חדש בבלוג

מחקר: בכרמל אכלו פול לפני 14 אלף שנה

שוכני המערות של הכרמל אכלו פול בר כבר לפני 14 אלף שנה, אלפי שנים לפי ביות החיטה – כך לפי מחקר חדש של חוקרים ממכון ויצמן ואוניברסטית חיפה.

פרסום ראשון: 31.12.2016
עדכון אחרון: 20.6.2019

ארבעה זרעי פול שנתגלו לאחרונה באתר הארכיאולוגי מערת הנחל שבמערב הכרמל, תוארכו על-ידי החוקרים כבני 14 אלף שנה, כך דיווח עידו אפרתי בעיתון הארץ בשבוע שעבר (הפרסום המקורי ב-Nature, בחודש שעבר).

לפני כשנה כבר פרסמנו כאן תוצאות של מחקר קודם, שמצא שבגליל המערבי בייתו פול, חומוס, אפונה ועדשים כבר בסוף האלף התשיעי לפנה"ס, כלומר לפני יותר מ-10,000 שנה. לשם השוואה, העדויות המוקדמות ביותר לקיום חיטה מבויתת הן מלפני כ-9,500 שנה.

 

מערת הנחל. האתר בו נתגלו זרעי הפול הפרהיסטוריים. צילום: ראובן ישורון (CC-by-AA3)

הפעם מדובר ב"אב הבר" של הפול (כמו אם החיטה שמצא אהרון אהרונסון), זן לא-מבוית שנאכל על ידי ציידים-לקטים שוכני מערות מהתרבות הנאטופית, בני התקופה האפיפליאוליתית.

המחקר החדש שהתבסס על מתודולוגיה דומה, נערך על-ידי ד"ר ולנטינה קרקוטה ממכון ויצמן, בשיתוף עם ד"ר ראובן ישורון, פרופ' מינה עברון, ופרופ' דניאל קאופמן מאוניברסיטת חיפה. החוקרים ביצעו תארוך פחמן-14 לזרעי פול שנמצאו באתר העתיקות, ומצאו שהם עתיקים בכ-4000 שנה מהפול המבויית שנמצא בגליל המערבי.

זהו האתר השני בסך-הכל שבו נתגלו עד היום שרידים בוטניים של בני התרבות הנאטופית. בתל אבו הוריירה שבסוריה, כבר נתגלו זרעי שיפון וחיטת בר, לצד עדויות לאכילת בקר, כבשים, צבאים, ארנבות, שועלים ועופות. אבל האתר הנאטופי הסורי צעיר ממערת הנחל שבכרמל בלפחות 2500 שנה.

בסרטון: מבט תלת-ממדי באחד מזרעי הפול שנתגלו במערכת הנחל.

3 תגובות על מחקר: בכרמל אכלו פול לפני 14 אלף שנה

  1. הם באמת זכאים לתואר "חומוס פול המקורי"

  2. רק לא לשכוח שע"פ התנ"ך העולם קיים 5784 שנה
    יש הרבה הסברים מדעיים לגבי הממצאים המרתקים
    אבל בכל אופן שאפו לפול!

  3. ראשית, לא לפי התנ"ך אלא לפי התלמוד הבבלי (מסכת עבודה זרה). שנית, התורה היא לא ספר מדע וגם בתלמוד יש לא מעט טענות לגבי הטבע שהמדע הפריך, וזו לא בעיה. אין צורך ליישב בין ספרי מצוות למדע כמו שאין צורך ליישב בין אמנות למדע.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*