חדש בבלוג

חומוס אוגנדה תל-אביב

אוגנדה, החומוסייה שבפאתי מתחם בית רומנו בדרום תל-אביב, היא מקום עם אוכל טוב ואווירה מיוחדת, שמצליחה (טפו טפו) לשרוד את הקורונה ולהציע משהו מנחם ומחמם לב.  

חומוס אוגנדה תל-אביב
כתובת: סמטת בית הבד 5 (בית רומנו), תל-אביב
שעות פעילות: א-ה' 2:00-19:00, שישבת 2:00-12:00. בתקופה זו יש חומוס בשעות 12-16:00
טלפון: 03-5101463 / 0545204426
4 גרגרים

עדכון 1.5.2021: ב-3 הפעמים האחרונות בהן הגעתי למקום נאמר לי ש"לא מקבלים עכשיו הזמנות". התייאשתי.

רחבת בית רומנו, ליד חומוס אוגנדה, ריקה בתקופת הקורונה

רחבת בית רומנו, ריקה בתקופת הקורונה

בית רומנו נבנה ב-1947 על-ידי יוסף, זכי ואלי רומנו, עולים מחאלב, כבית משרדים ומסחר. זה היה, אם תרצו, הקניון הראשון בארץ-ישראל, בניין מודרני שתכנן האדריכל מאיר הורמן (שאחראי גם על בית ציוני אמריקה). בימי גדולתו בשנות החמישים, שכנו בו משרדי ממשלה וחנויות אופנתיות. חמישים שנה מאוחר יותר הוא הפך למבנה עגום וזקן, עד שהגיעו ההיפסטרים והצילו אותו.

התדר, רדיו-בר שמארח DJs ושדרנים בחצר הפנימית של בית רומנו, הרים את המקום בעשור האחרון עם מעט עזרה מהפיצה של אייל שני והסניף המקומי של אוגנדה שנפתח בירושלים שנתיים קודם. בהתחלה הקהל היה היפסטרי בעיקרו. עם הזמן המתחם החל למשוך גם קהלים אחרים.

אוגנדה הוא מקום פינתי קטן, בדיוק בעיקול של הר' של רחוב בית הבד שמחבר את הרצל ודרך יפו (שכנים של חומוס הכרם). לוקיישן שעשוי להיחשב בעייתי, אבל זו יופי של פינה לשבת בה ולאכול חומוס בצהריים שמשי ו/או לשתות בירת בוטיק ולנשנש משהו בשעות מאוחרות יותר. אוגנדה זכה לפופולריות, בין השאר, גם בזכות הפעילות התרבותית שקשורה בו והעובדה שהוא פתוח גם בערב וגם בשבת. אבל יותר מהכל, כנראה, בגלל שהאוכל טוב והאווירה נעימה.

מנת חומוס פול של אוגנדה

מנת חומוס פול של אוגנדה

חומוס אוגנדה תל אביב

חומוס אוגנדה, בימים שבהם עוד היה טייק אווי

במקורו, אוגנדה היה בר שקידם תרבות אלטרנטיבית והיה חביב במיוחד על אמנים ומוזיקאים, וזה לא השתנה. אבל הוא גם הפך לאחת החומוסיות החביבות על תושבי האזור, כולל תושבי פלורנטין הסמוכה שיש להם לפחות 4-5 חומוסיות קרובות יותר.

תפריט האלכוהול מגוון יחסית. תפריט האוכל בסיסי מאד: יש חומוס עם גרגרים וטחינה ולפעמים גם פול, ביצה ופטריות ומדי פעם צנוברים; צלחת "סלט" שכוללת סלט כרוב, בצל, מעט ירק ושלושה סוגי חריף (סחוג ירוק, סחוג אדום ורוטב פלפלים ירוקים). לפעמים הטחינה ירוקה. לפעמים יש מלבי. לפעמים מפציעים תבשיל או בשלן אורחים (כגון: איתמר ב"ז רב הפעלים, או האמן והבשלן רפרם חדד) או שיש הופעה או DJ או סתם מוזיקה טובה.

טכנית, החומוס של אוגנדה הוא חומוס "חם" (כלומר כזה שנטחן עם טחינה כשהגרגרים חמים או חמימים), אבל בשונה מרוב האחרים בקטגוריה הוא קל וטעמו עדין יחסית. המרקם שלו חלק עד קטיפתי והוא מוגש כשהוא טובל בשמן זית טוב, עם מעט פפריקה וכמון ופטרוזיליה קצוצה, פיתות רכות ומצוינות, חמוצים (לפעמים) ושלושת סוגי החריף (בלי הכרוב והירק).

טייק אווי בחומוס אוגנדה

טייק אווי מאוגנדה

טייק אווי מאוגנדה

בימים כתיקונם, כלומר לפני הקורונה, אפשר היה לשבת בחלל הפנימי ליד הבר, ליד אחד השולחנות בחוץ או על ספסלי העץ בסככה הצמודה למקום. בתקופת הקורונה אוגנדה מפעילה שירות משלוחים למרחקים קצרים ושירות טייק אווי (כשמותר).

הכי טוב טייק אווי. יש הרבה אפשרויות ישיבה מסביב, לרבות אבני השפה של המדרכות, כמובן, תוך שמירה על ריחוק חברתי (יותר כיף ממה שזה נשמע). ואם בטעות זהו יום יפה ונפלתם על פינה שמשית, תוכלו לשקוע בארוחה ולהרגיש לרגע את כל צרות העולם נושרות מעליכם. 

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*