חדש בבלוג

כלבוטק, גינת, חומוס, קוליפורמים

כן, ממש בדקה התשעים – רוצו לראות את תוכנית כלבוטק (ערוץ 2, 21:00) ובה התחקיר החדש על מצב החיידקים הצואתיים בחומוסיות. אחרי זה תחזרו לכאן כדי לקבל קצת פרופורציות.

כדאי לקרוא את הפוסט שפרסמנו כאן בעבר על הקוליפורמים.

בגדול: עניין החיידקים בחומוס הוא שטות גמורה. חומוס הוא מאכל פחות מועד לפורענות מרוב הדברים שאתם יכולים לאכול בחוץ – בעיקר אם משווים למזון מהחי. החיידקים שיכולים להגיע מבשר, דגים או כל דבר שיש בו ביצים – ובמיוחד מיונז – הם הרבה יותר מסוכנים.

מה בכל זאת העניין עם החומוס? אולי זה שלעיתים קרובות ערבים מכינים אותו, והם – כידוע – מסוגלים להכל. אולי בגלל שזה מאכל זול, שמוגש בלי מפית בד שאפשר להניח על הברכיים ובלי תפריט אלכוהול. בכל אופן, ההצלחה של תחקירי החומוס לעורר פחדים קמאיים מוכיחה שרפי גינת הוא גאון בפופוליזם, ויודע להביא רייטינג מטורף (אפילו אני עזרתי לו). היא לא מעידה שום דבר על החומוס, שסטטיסטית הסיכוי שלכם לקבל ממנו הרעלה הרבה יותר קטן מאשר סושי.

היו תקופות שתחקירי חומוס כלבוטקיים היו גורמים לאנשים להדיר את רגליהם מהחומוסיות. מדי פעם היו מתפרסמות כתבות נגדיות, שהסבירו כמה החומוס בריא ונהדר, ואז היו ההמונים שועטים אל החומוסיות. חומוסאים אמיתיים יודעים את האמת, יודעים שזה שטויות. חומוסאים אמיתיים ילכו לאכול חומוס בזמן הקרוב, יותר מהרגיל, כדי לתמוך בתעשייה הכי בריאה, טעימה ועם אנרגיות טובות בישראל.

38 תגובות על כלבוטק, גינת, חומוס, קוליפורמים

 1. אבו חסן, פרג' והמסעדה הלבנונית
  שלום ולא להתראות

 2. בתוכנית של רפי גינת צפיתי בעודי מתענג על חומוס פול טייק אוויי מהסניף הרמת הגני של פינתי…
  הממצאים אולי קצת מרתיעים (במיוחד לגבי אבו חסן, המסעדה אותה אני פוקד בקביעות), אבל אני לא מתכוון להדיר רגליי מאף אחת מהחומוסיות הנ"ל. לא פעם ולא פעמיים סבלתי מבעיות וכאבים שנגרמו עקב ארוחה במסעדה כזו או אחרת, אך מעולם לא היה מעורב חומוס בסיפור… אלא רק בשרים

 3. לחומוס עם ממצאי קולי שווה חרא אין מצב להתקרב אליו ..וגם שהטעם שלו חמצמץ
  אין פיקוח של משרד הבריאות על חומוסיות ..וזה נדרש כמו כול מאכל אחר.

 4. הבעייה המתודולגית הבסיסית של התחקיר היא שמכל חומוסיה
  נלקחה דגימה אחד ביום אחד. כל מדען יודע שעל מנת לקבל תוצאות
  רציניות צריך לידגום לפחות 3 פעמים. מבחינה סטטיסטית, צריך לפחות 10
  פעמים. אולי באותו יום היה משהוא חריג ? אולי היתה בעיה בבדיקה ?

  בקיצור, לא רציני.

 5. פספסתי את התוכנית. מה היה? – אל תדאגו אני מבטיח להמשיך לאכול חומוס באותו קצב שאכלתי אותו עד היום (בכל הזדמנות).

 6. Abbu Rani Fan Club Band
  30 באוקטובר 2008 ב-00:44 //

  ידוע שחומוס מתקלקל מהר – תוך יום יומיים, אפילו במקרר (אלא אם כן דוחפים לו מלא חומרים משמרים כמו בחומוס במרכולים, ימ"ש). האם יכול להיות שהכלבוטקים פשוט לקחו חומוס, שמו אותו בצד לכמה ימים ורק אז בדקוהו?

  בכל אופן, מאז שרפי גינת קרא להפציץ בתי ספר לבנוניים מעל דפי עיתונו לשעבר, כולם יודעים שהוא לא רק פופוליסט, אלא גם לא לגמרי שפוי

  עם זאת, למען האנשים שלא צפו בתוכנית (=אני) – הייתי שמח לשמוע אילו חומוסיות נבדקו, ומה היו הממצאים

 7. רפי גינת הוא אלוף העולם בהתעללות ברמאים קטנים, ועסקים חלשים. מעניין אם היה עושה את אותה בדיקה במסעדות יוקרה, כמו מסעדת רפאל בה הוא יושב בקביעות, או סתם רשתות מזון מהיר עם תקציב פרסום (מישהו אמר מפרסמים של ערוץ 2??)

  ראיתי אתמול את התחקיר, שמבחינתי סימן עוד הדרדרות בתפקוד של כלבי השמירה המקומיים (ולא, מבחינתי גינת הוא לא כלב שמירה – הוא כלב תקיפה. ההדרדרות היא של אנשי ערוץ 2 בכלל ורשת בפרט, ששוב לא ניצלו את האחריות שלהם למנוע תוכניות מצערות כאלה). מה יהיה הסוף?

 8. למביני עניין, חומוס נחמני בת"א. עזבו אתכם מכל הג'אנק של אבו חסן, שוקרי, רמזי וכל השאר…

 9. אבו חומוס
  30 באוקטובר 2008 ב-11:25 //

  כפי שכתבו לפני בדיקה אמיתית עושים עם 10 דגימות . לקחו חומוס בצידנית מעכו למרכז הארץ חלפו שעות. בודאי שהחומוס מתקלקל . הזמן שעובר הורג את החומוס יש לו תהליך התחמצות טבעי גם בקרור . זו לא בדיקה רצינית .

 10. 1. אין לי טלויזיה
  2. אני הולך לצהרים בחומוס אבו-דאבי
  בתאבון לכולם

 11. נער הייתי וגם זקנתי ולא שמעתי מימיי על הרעלת מזון המונית בחומוסיה כלשהי. עיקר הבעיות מתגלות בסלטים המכילים ביצים (סלמונלה) או מיונז, ובעיקר מיני בשרים (שווארמה בירדן ובנצרת) ודגים. ככלל, שמן הזית כתוסף הכרחי לחומוס משמש כמשמר ומגן טבעי. קצת חריף הורג כל חיידק קולי ברדיוס הצלחת.

  נראה כי רפי גינת נוטר טינה לשורשיו כרפאל ג'נאח ומנסה להסתפח לחיוורי העור המעדיפים פיסת דג נא עטופה באורז דביק ואצה מסרחת. מעניין למה הוא לא מעז לבדוק מעבדתית את תבשילי המסעדות בהן הוא מדשן את כרסו התופחת כהריון מחוץ לרחם. לפחות באחת מהן הנחשבת להכי-הכי באלפיון העליון (מבחינת אם אני שם אני קיים בתודעת החבר'ה) חטפתי בביקור הראשון והאחרון קילקול קיבה ושילשולים ליומיים.

 12. קודם כל שתדעו שמאז הפרומו לא אכלתי חומוס רציתי לדעת היכן המקומות המדוברים!! קצת מוזר לקרוא את שכתבתם.. ברור שבכל מאכל יכולים להיות חיידקים יש מאכלים רגישים יותר או פחות, אבל עם כל הכבוד חומוס הפך להיות מאכל מאוד פופולרי בארץ ואני דווקא שמחה שזה נעשה החטא של גינת שדגם רק פעם אחת ולצערי לא בדק פעמיים שלוש כדי לדעת אם זה "דפוס" או חריגה. כאחת שמכורה לחומוס ובעברי אף התפרנסתי מכך יכולה להעיד כי לא צריכה להיות בעיה אם החומוס טרי והכנתו בכלים נקיים ובידיים נקיות. ההכנה של החומוס פשוטה אך רגישה מאוד. אני אישית מעדיפה מקומות נקיים ואסטטיים גם אםזה רק חומוס!!!

 13. פופוליזם או לא,

  הממצאים שהתגלו בבדיקה כלבוטק מדאיגים מאוד,
  (מצחיק שאחת החומוסיות האשימה את הפטרוזיליה בדבר..)

  לפחות ברמלה הם לא בדקו..
  כך שכאילו הכל בסדר.

 14. יונתן אורלב
  30 באוקטובר 2008 ב-15:34 //

  לצערי לא ראיתי את התוכנית.

  האם יש סיכוי שתפרסמו את הממצאים?

 15. יא שוקי, איך "יותר מהרגיל"? אמנם ניסיתי לשכנע את זוגתי שלהחליף בין המשוושות של אבו-אדהם, אבו-דאבי, והמשוושה-בפינסקר, החומוס-פול בשלמה ודורון, והחומוס של אשכרה בשנקין זה נקרא "גיוון" – אבל עדיין בפעם החמישית באותו שבוע היא מראה סימני עייפות, והניסיון השישי נגמר בלטגן טופו חריף בפלפלים. עם כל הסולידריות לענף, נראה לי שאנחנו נסתפק בשמירת הסטטוס-קוו.

  בברכת "וכאשר וענונו כן ירבה וכן יפרוץ"
  אורי

 16. רציתי לשאול אם דני חומוס שנמצא בשוק הפשפשים נקי מחידקיים קוליפורמים?

 17. היום אכלתי מסבחה באבו חסן והתענגתי מכל ביס וניגוב…..
  לא לוקח את התוצאות כמדגם מייצג בדיוק כמו שלא התרגשתי מהעליהום על טיב טעם….גם אז אף אחד לא בדק להשוואה את הרשתות הגדולות והמפורסמות.
  חומוסייה שבמשך כל כך הרבה שנים מכינה חומוס בתחלופה כזו גדולה ופופולרית גם בקרב הציבור המקומי היא בעיני חומוסיה שבטוח לאכול בה.

 18. אני בנאדם עם בטן מאוד רגישה, אם משהו לא טוב בחומוס אני מרגיש את זה טוב מאוד באותו יום או יום אחרי זה.

  אני לא אגיד שכל ביקור בחומוסיה הסתיים בשלום, אבל בגדול בדרך כלל אני לא נתקל בשום בעיות בחומוסיות.

  לעומת זאת הפסקתי לקנות ממקומות שמוכרים שניצל בבגאט, אמנם לא יפה להכליל אבל גם לא יפה לגרום לי לכאלו כאבי בטן נוראיים. כדאי גם לעשות בדיקה לקפטריות בבתי ספר ומכללות, בעיקרון כל המקומות שצריכים לעמוד במכרז כדי לפתוח קיוסק הם מבחינתי חשודים (מי שמציע את המחירים הנמוכים הוא הזוכה)

  לחמוסיות אני אמשיך ללכת בלי חשש.

 19. חומוס בן מוסא
  31 באוקטובר 2008 ב-13:14 //

  ישנו צורך כמעט קיומי לעשות סדר בדברים . כאחד שחפץ מאוד להוציא את החומוס שלו לאור (בעוד כחדשיים) חשוב מאוד לומר: חומוס שהוכן מראש בבוקר מוקדם חייב להגמר או להזרק בסוף כל יום.
  אם החומוס יושב על הדלפק הוא יחמיץ תוך 3-4 שעות ולא יהיה ראוי למאכל. כמו כן ההשריה שלו חייבת להתבצע במים נקיים (עדיף מסוננים) לאחר שטיפה מסיבית ביותר במים זורמים.
  וניקיון חברה חשוב מאוד שהמקום יהיה נקי. סכו"ם צלחות כוסות שולחנות וכסאות והסביבה של בית העסק כל דבר יכול להעביר חיידקים אפילו לחיצת יד או ברז של שירותים.
  בקיצור צריך יותר מקרנף עם זקן בשביל להוציא אותנו מהחומוס .
  תהיו חזקים הגרגירים מאחורינו תמיד.

 20. היום בצהריים עברתי דרך פרג' שקיבל ביקורת שלילית היה ריק לחלוטין, השכן הצמוד אבו שאקר שלא נבדק היה מפוצץ.
  אכלתי חומוס משובח ונדיב אצל אבו יוסף.

 21. במיונז אין שום סכנה בכלל. מיונז (תעשייתי) לא עושים מביצים. אלא מאבקת ביצים. החרא הזה לא מתקלקל. הוא גם מבטיח שלא יהיה לזבל שאתם אוכלים טעם של מיונז אמיתי.

 22. מלך הפזם
  1 בנובמבר 2008 ב-14:25 //

  מוסא – מסכים איתך. שיהיה בהצלחה עם החומוס ותדאג לשתף בפרטים כשיהיה רלוונטי.

 23. כמה חבל שתגובתי הארוכה נמחקה.

  מעניין, מר גלילי…

  התחלת לנקוט במדיניות סתימת פיות ?

  יפה לך, כנראה שהקוליפורמים עלו לך לראש.

 24. טוב…לא שמתי לב שהתגובה בעצם קיימת אך טרם אושרה כך ש…אפשר להתעלם מהתגובה האחרונה 🙂

 25. אהרן קיש
  2 בנובמבר 2008 ב-11:16 //

  מוקי – זאת הסיטואציה הקבועה ברחוב, בלי שום קשר לרפי גינת. תמיד פרג' שומם ומטר וחצי לידו יש אווירת משתה אורגיאסטית והמונית אצל אום שאקר, הנדיבה באדם. אני באופן אישי תמיד משתדל לנסות את פרג' אם אני כבר באזור, וכל פעם אני נשבה מחדש בקסמיה… שוקי, אולי כבר תבקרו אותה??

 26. חבל שמנהל האתר לא מפרסם תגובות שאינו עומדות בקנה אחד עם קו מחשבתו.

 27. העניין הוא שאום/אבו שאקר זה לא בדיוק החומוסיה הקלאסית
  החומוס שם בינוני מינוס ובעצם כל העניין זה הבורגול במיה והטבולה שהם שמים לך על השולחן. מה שנחמד זה הסה"כ הכולל שעולה לשולחן וכמובן הישיבה על המדרכה.
  אם יש חומוס טוב אז הוא אצל אבו יוסף וגם במשקל במכולת ברחוב ח'ורי פינת שחאדה

 28. מכיוון שהקלטתי את התוכנית עבור הבן שלי, הסתכלתי פעם נוספת על ההקלטה כי הבריק לי שהיה שם משהו חשוד.
  ואכן, כצפוי, החומוס שרואים שנלקח מאחד הדלפקים בקופסת הפלסטיק השקופה, היה מורכב משכבת גרגרים (ככל הנראה חמה) בתחתית, ומעליה משחת החומוס. את זה הכניסו לצידנית עם קרחומים וקרח.
  רק מה, כמובן שהגרגרים החמים המשיכו לחמם את החומוס הטחון שמעליהם, מתכון בדוק להתרבות חיידקים היסטרית! לא יעזור כאן הקרח, הריבוי הטבעי יווצר בשכבה בין הגרגרים החמים לבין החומוס הטחון בכל מקרא, אלא אם כן היו עושים הקפאה מהירה של כל הקופסא כמו שעושים בירקות מוקפאים, מה שכמובן לא עשו כאן.
  אז האשמה היא לא בחומוסיות, ולא במעבדה, אלא בלוקחי הדוגמאות ומשלחיהן. לא ברור מהכתבה מי היה אחראי לשלב זה שבוצע כה גרוע.
  בחומוס פרג' בחיפה לדוגמא, שאני אוכל בו כבר עשרים שנה ויותר, מקפידים לשאול אותך כשמבקשים חומוס הביתה האם הולכים לאכול אותו מייד. אם לא, הם מתעקשים תמיד להפריד בין הגרגרים החמים לבין המשחה הקרה, ולשים אותם בשתי קופסאות נפרדות.

 29. ביום רביעי שעבר אכלתי אצל סעיד בעכו.
  הם לא הגישו לשולחן פטרוזיליה למרבה הפליאה – והתשובה לא איחרה לבוא בתוכנית כולבוטק.
  כמובן שהחומוס ישב טוב בבטן…
  חוץ מזה, ביום שישי הספקתי לאכול באבו חסן בשבטי ישראל והיה סבבה, והיום בחומוס נחמני שגם הוא לא פראייר.

 30. בתור משתמש ותיק בבלוג הזה-
  אני חייב לשאול.

  מה הקטע עם ערבים?
  בתקווה שזה נאמר בציניות על הגזענות הישראלית,
  אחרת….

  לא, לא אתנתק מהבלוג, הוא נהדר בעיני.

 31. עודד – באמת נראה לך שאני אירק לצלחת החומוס ממנה אני אוכל? החומוסיות הערביות בדרך-כלל טובות מהישראליות ולרוב גם בריא יותר לאכול בהן, עד כמה שהניסיון שלי משקף. אני לא קונה את התחקיר של כלבוטק וחושב שהוא פונה למקומות מאד פרימיטיביים במוחם של הצופים.

 32. מסעדת אבו יא יא – החומוסייה הכי טובה בארץ ללא עוררין . מבשלים
  מהבוקר עם הלב ולכן זה נגמר מהר , מי שלא היה לא יכול להאמין …… אבו שוקרי
  ואבו נאבי לא מגיעים לקרסולים …

  רוצו במיוחד למי שיש דודה קשה במיוחד

  נמצא באם הדרך – בצמוד לוויטקין … בדרך לחייפה או בחזרה לתל אביב ..
  דש" לאבו או ליא יא …

 33. היי במבי – כבר יש פה Bambi אחד…

 34. אמנם הכתבה היתה מפומפמת בפרומאים ובלאגן אבל עדיין אין ספק שחומוס זה דבר רגיש וידוע שהוא מחמיץ ומפתח חיידקים מהר מאוד.
  צריך לאכול מיד כשמכינים ועדיף להכין בבית.
  מנסיוני כעובד מטבח במספר מסעדות (אמנם לא של חומוס) אני מכיר מקרוב את התופעה.. הטבחים ועובדי המטבח, גם אם הם עובדים עם כפפות על הידים, עדיין נכנסים לשירותים עם כפפות, מעשנים סיגריות עם הכפפות ולעיתים גם עובדים בלי כפפות כלל.
  אם משרד הבריאות מכניסים מצלמות לעסקי האוכל בישראל, לדעתי היו סוגרים קרוב ל 90 אחוז מהם.
  ואני בטוח שיש כאלה שיגידו שזה שטויות וכו', אבל מי מכם שעבד פעם בעסקי המזון יודע כך הדברים, ואם לא מכיר, שישאל את הבן של השכן , שעובד שם בתור שליח או מצלר.

 35. הדיון הזה הזכיר לי קטע וידיאו שמנסה לעשות לאלכוהול מה שגינת אוהב לעשות לחומוס :

 36. המחפף בהשרייה
  10 בדצמבר 2008 ב-23:50 //

  באיחור מסוים אני רוצה להוסיף תיאוריה משלי: אני מתקשה להאמין שבחומוסיות כמו אבו-אדהם ואבו-חסן, שזרימת הלקוחות בהם היסטרית, בכלל יש לחומוס מספיק זמן לעמוד, להחמיץ ולהצמיח אוכלוסיית חיידקים משגשגת. לדעתי, מה שקרה הוא כזה: כשאתה לוקח חומוס הביתה, בדרך כלל מי שיארוז לך אותו זה הקופאי. הקופאי, מה לעשות, מתעסק כל היום עם מטבעות, שטרות.. עם כסף. וכסף מחליף המון ידיים. וידיים, בואו לא נדחיק את זה, נתחבות לא אחת עמוק בין צמד פלחי התחת. כך, וזאת התיאוריה הלא מבוססת שלי, מגיע החרא הקוליפורמי לחומוס הזך והנקי והלגמרי טרי של כל חומוסיות העל.
  כלומר, בעלי החומוסיות רק צריכים להקפיד שעובדי הקופה, ובכלל כל העובדים, ישמרו על הגיינה ושתהיה הפרדת רשויות בין מי שמתעסק עם הקופה למי שנוגע בקודש הקודשים החומוסאי.
  אחלה בלוג, אגב.

 37. אני חטפתי כאבי בטן מהסניף השלישי של אבו חסן, זה שנבדק והיה אסור למאכל אדם. כלבוטק צדקו.

1 טרקבקים ופינגבקים

 1. חומוס להמונים » בעלי אבו אדהם תובעים את כלבוטק

השאר תגובה