חדש בבלוג

שרם: חומוס ירדני משובח בלב תל-אביב

המראה החיצוני של חומוסייה לא בהכרח מעיד על איכות החומוס שלה, אבל יש סוג כזה של עיצוב חומוסיות שבדרך-כלל לא מבשר טובות. במקרה של שרם הירדני, החומוסייה החדשה ברחוב מקווה ישראל, מאחורי הטעם הגרוע בעיצוב יש חומוס שטעמו משובח.

שרם הירדני
מקווה ישראל 4, תל-אביב

4 גרגרים

עדכון 6/5/2009: אכלנו היום במקום. המסבחה הייתה קרה, לשמן הזית היה טעם לוואי חשוד ובפול של זוגתי נמצאה אבן. מאד מאכזב.

עדכון 16/9/2009: המקום נקנה ונמצא בשיפוצים. ייפתח בקרוב תחת שם אחר השם אבו איברהים.

לב תל-אביב? אולי בעצם דרום תל-אביב? לא משנה – ברחוב מקווה ישראל, כמה מטרים מיהודה הלוי ומאלנבי, נפתח מקום חדש: שרם הירדני. כבר שבועיים אני לוטש אליו עיניים, בכל פעם שאני יוצא רעב ממטה המפלגה, שם יש רק עוגיות וקרקרים – וגם זה בהגזמה.

מצד אחד, חומוס חדש – איך לא נבדוק. מצד שני – נראה קצת חשוד. באמת, לא יודע מי עשה להם את העיצוב. מבחוץ הם נראים יותר מדי כמו חומוסייה של אבן-גבירול.

משולשת אצל שרם הירדני

היום נשברתי. היה כבר חושך בחוץ, הייתי עם מצלמה, לא התחשק לי אבא גיל ולא היה לי כוח ללכת עד לחומוס בית-לחם, מה גם שהבית שלי נמצא בדיוק באמצע הדרך. חומוס של זקי, במעלה אלנבי, נמצא בכלל בכיוון ההפוך. נכנסתי לשרם.

דמות רעייתו של בעל הבית, בלבוש מסורתי אצל הסירים, עוררה אצלי חשד ראשון שאולי בכל זאת צפויה לי הפתעה נעימה.

העיצוב בפנים, יש לומר, גם הוא לא הברקה, אבל הצצה חטופה בצלחת של אחד הסועדים (והיו כמה – סימן טוב) שכנעה אותי שהמסבחה היא באמת מסבחה. הלכתי על כל הקופה: משולשת.

היא נחתה על השולחן כעבור שלוש דקות – צלחת נאה, עם חומוס, מסבחה ופול כהה, עיסתי, שבהק תחת לשמן זית בדיוק בירוק הנכון. לידם הניח בעל הבית צלחת קטנה עם בצל, פלפל ירוק חריף שנצנץ בטריותו וזוג כדורי פלאפל אימתניים. צמד הפיתות בסלסלה נראו טריות עסיסיות. צילמתי בחופזה ומיהרתי להתחיל לאכול.

היה סבבה. החומוס חלק, בדיוק בסמיכות הרצויה; המסבחה, עדינה וחמימה, נמסה בפה, משאירה טעם מובהק של "היונה". בשני אלה, וגם בפול עמוק הצבע, לא היה שמץ מטעמי הלוואי שמלווים לעיתים חומוסיה בעלת עיצוב גרוע. חיסלתי את המנה בתוך דקותיים. אני מסיים לעכל אותה עכשיו בערך, וגם השלב הזה עובר בצורה מאד חיובית, שקטה וידידותית לסביבה.

בקיצור: מדובר במציאה של ממש. לא כמו לנסוע ליפו, אבל בהחלט מתחרה לחומוס של זקי, ובעצם לכל חומוס אחר שאפשר למצוא היום בתל-אביב. אם אתם בסביבה, תקפצו לאכול שם. מקומות כאלה צריך לטפח.

14 תגובות על שרם: חומוס ירדני משובח בלב תל-אביב

 1. כמה עולה? איך המנות? משביע/לא משביע? אולי קצת פרטים שיעזרו לנו להחליט?

 2. נשמע מבטיח וקרוב לביתי.
  אם יהיה לי גם טעים, זה יכול להחליף את חומוס נחמני בתור החומוס הביתי שלי.

 3. האם הבעלים ערבים?(רשמת לבוש מסורתי).מקווה לתשובה חיובית…מנצל תגובה לדיווח על אבו אדהם קרליבך.בשעות השיא החומוסיה חצי ריקה…משוושה סבירה עם חומוס משעמם.אין סיבה לאכול שם.נחזור עוד חצי שנה.

 4. ירדנים הם ערבים, לא? באמת יש שם איש שקוראים לו שרם והוא בעל הבית.

 5. אני אוכלת חומוס ביפו בעלי קראוון!!

 6. מיתגעגעת לחומוס
  25 בינואר 2009 ב-12:16 //

  מיזמן לא ניגבתי חומוס אמיתי

 7. במה שונה חומוס ירדני מהחומוס הארצישראלי המצוי?

 8. אכלתי שם היום.בשורה תחתונה:בסדר.מסקנה אישית:לא אגיע במיוחד.אכלתי חומוס פול.הגיעו תחילה 2 כדורי פלאפל שידעו ימים יפים יותר…רבאק אתה מגיש פלאפל תוציא אותם חמים .הגיעה צלחת "חמוצים" שכללה בצל ורצועת פלפל…הפול די טעים והחומוס לא רע אבל לא יותר מזה.המקום עושה רושם נקי מאד ונעים.אופציה סבירה אם ממש רעבים.סיכום תקופתי:לגבי כיום המנה המועדפת היא חומוס פול אצל אסף.מישהו תמיד מזנב בי שאתן צ'אנס נוסף לאשכרה…בפעם הבאה נבדוק אותם שוב.

 9. Abbu Rani Fan Club Band
  1 בפברואר 2009 ב-17:57 //

  אחי (תמיר), המועדפים שלך זה אסף עם אופציה לאשכרה, ואני זוכר שעוד העזת להמליץ על החומוס של מפגש הסטייק (!!). כרתת את הרגליים לביקורת של עצמך על הירדני. לא שיצא לי להיות שם. הכל בידידות, אבל דחילאק

 10. אבו.דחילאק. קצת הבנת הנקרא!!!אכן נתתי צ'אנס לאשכרה.לתת צ'אנס זו לא המלצה….קרא את הביקורת המעודכנת ותבין מה דעתי על הדבר הזה.לגבי מפגש הסטייק.שמע לא יעזור החומוס טעים!תכלס,אני לא עומד בתור עם העדר(אתה בטח משבויי אבו חסאן…עומד בתור עם הכוסיות…).אני באמת בודק חומוסיות והדבר היחיד שקובע הוא מה אני מרגיש בפה.ההבדל בינך לביני שאני אכלתי אצל הירדני.חומוס זה לא לוגיקה…כדי לחוות דעה על חומוס צריך להיות תכלס בשטח,לשדר משדה הקרב…

 11. Abbu Rani Fan Club Band
  15 בפברואר 2009 ב-01:13 //

  תמיר, גם אצלי החומוס זורם בדם, ואני נותן צ'אנס לכל חומוסייה חדשה גם אם אני רואה את הטבח רוחץ ידיים בביוב לפני שהוא מכין את המנה. אבל כמו שאומרים אצלנו בעדה, אם הלכת בוואדי ופתאום ראית נשר קורא דרוויש – תגיד לו יפה שלום ושמור את זה לעצמך, או שדי מהר תמצא את עצמך על תקן שוטה הכפר

 12. קראתי והתרשמתי – כל הכבוד
  רק להוסיף נוסטלגיה אבא של אבו-נאדר היתה לו חומוסיה ליד השוק של יפו לפני בערך 18 שנה. שולחן וחצי חומוס ופול שבושלו על פתיליה
  אם הגעת ב 13:35 כבר היה בדרך לסגור (גם אצל אבו -חסן הזקן ככה היה בהתחלה)
  החומוס היה פשוט ח ג י ג ה! היה לו טעם של, טעם של ע ו ד.
  (ובדרך כלל הזקן היה שם לי בשמחה עוד בצלחת)
  לפעמים היית מקבל כוס קפה קטנה
  לבן – יש חומוס טעים אבל שונה
  כל הכבוד – תמשיך בעבודת הקודש ותספר לנו על עוד מקומות
  יובל "יש חומוס יש עתיד"

 13. טעים שם מאוד (או שהייתי רעב מאוד)
  צריך ללכת עוד פעם אבו שוקי..

  ותמונה כמובן 🙂 >
  http://www.flickr.com/photos/_ilan/3385256614/

 14. יונתן עמיר
  19 בספטמבר 2009 ב-10:33 //

  שרם מכר את החומוסיה לשני חבר'ה צעירים מרמלה – בשארה ווויסאם. הייתי שם אתמול, הם בדיוק סגרו – אמרו שבשבוע הבא משפצים ואח"כ יפתחו.

1 טרקבקים ופינגבקים

 1. חומוס אבו איברהים | חומוס להמונים

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*