חדש בבלוג

רק השבוע: חומוס חד-פעמי בבית סוקולוב בת"א

החומוס של אבי (לא זה מהקמפיין הטפשי, אבי אחר) יוגש למשך שארית השבוע בסטמפה, הקפה שבחזית בית סוקולוב ברחוב קפלן בתל-אביב. מהרו לטעום אותו, ונסו לשכנע את הבעלים לא לסגור.

סטמפה
כתובת: אליעזר קפלן 4, תל-אביב
טלפון: 03-5629562
שעות: א-ה' 8-18:00, ו' עד 14:00

בית העיתונאים ע"ש סוקולוב, משכנה של אגודת העיתונאים, היה פעם אחד הבניינים המפורסמים בארץ. כשנחנך ב-1957, נערך לכבודו טקס במעמד נשיא המדינה יצחק בן-צבי וראש הממשלה דוד בן-גוריון.

בימי גדולתו, ששיאם כמדומני לקראת סוף שנות ה-80', פעלה בקומת הקרקע שלו מסעדה חלבית בשם הספרייה. שועי ארץ היו מצטופפים בפתחה כדי להתחנף לעיתונאים הבכירים שנהגו לשבת שם.

המקום הזה, ואחרים שבאו אחריו, כבר מזמן נשכחו. במקומם, נפתח בחזית הבניין בית קפה, שגם הוא הספיק להחליף שמות ובעלויות. ב-4 השנים האחרונות נפסקה התחלופה. נפתח במקום בית קפה בשם סטמפה, שהגיש קפה מצוין, מאפים באיכות טובה וארוחות בוקר ובהדרגה הרחיב וגיוון את התפריט. למרות הכל, המקום אף פעם לא הצליח להיות רווחי מדי, ובסוף החודש הוא צפוי להיסגר.

משה דיין בבית סוקולוב, 1971

שר הביטחון משה דיין בפגישה עם ועדת העורכים בבית סוקולוב, 1971. תצלום: פריץ כהן (אוסף התצלומים הלאומי).

מפה לשם, התחילו להכין חומוס

בשבועות האחרונים לפעילות המקום הם החליטו שאם כבר סוגרים אז שיהיה בכיף ובאווירה טובה. בכל יום הם מכינים תפריט משתנה של סלטים, מרקים, תבשילים ו… חומוס.

מנות החומוס בסיסיות מאד: חומוס, פול, משאוושה. זהו. התפריט מבאר ומפרט ש"אין: תוספת ביצה, משולש, שום-לימון, צ'יפס, קומפלט… יש: פיתות, חמוצים, חריף (מגיע לא צריך לבקש)".

בימים כתיקונם אני לא ממהר לאכול חומוס בבית אוכל שזו לא המומחיות שלו. במקרה הספציפי הזה חברי ג', חומוסאי שאני מעריך ומחבב, טען שכדאי והסביר שלא תהיה הזדמנות נוספת כי הם סוגרים וכו'.

אז קבענו, בצהריים של אחד מימי הגשם האחרונים, והגעתי לטעום את "החומוס של אבי".

מנת חומוס-משאוושה של אבי ב"סטמפה"

מנת החומוס-משאוושה של "סטמפה".

חומוס מפתיע ושמן זית מעולה

התפריט מגדיר אותו כ"חומוס טרי, עכואי קלאסי". אני לא בטוח שזה מדויק אבל קל לראות את ההשפעות. בדבר אחד מנת החומוס-משאוושה שהזמנתי בהחלט עמדה בסטנדרטים של עכו: כמות ואיכות שמן הזית. אני לא זוכר מתי נהניתי ככה משמן זית שהוגש לי עם מנת חומוס, אבל לא מן הנמנע שזה היה בעכו.

החומוס, כמו שאפשר להבין מהכותרת, הפתיע. זה חומוס עם קצת יותר מדי טחינה, מסוג מעט מריר, והמרקם שלו נעים אבל קצת סמיך מדי ולא מספיק אוורירי. למרות שבדיעבד, ואף על פי שהמנות היו גדולות, ג' ואני המשכנו את היום כרגיל ובלי להתרסק לשנ"צ. חוץ מזה, שהוא היה טעים, וגם המשאוושה הייתה טובה, ושמן הזית כאמור היה מעולה. גם הפיתות (קטנות, דקות ומעולות) והזיתים היו טובים.

האם נחזור? וול, אני לא יודע אם אספיק השבוע ולא יודע אם יהיה לאן לחזור בשבוע הבא. אבל אני בהחלט ממליץ לכם לגדוש את המקום בהמוניכם, בתקווה להעביר את רוע הגזירה. לא כל יום צץ בתל-אביב חומוס טוב חדש.

סטמפה, קפלן 4 (ליד אבן גבירול)

סטמפה. מקווים שתפקדו את המקום בהמוניכם ותמנעו ממנו להיסגר.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*