חדש בבלוג

ארה"ב: חשש להמצאות חיידקי ליסטריה במוצרי חומוס של Sabra

30 אלף קופסאות חומוס הוסרו מהמדפים בארה"ב ערב החג, מחשש לזיהום מסוכן בחיידקי ליסטריה. ומה קורה בתחום זה בישראל? 

חברת סברה (Sabra) האמריקנית הודיעה מוקדם יותר השבוע על איסוף (recall) של 30,000 קופסאות חומוס מתוצרתה, מחשש שהם מכילים חיידקי ליסטריה, כך פרסם ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני).

Hummus Sabra

Sabra, בבעלות משותפת של פפסיקו ושטראוס ("חומוס אחלה"), החליטה לבצע את האיסוף (בהחזר מלא ללקוחות) אחרי בדיקה שגרתית של רשויות הבריאות במדינת מישיגן, בה נתגלו החיידקים בקופסאות 250 גרם של המוצר Classic Hummus מתוצרתה.

ליסטריה מונוציטוגנס (Listeria monocytogenes) הוא הזן של החיידק שתוקף בני אדם, לרוב נשים הרות, תינוקות צעירים, קשישים ואנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה.

הדבקות בחיידק הזה היא נדירה יחסית, אך כשהיא מתרחשת היא עלולה להיות קטלנית – שיעור התמותה עומד על כ-20% (לשם השוואה, שיעור התמותה מסלמונלה הוא כ-1%). הנדבקים עלולים לפתח זיהום מערכתי, הרעלת דם או דלקת קרום המוח. במקרים השכיחים יותר, ההדבקות תכלול תסמיני שפעת וקלקול קיבה.

חיידקי הליסטריה לא שורדים פיסטור או בישול, אך הם עלולים לזהם מזון מפוסטר או מבושל, מהחי או מהצומח, כאשר אין הקפדה מספקת על חיטוי המשטחים עמם הוא בא במגע.

פרשנות: לא מקרה ראשון ולא הגרוע ביותר

כדי להכניס את הדברים לפרופורציה – במונחים אמריקניים 30 אלף יחידות של חומוס בקופסא הן כמות מזערית. על-פי שטראוס, מדובר בכפרומיל מהחומוס ש-Sabra מייצרת בחודש. הצרכן הישראלי צורך ביום ממוצע כמות גדולה פי עשרה של חומוס מקופסא.

מי שעקב אחרי הפרסומים, יודע שזה לא המקרה הראשון מסוגו ובוודאי שלא הגרוע ביותר. המקרה הכי המפורסם, כנראה, הוא זה שבו נדבקו וחלו 72 אמריקנים ו-16 מהם מתו, כתוצאה מאכילת מלונים. במקרה מפורסם בישראל (2009) הוסרו מהמדפים מוצרים רבים של המותג מעדנות (של סנפרוסט שבבעלות תנובה).

מקרים פחות ידועים של זיהומי ליסטריה מהשנים האחרונות היו בחטיפי קליק של יוניליוור, בנקניקים ונקניקיות של טירת צבי (תנובה) והוד חפר, פסטרמה של עוף טוב (תנובה), מוצרי סלמון של אלדג ודלידג (נטו), מוצרי תבשיל כפרי של חברת טבעול (אסם).

בין המקרים הבולטים של זיהומי ליסטריה בסלטים: ערב יום-העצמאות שעבר באחד ממוצרי החומוס של סלטי מיקי; ביוני האחרון במוצרי "יד המלך" של פרי גליל; ב-2012 נתגלו חיידקי ליסטריה בסלט חומוס ממותג הבית של שופרסל.

 

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*