  לבסוף הלכתי לחבשוש בלוינסקי וקניתי שם כמה קילו וזו היתה הפעם הראשונה אחרי מסע חיפושים ארוך שמצאתי חומוס בולגרי אמיתי ובאיכות טובה. אני שמח לשמוע שיש עוד אנשים שמוכרים אותו כי קשה למצוא אותו.
  בנוסף לכך שוק לוינסקי הוא סוג של גן עדן לאוהבי טחינה טובה, יש כמעט כל סוג אפשרי(טעמתי את כולן ולחומוס אל ארז הכי טובה) כולל אלה שקשה למצוא,
  גורם לי להצטער שאני לא גר ליד תל אביב…

 2. חבשוש גם כן אחלה. מתישהו נקדיש פוסט גם להם.

 3. אבו חומוס
  1 בדצמבר 2013 ב-07:09 //

  לאחר ניסיונות מרובים הגעתי למסקנה שההדס ולא הבולגרי מתאים לחומוס גלילי חלק וקטיפתי . בבולגרי יש גרעיניות מסוימת שמונעת את המרקם החלק.

 4. יש בולגרי גם בפיצוחי קליפורניה שבהמשך רחוב לוינסקי (יותר קרוב לפינת העליה מאשר לנחלת בנימין)

 5. קונה אצלו כל פעם שאני בשוק.. בן אדם זהב עם סחורה משובחת ומחירים שעושים חיוך

 6. יש גם חומוס בולגרי אצל תבליני חנניה בשוק הבוכרים בירושלים אני אישית קניתי שם כמה פעמים
  התגובות מהכנת החומוס לפי המתכון היו נהדרות…….

 7. בתור טבעוני הוא החנות הקבועה שלי בשוק, בתור מכור לקטניות גם כן.
  לפני כמה חודשים יומי, ממעדניית יום טוב ששאלתי אותו איפה לקנות קטניות בשוק הפנה אותי למאיר גבאי.
  אני כמה פעמים בשבוע שם קונה מכל הבא ליד, חולה גם על האורז הבסמטי וגם האורז הבסמטי המלא האוגני הנפלא.
  נתקלתי לפני כשבועיים בגרגרים האלה, מיד קניתי.
  יש לציין שהם עולים בטיבם על הגרגרים הטורקיים.

 8. מה המחיר לקילו בולגרי שמוכר גבאי

 9. קובי, עשרה שקלים.

 10. מחיר טוב והוגן.
  לפני כמה חודשים סוחר אחר בלוינסקי רצה 14 שח לקילו בולגרי שזה מחיר גניבה.
  יאמר לזכותם של "גבאי" שהמחירים שלהם יחסית לכמה סוחרים בלוינסקי תמיד היו הוגנים. לא רק בגרגרי חומוס, אלא גם במחירי הטחינה ועוד מוצרים שקניתי מהם. אני זוכר שהיה שם תמיד אדם מבוגר ועכשיו החליפו אותו חבר'ה צעירים.
  רק שימשיכו לשמור על אותה רמת מחירים טובה

 11. אבו חומוס.
  גם לזן הבולגרי יש שני סוגים- יש את הגודל הרגיל, ויש את הבולגרי הקטן (שנדיר למצוא בשווקים אלא רק אצל סיטונאי מזון. הוא נמכר במיוחד למסעדות) שבבישול הוא מתרכך מהר ולא צריך הרבה סודה לשתייה יחסית לבולגרי הרגיל שבאמת יותר עקשן וצורך יותר סודה לשתייה עד שמתרכך. הטעם והריח של הבולגרי הקטן יותר חזק ודומיננטי ולאחר הבישול הוא רך כמו חמאה, וללא קילוף של הקליפה הוא מגיע למרקם חלק ביותר כמו החומוס הגלילי. לכן גם הרבה מסעדות וחומוסיות בעיקר בנצרת והגליל משתמשים בו.

 12. אבו חומוס
  6 בדצמבר 2013 ב-06:50 //

  קובי
  האם אצל גבאי הנ"ל ניתן להשיג את הזן הבולגרי הקטן ?
  אינני יודע באיזה זן משתמשים בחומוסיות בגליל , אך מביקורי אצל עימאד ואל שיח בנצרת מאוד מאוד התאכזבתי.
  החומוס שלהם לא מתקרב אפילו לחומוס של אבו אדהם מכפר יסיף .
  בנוגע לסעיד : אין יציבות , כל פעם טעם אחר , לעתים מעולה , ולעתים גרוע .

 13. החומוסאי
  6 בדצמבר 2013 ב-10:05 //

  לאבו חומוס,
  לא יודע לגבי עימאד אבל אכלתי באל שייח והחומוס היה מאוד בינוני, ולא הצדיק את הכתרים שנקשרו לראשו: מדובר במין הכלאה מוזרה בין חומוס גלילי לחומוס ירושלמי שלא ממש מחליטה מה היא רוצה לומר.
  בסעיד אכלתי רק פעם אחת והחומוס היה לא משהו בכלל, עדין מאוד על גבול האנמי והתפל.
  עוד לא הייתי שם אבל השמועות לוחשות שאבו ניזאר בנצרת נחשב למשהו יוצא דופן…

 14. אבו חומוס.
  כן, לפי התמונה זה בולגרי קטן, ובמחיר של 10 שח אני הייתי קונה כמה קילו, כי זה באמת מחיר טוב.
  אגב, בשוק הכרמל יש מינימרקט ברחוב נחליאל מספר 3 או 1ב, ליד הבסטות של הירקות, שמוכר בולגרי רגיל שנראה טרי ומעולה ב12.80 שח לקילו.
  ואם בחומוסיות עסקינן, דווקא חומוס עימאד בכניסה לנצרת היה אחד הטובים שאכלתי, ויש לו גם שווארמה עגל מצויינת. חומוס אל שייח המפורסם לא התחברתי, כי הוא שם שום. מי שאוהב את החומוס גרגירי חמצמץ עם שום יאהב את אל שייח. רק תבקשו בלי שמן זית, אחרת הם מטביעים את החומוס עם שמן ואז אתה לא טועם חומוס בכלל.
  בירכא יש מסעדה בשם "בוקר טוב" שנמצאת בתחנת דלק(תחנת הדלק הראשונה מימין כשנכנסים לירכא). והחומוס שם מבחינתי מהטובים באזור הצפון וגם בארץ.

 15. אבו חומוס
  10 בדצמבר 2013 ב-07:18 //

  קובי
  חומוס עימאד דליל ומימי לטעמי , אל שייח כנ"ל , כנראה אנשי נצרת אוהבים כך את החומוס שלהם . בקשר ל"בוקר טוב" , ראיתי את השלט שלהם בתחנת הדלק בירכא , אולי אכנס לבדוק , אך כמה מאות מטרים משם נמצא אבו אדהם , וזה מצב בעייתי , לוותר על אבו אדהם קשה.

 16. אבו חומוס.
  אכלתי בכל כפר יסיף. חומוס "בוקר טוב" היה לי הכי טעים. מקסימום תיקח לך טעימה בקופסא ותמשיך לאבו אדהאם
  לגבי חומוס עימאד- הוא דליל כמו כל חומוס גלילי, אבל טעים ביותר. אם אני אוכל אצלו, אז אני משתדל לבוא ביום חול ולא סופ"ש שהוא מוצף בקהל, ואז הוא מכין כמויות ענק שגם יכול להשפיע על הטעם לרעה. בכלל מומלץ לאכול חומוס בימים רגילים ולא בסופי שבוע. בהרבה חומוסיות החומוס שהם מכינים בסופ"ש כשכל עם ישראל מציף את המסעדות, הרבה פחות טעים מאשר יום חול רגוע ופחות לחץ.

 17. אבו חומוס
  12 בדצמבר 2013 ב-14:34 //

  קובי
  כנראה חומוס כמו כל דבר בחיים זה שאלה של טעם , לא מתחבר לחומוס הנצרתי , המשחה הקטיפתית שחלוצה היה סעיד וממשיך דרכו אבו אדהם נמצאת גם אצל אבו מרון בחיפה , שווה בדיקה .

 18. חומוסאי בשרון
  14 בדצמבר 2013 ב-23:58 //

  חברים יש מי מכם שיודע היכן אפשר להשיג את הזן הבלוגרי (עדיפות קטן כמו שצריך) באזור השרון?

  סוחרי השוק בנתניה טוענים שזה הבולגרי אבל הוא לא זהה או לא במראה טרי כמו התמונה של הפוסט.

 19. אני מאוד אוהב את מאיר, שהוא גם נחמד, גם הגון, וגם נתן לי כמה עצות טובות. כשגרתי בפלורנטין הייתי מגיע אליו פעם בשבוע.

  בשוק הכרמל ראיתי היום חומוס בולגרי, אצל החבר'ה שאני לא יודע את שמם, ברחוב המקביל לשוק, בערך באותו גובה כמו חומוס הכרמל. אני חושב שהמחיר היה 12 או 14 לקילו – וזה לא מפתיע אותי כי אני לא מצאתי חנות תבלינים ואגוזים בשוק הכרמל במחירים כמו של מאיר. כחומוסואי מתחיל אין לי הרבה מידע על הזן או על האיכות. הטיפול בו דומה לטיפול בגרגרים "הרגילים"?

 20. חומוס בולגרי בכפר-סבא: היום הופעתי למצוא גרגרי חומוס בולגרי ב'בתבליני כוחלני', ויצמן 87, כפר סבא. אין לי ניסיון רב עם הזן הבולגרי, לכן לא אוכל להעיד על האיכות. המחיר – 10 ש"ח לקילו (כמו גם ההדס).

 21. מצאתי בלוינסקי 49 את הבולגרי המיוחד ב 7 שח
  וגם שם המוצרים מעולים וגם המחירים

 22. הופתעתי

 23. אני משתמש בבולגרי להכנת חומוס בלבד,קונה אותו בחולון ב8 רח׳ אילת 70

 24. ליסאי חנן
  3 במאי 2014 ב-12:22 //

  תבליני לוי יד שוק הכרמל רחוב יום טוב או שם טוב כדאי לנסות נחמדים אדיבים וזולים

 25. הזן הבולגרי נמצא במחנה יהודה בשוק העירקי לאלה שמחפשים..

 26. מישהו יש מעט מידע על גרגירי חומוס (וזנים) באיזור חיפה ?
  ניסיתי כמה וכמה חנויות בשוק תלפיות (גם הדס, וגם בולגרי) והם היו ישנים ועקשנים ולא התרככו כלל. גם הטעם היה די "flat" ולא עשיר. ניסיתי חומוס בלאדי (כך כינו אותו) מחנות תבלינים בנצרת שהיה דווקא מוצלח מאוד בטעם אך קשה לריכוך.
  מישהו מכיר מקום טוב לקניית גרגירים איכותיים בחיפה ?
  תודה !!!

 27. חיפאי, איך אתה לא מכיר את שוק ואדי ניסנאס? יש שתי חנויות בואדי ניסנאס שמוכרות חומוס הדס וגם בולגרי שמבחינתי הוא מעולה לחומוס. כשעולים מהכיכר הראשית לכיוון פלאפל הזקנים יש רחוב עם כל מיני חנויות מזון. יש שם חנות ירקות וליד חנות הירקות יש חנות שמוכרים קטניות ו תבלינים בתפזורת. השנייה נמצאת בסמטה ליד פלאפל הזקנים. כמה מטרים אחרי הזקנים יש מצד שמאל סמטה שמחברת לשוק. יש חנות קטנה שפתוחה עד שעה אחת שמוכרת חומוס בולגרי. לגבי ריכוך, על כל קילו חומוס יבש כף שטוחה של סודה לשתייה או שקית של אבקת אפייה. מומלץ להשרות את החומוס לפחות 12 שעות.

 28. חיפאי
  2 במרץ 2015 ב-13:12 //

  היי קובי,
  תודה על העזרה. את האמת לא ניסיתי עדיין חומוס מהשוק בניסנאס. מכיר את החנות השניה שאתה מדבר עליה (מוכר קפה מעולה), אנסה את הבולגרי שלו. את הראשונה לא הצלחתי להבין איפה זה. יש הרבה חנויות שמוכרות ירקות ברחוב הראשי של השוק שם.
  לגבי הריכוך – אני גם משרה 24 שעות (החלפת מים וניקוי אגרסיבי) וגם מוסיף סודה לשתיה למרות שיש לי סיר לחץ ושאני לא מתלהב מהתוספת הזו.
  שוב- תודה!

 29. חיפאי, החנות הראשונה זה ברחוב חורי ליד שדרות הציונות, מול האיטליז. כשאתה עולה מהכיכר ועובר את חנות הכנאפה, הרחוב הראשון זה חורי. אתה פונה ימינה, היא נמצאת קרוב לשדרות הציונות צמוד לחנות ירקות. הוא מוכר גם בולגרי וגם הדס.
  אגב, היום עברתי אצל מאיר בלוינסקי, הוא מוכר את הבולגרי ב7 שח לקילו- מחיר הכי זול שנתקלתי

 30. מה השם של הזן הבולגרי באנגלית? מה השם של הזן בכללי..

 31. איך מזהים גרגרי חומוס ישנים?

 32. שלום! תוכלו להגיד לי אולי איך מוצאים את הגרגר הבולגרי באירופה או בטורקיה? איך קוראים לזה? אני גרה בשבגיה ולא מצליחה למצוא!! עזרה בבקשה?

 33. היום הייתי אצלם וראיתי שהם התחילו למכור את טחינה עייש המשובחת. בנוסף לאל ג'מאל, היונה ואל ארז המצוינות שנמכרות אצלם במחירים הוגנים יחסית.

 34. מצאתי בחנות של יהודי אתיופיה המכנים אותו חומוס אתיופי

 35. מה שמכונה "חומוס אתיופי" זה במקור כנראה זן מקומי ("בלדי") מאתיופיה, שהוא גם כן קטן מאד. "הבולגרי" הוא זן שקל יותר להשיג פה וכמו רוב הקטניות האחרות הוא מיובא מטורקיה.

 36. חומוס בולגרי ניתן להשיג אצל אלמוג הרצל פינת זבוטינסקי ברמת גן וגם הדס וזנים נוספים

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*