חדש בבלוג

עצמאות 2022: איזה חומוס לקחת למנגל

ביום העצמאות חומוס בקופסא הוא כמעט רע הכרחי. אבל איזה הכי משתלם? ומי מזכיר את הדבר האמיתי? ומה הכי סביר ששאר האנשים שחוגגים אתכם יאהבו? בדקנו, טעמנו וחזרנו לדווח. יום עצמאות שמח!

יום העצמאות הוא מהימים הבודדים בשנה בהם גם חומוסאים אדוקים אוכלים חומוס מקופסא. כן, החומוס התעשייתי עם טעמי הלוואי מהסופר, זה.

נכון, הוא לעולם לא יהיה טעים או בריא כמו חומוס טרי, אבל החומוס המצונן והמשומר נוח לשינוע ומתאים יותר לנסיעה הארוכה בדרך לפיסת אדמה פנויה, שבלעדיה החג אינו שלם כידוע. ומכיוון שהתפקיד העיקרי שלו באירוע המנגל הוא לחבר בין הפיתה, הבשרים והסלט – זה גם לא כ"כ נורא.

כשלעצמנו, אנחנו מעדיפים לחגוג קל"ב, עם חומוס טרי (ולעיתים פלאפל) מעשה ידינו, בחצר או במרפסת כשיש כאלה. בכל אופן, אנחנו לא אדישים למצוקתם של המוני בית ישראל שעומדים פעורי פה מול מדפי הסלטים ולא יודעים מה לקחת.

איך בוחרים חומוס בקופסא

מלבד שיקולים ברורים מאליהם כמו טעם, מרקם והרכב תזונתי, ישנם גם שיקולי כמות ומחיר. ע"פ חישובינו, חוגג "על האש" אופייני לרוב יצרוך 100-200 גרם חומוס, וכמובן כדאי לקחת מרווח ביטחון ולהביא בחשבון צמחונים שנוטים לצרוך כמות כפולה מהסלטים.

אנחנו, ומן הסתם גם אתם, מעדיפים כמובן מוצרים שמזכירים חומוס אמיתי, נמרחים יפה בפיתה ויש להם מינימום טעמי לוואי (עדיין לא נתקלנו במוצר שאין לו טעמי לוואי כלל). מצד שני, קשה להתעלם מהיתרון של אריזות גדולות שמוזילות עלויות ב-50-80% (!) בהשוואה למוצרים היקרים יותר.

בכל מקרה שווה לשאול את האנשים איתם אתם חוגגים אם יש להם העדפות, כי הניסיון מלמד שישנם אנשים שלא יכולים לסבול את מוצר החומוס מקופסא שאחרים נשבעים בו.

אנחנו, מצדנו, בחרנו לסקירה הזו 7 מוצרים שלדעתנו עשויים להתאים למשימה. מהם שני מוצרים עממיים (החל מ-15% טחינה ו-1.18 ש"ח ל-100 גרם) וחמישה מוצרי פרימיום (26-40% טחינה ותמחור של 3-6 ש"ח ל-100 גרם).

לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות, וניסינו לחדד אותם. בכולם יש פוטסיום סורבט (החומר המשמר הפופולרי במוצרים האלה). כולם גם כשרים, מסתבר (בכשרות בד"צ העדה החרדית/בית יוסף, חוץ מחומוס מי ומי שבהשגחת הרבנות תל-אביב). טעמנו את כולם, כדי שאתם לא תצטרכו. להלן המסקנות וההמלצות.


הכי עשיר: חומוס אחלה עשיר בטחינה גולמית

מוצרי החומוס העשיר בטחינה מ"הסדרה המובחרת" של סלטי אחלה (שטראוס) הם אחת ההברקות השיווקיות של החברה וכנראה הדבר הקרוב ביותר שיצרה לחומוס טרי. אנחנו בדקנו את הגירסה עם ה-40% טחינה (יש גם 30% ו-50%).

מדובר בממרח חלק וסמיך יחסית, בחמיצות בינונית ועם טעם מעט יותר עשיר. הוא מרגיש קצת פחות מלאכותי ומצד שני גם לא נטול טעמי לוואי. אם אתם מאלה שמעדיפים את מוצרי חומוס אחלה על אלו של סלטי צבר, סביר להניח שהוא יתחבב עליכם.

התמחור שלו קצת פחות אטרקטיבי למי שמתכננים לצרוך כמות גדולה של חומוס בחג – החל מ-12.20 ש"ח ל-400 גרם. לשם השוואה, את מוצרי החומוס העממיים יותר של אחלה מצאנו במחירים של החל מ-8.90 ל-750 גרם והחל מ-13.90 ל-1 ק"ג (שזה שקל או שניים פחות מהמוצרים המקבילים של צבר).

חומוס עשיר ב-40% מהסדרה המובחרת של חומוס אחלה

יעשה את העבודה: חומוס צבר, מתכון הבית

המיתוג המחודש למוצר החומוס העממי של צבר רותם את הוותק והמוכרות, בשילוב עם עיצוב חדש של האריזה ("הטעם האהוב במראה חדש!") כדי לתת תחושה של "קצת מהכל".

מדובר בחומוס עם 15% טחינה שמשווק במחיר של החל מ-10.90 ש"ח ל-400 גרם והחל מ-14.90 ש"ח לק"ג. כלומר לא הזול ביותר והוא גם לא בהכרח הבריא או הטעים ביותר שבחבורה. יש לו מרקם חלק ונגיב, ולדעתנו הוא טעים יותר מהמוצר המקביל של אחלה, אבל לא פטור מטעמי הלוואי המסורתיים של המוצרים בקטגוריה. מצד שני, הם יורגשו פחות בפיתה עם שיפוד.

לא בלתי-חשוב: הוא ארוז טוב. זהו אחד משלושת המוצרים היחידים בסקירה שלא נאלצנו להיאבק בו כדי לפתוח אותו (כלומר לקרוע את הניילון שבין הקופסא למכסה. שני האחרים היו מי ומי והחומוס של מונטה קרלו). לכאורה פרט שולי, אבל זוהי הנדסת אנוש במיטבה.

חומוס צבר, מתכון הבית - מוצר ישן בעיצוב חדש

הכי משתלם: חומוס אסלי שופרסל

זהו אחד מכמה מוצרי חומוס שמשווקים תחת מותג הבית של שופרסל. הוא מיוצר ע"י סלטי שמיר הוותיקה ומכיל 15% טחינה.

התמחור אגרסיבי: 10.90 ש"ח ל-700 גרם והחל מ-12.90 ל-1 ק"ג, כלומר המוצר הזול בסקירה. חשוב לציין, עם זאת, שנתקלנו במוצרים פחות או יותר מקבילים של סלטי שמיר בהחל מ-9.90 ל-700 גרם.

לא היו לנו ציפיות גדולות מדי מהמוצר והוא קצת הפתיע אותנו. הוא קרמי, חמצמץ, עם מעט טעמי לוואי ובסה"כ טעים.

לא היינו נכנסים לחנויות שופרסל במיוחד בשבילו, אבל אם אתם ממילא קונים שם וההתלבטות היא בינו לבין הקופסאות הגדולות של אחלה וצבר, אז הוא נותן פייט. ומצד שני, אם מצאת שנחה לידו קופסא זולה יותר של סלטי שמיר במשקל דומה אז היינו הולכים על המקור.

חומוס אסלי של שופרסל. מיוצר ע"י סלטי שמיר

הכי מאוזן: חומוס אבו מרוואן

המוצר הוותיק (קיים מאז 2010) מסדרת מלך החומוס של צבר, עושה בימים אלה קאמבק, בתזמון טוב עם תחייתה של החומוסייה היפואית שנפתחה לאחרונה מחדש (בקרוב ביקורת).

הוא היה מוצר חדשני לזמנו ובסה"כ עומד בצורה סבירה במבחן הזמן. מדובר בחומוס עם 26% טחינה, בעל מרקם נוח, לא פטור לחלוטין מטעמי לוואי אבל בסה"כ מאוזן ועשיר יחסית בטעמיו. לדעתנו הוא משתלב לא רע עם בשרים ו/או סלטים.

התמחור קצת פחות אטרקטיבי: 13.90 ש"ח ל-400 גרם (לא מצאנו בפחות). זה מוצר שהיינו שוקלים להוסיף לצד מוצרים באריזות גדולות ומשתלמות יותר, כי נראה שרבים מחבבים אותו, אבל אם אתם ממש רוצים להשקיע אז יש אפשרויות טובות יותר (אם כי גם יקרות יותר).

חומוס אבו מרוואן. בזמנו היה מוצר חדשני

הכי נוסטלגי: חומוס מי ומי

מוצר החומוס שנושא את שם המותג הנוסטלגי של המסעדן החלוצי משה כרובי, קיים מאז 1978 והיה הבסיס עליו פותחו מוצרי אחלה משנות ה-90' ואילך.

נאמניו טוענים שהיה ונשאר החומוס הארוז הטוב ביותר ושהחיסרון היחיד שלו הוא שאפשר למצוא אותו במעט נקודות מכירה (בעיקר במעדניות ורשתות קטנות כמו סופר יודה, טיב טעם, סופר שינקין, סופר חביב, חוות נעמי).

המרקם והטעם קצת עודנו בהשוואה לחומוס המקורי של מסעדת "מי ומי", שעדיין מוגש בסניף שברחוב מנחם בגין בתל-אביב (מוצר אחר של אותו יצרן, "חומוס כרובי", מזכיר אותו קצת יותר). זהו חומוס חלק, מעט סמיך וחמצמץ שמזכיר חומוס שמגישים בסטקיות (טכנית, הם מזכירים אותו. רבות מהסטקיות של 50 השנים האחרונות קמו בהשראת "מי ומי").

זהו גם המוצר היקר בסקירה: 15.90 ל-250 גרם, 19.90 ל-500 גרם (לא מצאנו בפחות).

חומוס מי ומי. המותג הנוסטלגי של משה כרובי

הכי משפחתי: חומוס משני

סלטי משני הוא עסק משפחתי ותיק ממודיעין ומותג שמתנוסס היום על שלוש מעדניות וקו מוצרי סלטים.

ראשית תהילתם הייתה בכלל על סלט החצילים במיונז, שבסוף שנות ה-80' ותחילת ה-90' (ואולי עד היום) היה הטעים מסוגו, ללא תחרות. כמותו, גם החומוס של משני, נחשב בעיני רבים למוצר החומוס בקופסא הטוב ביותר או אחד הטובים.

למרבה הצער, כשניסינו לשים יד על קופסא של חומוס משני קצת התקשינו כי הוא משווק במעט חנויות יחסית. בכל אופן, אנחנו מכירים את המוצר – לא משוכנעים שהוא הטוב ביותר אבל הוא ללא ספק ראוי.

עם 30% טחינה (יש גם גירסה בשם חומוס מזרחי עם 20% טחינה) ומרקם קטיפתי, זו בהחלט אופציה – אם כי אולי כשחקן משנה לצד מוצר אחר באריזה גדולה ומשתלמת יותר, כי המחיר שלו הוא החל מ-12.90 ש"ח ל-300 גרם.

חומוס משני. הכי משפחתי

הכי מפתיע: סלט חומוס זהב

סלט חומוס זהב הוא מוצר של סלטי מונטה קרלו, יצרן סלטים מרמלה, שעל מוצריו (כ-100 סלטים באריזות קטנות או מוסדיות) כתוב שהוא קיים מאז 1975.

הקורא החרוץ קובי ברזילי, שהמליץ לנו עליו, טען בתוקף שמדובר באחד ממוצרי החומוס הטובים ביותר. טעמנו ובאמת הופתענו. מדובר בחומוס עם 31% טחינה, במרקם קרמי מאד ובעל טעם עשיר יותר מרוב המוצרים בסקירה.

זהו גם אחד המוצרים היקרים. הוא משווק בעיקר במעדניות וברשתות הקטנות, בקופסאות של 250 גרם בלבד, אותן אפשר למצוא במאמץ מה במחיר של החל מ-10.90 ש"ח. בסופרים התל-אביביים בהם הוא נפוץ יחסית הוא עולה 12.90-13.90.

חומוס מונטה קרלו. הפתיע לטובה

5 תגובות על עצמאות 2022: איזה חומוס לקחת למנגל

 1. חומוס משני הכי טעים. אחריו מי ומי. כל השאר ממרחים משעממים.

 2. אבל אלו מוצרי פרימיום שעולים פי 3 ויותר. פחות פרקטי כשקונים כמות גדולה ורוצים לחסוך

 3. לטעמי, אם חייבים אז מי ומי או כרובי הכי טעימים.
  בתור מכור לחומוס אני בכלל לא מבין למה מקשרים אותו לבשר על האש.
  חומוס נועד לניגוב ולא להימרח בעומקי פיתה ולהיעלם בין 5 סלטים ושיפוד פרגית.
  לבשר על האש מתאים הרבה יותר טחינה טובה מאשר חומוס.
  אבל זה רק אני.

 4. חבל מאד שלא נכנס לרשימה החומוס של רמי לוי שמיוצר במפעל של סלטי מיקי לשעבר . מעולה במידה הכי טובה שיכולה להיות לחומוס מקופסה, (גם ע"פ חוות דעת של כמה שהמלצתי להם לבדוק את החומוס הנ"ל) .בתמחור מדובר ב800ג' במחיר של 9 ש"ח לערך. ראיתי אותו גם באושר עד בקופסאות בשם סלטי היום אך איני בטוח כי זהו אותו מתכון במדויק אם כי מיוצר באותו המפעל בדיוק ויתכן שאכן כך.

 5. תודה על הטיפ. נזכור את זה ביום העצמאות הבא.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*