חדש בבלוג

חומוס בסאם תל-אביב

זה מול זה שוכנים חומוס באסם וחומוס נחמני. שאלנו את עצמנו – למי נלך? י' אמר שהיהודי יותר טעים. ה' אמרה שהערבי היה קודם. הלכנו לבאסם.

חומוס באסם
נחמני פינת יהודה הלוי, תל-אביב

3.5 גרגרים

זהו עקרון כלכלי ידוע, שנשען על תשתית סטטיסטית מוצקה: חומוסיה שנמצאת בחצי המרחק או פחות בינך לבין אתר חומוס משמעותי (חסן, סעיד, חליל, לינא וכו') חייבת להיות טובה – ולא. כי אם אתה כבר באוטו, נוסע, ועברת את חצי הדרך אל הדבר האמיתי, איך תוכל לעצור?

טוב ויפה. אבל במקרה הזה האוטו כבר חנה באזור, מסיבות בלתי-קשורות. והיינו רעבים והיה חומוס מעבר לפינה ובכל זאת – אנחנו כאן גם בשביל התנסויות חדשות.

חומוס בסאם תל-אביב

רגע – זה שחומוס זה עניין של טעם, כבר אמרתי? נדמה לי שהתייחסתי לזה מתישהו בעבר. בכל אופן, באסם הוא לא כוס התה שלי. החומוס שהיה טעים בניגוב הראשון קצת התיש אותי לקראת הסוף. היה קצת כבד והשאיר אותי בתחושה מפוטמת. אולי לא הייתי רעב מספיק? אולי. אולי ננסה אותו פעם אחרת. גם הטחינה הייתה מתובלת מאד – אולי זה סגנון כזה שאני פשוט לא מתחבר אליו, אולי נפלתי עליהם ביום רע. אני את הטחינה שלי אוהב עדינה עדינה.

[ עדכון פברואר 2009:] בביקור חוזר מנת משולש הפתיעה לטובה, והייתה טעימה ולא כבדה.

הפלאפל דווקא היה טעים, וגם הסלט, ויש במקום אווירה נעימה – בעיקר שכל זה קורה בצהרי שישי שמשי ויפה. בכלל, חומוס במבנה באוהאוס זה יפה ובטעם טוב. גם המלצריות נחמדות.

מישהו טען שבסאם הוא אחיו של אכרם משינקין. לא בדקתי. במקום זה, הייתי עסוק בלצלם את המנה – יפה, נכון? אבל כשיצאתי מבאסם נזכרתי בערגה ב"קומפלט" של ז'קו, שהיה פעם בטווח הליכה. מעניין אם הוא עוד קיים באיזה מקום (עדכון: ז'קו חי וקיים – ביקורת תעלה בקרוב!)

חומוס בסאם. מנה יפה

בשורה התחתונה: אין חדשות מרעישות במתחם נחמני. בינתיים (אם כי בהמשך יהודה הלוי ישנו אבא גיל).

[ עדכון פברואר 2009: ] חומוס בסאם בסך-הכל לא רע. אם נקבל עוד פידבקים חיוביים אולי נשדרג לארבעה גרגרים. בהמשך הרחוב ישנם היום לא רק אבא גיל הנזכר לעיל, אלא גם חומוס כנעני. דווקא את חומוס נחמני הפופולרי, על המדרכה שמול באסם, לא ממש אהבנו. הציון הגבוה יחסית שקיבל (שלושה וחצי גרגרים) הוא רק בגלל שהכרנו אנשים שכן נהנו מהחומוס הזה.

18 תגובות על חומוס בסאם תל-אביב

 1. גדי שמשון
  3 במאי 2007 ב-02:35 //

  אכן כן. כדייר בשכונה עלי לציין בצער שרגעי החומוס הטוב המועטים שלי קשורים בזה שאבו שוקי מסמס לי אתראה של עשר דקות (פעם בחודשיים לערך), ואנו יורדים ונוסעים אבו חסנה.
  אגב, שוקי, יש בתל אביב חנות עם הדפסות מוגבלות של טישיקטים. אחד מהדגמים שלהם עכשיו אומר "אני אבו שוקרי המקורי". בקיצור, תגיע לשכונה, נסדר לך.

 2. אני גם זוכר את החומוס והמסבחה שם בתור נחמדים פלוס, אבל את המקום באופן כללי בתור טוב מאוד. יהודה הלוי בנינוחות והשלווה שהולמים אותו.
  אכלנו שם בערך פעם בשבוע או שבועיים לפני שיעור ערבית בגדה השמאלית – הכל כדי שנוכל להזמין חומוס כמו שצריך (-:

 3. שוב תודה על צילום המנה הנלוה לכל ביקורת.

 4. בתור י' מהסיפור, אני דווקא הופתעתי קצת לטובה ביחס לביקור הקודם שלי במקום, אבל עדיין, לא להיט.
  בביקור הבא בשכונה, אתה מוזמן לחומוס נחמני. לטעמי, קצת יותר טוב.

 5. ליאור, מונטריאול
  5 במאי 2007 ב-16:07 //

  בתור אקס-דייר ותיק בשכונה,
  ובתור יודע חן בכל מה שקשור לחומוס, לא אשכח את התגלית הנפלאה של חומוס נחמני.
  גם אני עשיתי בזמנו את ההשוואה ואחרי שני נסיונות כבר לא היה מקום לשאלות.

  חומוס נחמני הוא יוצא דופן בטעמו, ובעיני יושב ברשימת חמשת הגדולים של כל הזמנים.

  ביוני אני בארץ, נתראה בפינה.

 6. לא משהו הבאסם.
  היהודי (נחמני) עושה חומוס טוב מאוד עם טחינה היונה המשובחה. אגב, יש שם את הסלט הערבי הכי טוב שאכלתי. לפעמים רק בשביל זה ליד החומוס שווה לבוא.

 7. ותיקון קטנוני- באסם לא בסאם

 8. אני אומר לבאסם ואקרם דוד שלי ואני אומר רק באסם ירק אקרם

 9. ראשית, נחמני בהחלט לוקח מקום בחמשת הגדולים אי פעם (!). שנית, אין מה להשוות, הבאסם הזה מתגמד לעומת אימפריית החומוס שמולו- בכל קנה מידה! (הנסיבות היחידות שהביאו אותו לאכול אצלו היו הגעה לחומוס נחמני כשהוא סגור מסיבה זו או אחרת). והערה אחרונה- נראה לי שדווקא היה זה חומוס נחמני שהקדים את באסם ולא להיפך.

  תודה על האתר החביב

 10. נכון. באמת באסם הוא אח של אכרם משינקין.
  והחומוס של בסאם הוא לגמרי אחד הטובים בעיר, אפילו שהוא לא קרוב באיכותו לזה של אבו אדהם בקרליבך, בכל זאת אכלתי אצלו מאה פעמים לפחות והוא לא רואה את זה של חומוס נחמני שלא הבינו עדיין שאנחנו ממש לא רוצים מנה כזאת עצומה בסכומים גבוהים.
  בקיצור בסאם סבבה של חומוס, קמצן אש עם המלצריות שלו ולכן אני פוסקת ללא רחם כי החומוס הכי טוב בעיר והכי פייר כלפי העובדים הוא של אבו- אדהם. לכו על זה.

 11. אמא של אבי
  23 בפברואר 2011 ב-12:05 //

  חומוס לא חומוס, אצל באסם יש שני כדורי פלאפל ששווים את משקלם בזהב. הפלאפל הכי טוב בעיר – וזו בכלל חומוסיה.

  חוץ מזה, הפלצנות של חומוס נחמני מתחילה כבר להזכיר זירות פרובינציאליות חיפאיות וירושלמיות. מלא שם מדי, שמש ישר על הפרצוף, עוד שנייה הם פותחים סניף בנמל תל אביב.

  (אבל החומוס שלהם אדיר, זה נכון.)

 12. חזרתי לביקור באתר ונהניתי לקרוא את התגובות: רציני ,ענייני, לא מתלהם כמו במקומות אחרים.
  סוג של כבוד שאוהבי חומוס נותנים זה לזה. רספקט.
  במאי אני בא לעוד סיבוב… חגיגת חומוס

 13. עדכון שלי, מרץ 2013 – לוותר לוותר לוותר. היינו, נכווינו, לא נחזור ולא נמליץ.

 14. אתמול הייתי שם וניסיתי את הפלאפל שהיה פשוט מצוין, יש מצב שהמקום פשוט סובל מתדמית שלילית ויתכן שלא מוצדקת. היום אגש לשם לבדוק את המסבחה ואעדכן.

 15. באסם לא משהו האם אחזור שנית לא. עדיף בעיני נחמני. בכלל הייתי בדרך לאבא גיל אבל הוא סגור ביוני בגלל סדנאות. הפלאפל של בסאם טעים מאוד אהבתי. הלא משהו מתייחס למשולש מנה לא גדולה בינונית טעם בינוני. חבל שאין אפשרות לפרסם חומוסיות שלא מבוקרות בבלוג באופן מסודר . אתייחס למסעדה/ חומוסיה פנינת המזרח בראשון במרכז העיר יהודה לייב/פינסקר1 חומוס פול בטעם של פעם פלוס צלוחיות נדיבות של מטבוחה, זיתים מללפון חמוץ מי לימון. מאוד אהבתי ברור שאחזור לפנינת המזרח

 16. אני דווקא אוהבת את החומוס הרגיל של באסם ואני אוהבת גם את הפשטות של המקום. פשוט וטעים. ואני לא יודעת אם כולם נמצאים אצל נחמני מעבר לכביש כי זה באמת יותר טוב או כי זה פופולארי, אבל אין לי בסיס להשוואה.

 17. מוטי יונה.
  30 באוקטובר 2016 ב-16:36 //

  ואני אכלתי חומוס בכל מקום בארץ!!בנצרת בחיפה בירכה בבאר שבע בקיצור חולה חומוס.שאני שומע משהו שמדבר על חומוס מיד נדלק אצלי אור אדום!!!אז לנסיון שלי הרב של השנים בביקורים במסעדות חומוס יש גם עובדות בשטח.החומוס של באסם בהחלט טעים ועדין.זה נכון שיש עוד המון מקומות של חומוס טוב בארץ.אבל לדעתי החומוס של באסם בהחלט ראוי למילה טובה.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*