חדש בבלוג

לא על החומוס לבדו (ספר)

עשר שנים חלפו מאז יצאו יהודה ליטני ונעים עריידי למסעם בין חומוסיות ומטעי זיתים, מסע שנותר אקטואלי וקסום באותה מידה גם היום. ספר חובה לכל חומוסאי.

לא על החומוס לבדו
יהודה ליטני, נעים עריידי
צילומים: גדי דגון
עריכה: רחל יורמן
דניאלה די-נור מודן, 2000, 207 עמ'

לא על החומוס לבדו הוא ספר העיון הראשון ולמיטב ידיעתי גם היחיד בינתיים שיצא-לאור בעברית, שמוקדש לחומוס ולשמן זית. אני מעז לשער שאין לו מתחרים משמעותיים גם בשפות אחרות.

עשר שנים לאחר צאתו, זהו עדיין ספר שלא נס לחו, ייחודי ומרתק. מלבד להיות מקור מצוין למידע (היסטורי, גיאורפי, בוטני, תרבותי וכו'), זהו ספר שחלק ניכר מתכניו הם בעלי איכויות ספרותיות ממש, במידה רבה בגלל הגוון האישי שבחרו כותביו להעניק לו.

יהודה ליטני, עיתונאי מוערך (הארץ, חדשות, ג'רוזלם פוסט, חדשות ערוץ 2 ועוד) כיסה במשך שנים את הנושא הפלסטיני ובמקביל פרסם ספרים וביים סרטים דוקומנטריים על הסכסוך בצפון אירלנד.

פרופ' נעים עריידי (עראידה) הוא משורר, סופר, חוקר ומתרגם יליד הכפר הגלילי מע'אר, ד"ר לספרות עברית, עטור פרסים ורב-פעלים.

ליטני מתאר בספר את הרומן בן חמישים השנים שלו עם החומוס, החל במפגשם הראשון, המכונן, מייד לאחר מלחמת השחרור, באבו גוש. עריידי מספר על חוויות ילדותו בממלכת הזיתים מע'אר, מדבר על תרבות גידול הזיתים, על המסיק, בתי הבד, סוגי השמן וזני הזיתים.

בחלק מפרקי הספר עריידי וליטני מראיינים זה את זה, ומנסים להבין טוב יותר את מערכת היחסים המורכבת שבין האנשים האדמה והאוכל. בכלל, המפגש בין השניים – עולמותיהם והמטען התרבותי שהם מביאים – הוא ציר מרכזי.

חלק ניכר מהספר מוקדש למדריכים ובהם המלצות על חומוסיות טובות בכל רחבי הארץ ומשני צדי הקו הירוק, וכן בתי בד ומקומות שניתן לרכוש בהם שמן זית טוב.

במפתיע, רוב המידע הזה עדיין אקטואלי, ממש כמו בזמן שהספר פורסם. כמובן, ההמלצות על חומוסיות בעזה ובחברון נותרו בלתי שימושיות בעליל עבור רובנו, בערך כמו שהיו בשנת 2000, אבל רוב השמות והמקומות עדיין קיימים ונגישים – את חלקם אתם מכירים מהבלוג הזה.

לא על החומוס לבדו הוא לדעתי ספר חובה לכל חובב חומוס ומתנה מצוינת לכל חומוסאי. באתר של צומת ספרים הוא נמכר תמורת 29.90 ש"ח בלבד. ברור שקניתי.

עדכון 16.1.2022: הספר נצפה לאחרונה במחיר של 45 ש"ח בחנות של האחרים גרין.

5 תגובות על לא על החומוס לבדו (ספר)

 1. Abbu Rani Fan Club Band
  26 בספטמבר 2010 ב-00:35 //

  מצטרף בחום להמלצה – ספר מרחיב אופקים ולב

 2. בעבר ניסיתי להשיג את הספר ואמרו לי שאזל ואין מהדורה חדשה.שמח לשמוע שניתן להשיג.צריך לפנות מקום בספרייה במדף של ספרי הקודש…..

 3. כשגרתי בלונדון , ולא בא חומוס טרי אל פי כשנה (יש להם שם רק הומוס), אימי שלחה לי את הספר במתנה, התחלתי לקרוא ודמעות עלו בעיני (זו לא מטאפורה, באמת התחלתי לבכות מעצב ומגעגועים), החבאתי את הספר וחזרתי אליו רק לאחר כמה חודשים וביקור בארץ ובאבו חסן, מאוד נהניתי מהספר

 4. It was the best 10 years ago.
  It is the best now.
  Highly recommended to all who live to eat Hummus.

 5. דני בן חיים
  2 באוקטובר 2010 ב-07:54 //

  התנ"ך של החומוס. גם אחרי 10 שנים נחשב לפקולטה למדעי החומוס. ליטני, מדען חומוס ותיק, מביא ביד אמן את סיפורו של החומוס הארץ ישראלי על כל דקויותיו ואבחנותיו המחויבות. מומלץ בחום לכל אוהבי החומוס באשר הם.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*